Egy ​szürke kiscsacsi (Mirr-Murr 1.) 8 csillagozás

Csukás István: Egy szürke kiscsacsi

Hol volt, hol nem volt, a szoba sarkában, a virágtartón volt egyszer egy kiscsacsi. Samu volt a neve, szürke a bundája, lakkozott a patája, s a füle – ahogy az egy rendes kiscsacsihoz illik is – nagy volt. Egy este aztán ez a szürke kiscsacsi életre kelt, összebarátkozott Mirr-Murr-ral, a kandúrral, Cin-cinnel, a kisegérrel, s megkezdte mesebeli életét.
Csukás István meseregényének hősei sok kedves kalandon esnek át: léghajóznak a szobában, sőt tengeri csatát is vívnak, majd egy izgalmas utazással falura kerülnek, ahol színielőadást rendeznek, sőt Mirr -Murr felfedezi magában, hogy ő tulajdonképpen nagytehetségű festő.
Bálint Endre illusztrációi jól egészítik ki a mulatságos, eleven történetet.

Egy kiscsacsi története címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1967

Móra, Budapest, 1967
70 oldal · Illusztrálta: Bálint Endre

Mirr-Murr

Sajtkukac94 P>!
Csukás István: Egy szürke kiscsacsi

Szeretem Csukás István stílusát, és igyekszem pótolni azokat a meséit, amelyek csak a tévéből maradtak meg, de könyvben még nem volt hozzájuk szerencsém.
Ebben a kötetben is aranyos kis mesék voltak, és még annak ellenére is tetszett, hogy Mirr-Murrt valamiért nem igazán kedveltem gyerekkoromban.
A karakterek kedvesek és szerethetők voltak, főleg a címszereplő kiscsacsi.
Gyerekeknek önálló olvasáshoz is ajánlanám, mert a történetek rövidek és kellően fantáziadúsak ahhoz, hogy lekössék a figyelmüket.

Szelén>!

Egyszer csak az ablakpárkányra szállt valami. Fekete gombszeme volt és apró csőre. Jobbra nézett, balra nézett, bekukkantott a szobába, ugrált egy picit cérnavékony lábain, aztán hátravetette a fejét, és elkezdett fütyülni.

Gombszemű bejelenti a tavaszt

Sajtkukac94 P>!

– A legyet mért kaptad be? – kérdezte, és a szekrény felé nézett. A kuncogás abbamaradt.
– Az illúzió miatt – felelte a kandúr.
– Illúzió? Az mi? – kérdezte a kiscsacsi.
– Elképzelem, hogy a légy az egér. Meglesem, bekerítem, ugrok egy nagyot, és bekapom!

12. oldal, 1. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: macska · Mirr-Murr
Terka6>!

A kiscsacsi látta, hogy a ló, amelyik a könyvre volt rajzolva, mintha fordítva állna. De nem szólt várta a mesét. Mirr-Murr dünnyögött magában, a szemüvegét igazgatta, a torkát köszörülte.
A kiscsacsi megszólat:
– A ló – mondta.
– Mi van a lóval? – kérdezte Mirr-Murr.
– Égnek áll a lába! – mondta a kiscsacsi.
– Biztosan alszik- mondta Mirr-Murr – Ne zavarj!
A kiscsacsi hallgatott egy darabig, aztán így szólt:
– Nem alszik. Nyitva van a szeme!
– Kinek? – kérdezte Mirr-Murr.
– A lónak – mondta a kiscsacsi.
– Milyen lónak? – kérdezte Mirr-Murr.
– Amelyik a könyvön van – válaszolta a kiscsacsi.
Mirr-Murr odanézett, elpirult, zavartan krákogott, aztán megfordította a könyvet.
– Kölcsönszemüveg! – mondta végül. – Ezzel nem látok olyan jól.

40 - 41 oldal

Terka6>!

Egy légy keringett a szobában fáradhatatlanul. A csillárra repült és: zzz! – máris a szekrény sarkán rezegtette szárnyait.
A kiscsacsi kíváncsian nézte a virágtartóról. S mi tagadás, bizony irigyelte is!
„De jó a légynek! – gondolta magában. – Ide repül, oda repül!”
A légy tovább cikázott a szobában, finoman zümmögött a szárnya.
Egyszer csak valahonnan, talán a sarokból, előugrott egy szőrös, bajuszos, villogó szemű valami, és: hamm!- bekapta a legyet.
A kiscsacsi rettenetesen megijedt. De eztán összeszedte a bátorságát, és így szólt:
– Azonnal engedje el a legyet!

Mirr-Murr sorozat · Összehasonlítás