Csuday Csaba (szerk.)

A ​folyó harmadik partja 12 csillagozás

Latin-amerikai elbeszélők
Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja

Ma, a nyolcvanas évek elején, már senki sem vonja kétségbe, hogy századunk második felének talán legnagyobb világirodalmi meglepetése a latin-amerikai irodalom hirtelen felvirágzása volt. E művek legelsősorban is talán olvasmányosságukkal hódították meg a szélesebb közönséget. azzal, hogy történést, fordulatos cselekményt, sziporkázóan gazdag élményanyagot kínáltak olvasóiknak. S a történetek többségén friss erő, öntudat és hit ütött át, valamiféle erkölcsi fölény, amelyet az írók abból a a meggyőződésből merítettek, hogy tevékenységükkel, alkotásaikkal közvetlenül és közveteve részt vállalanak földrészük szorongató társadalmi és kulturális elmaradottságának felszámolásában.

A művek szerzői: Jorge Luis Borges, Miguel Ángel Asturias, Alejo Carpentier, Juan Carlos Onetti, Jorge Amado, Onelio Jorge Cardoso, Julio Cortázar, Augusto Roa Bastos, Juan Rulfo, José Donoso, Carlos Fuentes, Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1983
262 oldal · ISBN: 9631523349 · Fordította: Csuday Csaba, Kesztyűs Erzsébet, Nagy Mátyás, Székács Vera

entropic P>!

Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja Latin-amerikai elbeszélők

Jó kis dél-amerikai cuccok, bár nem hiszem, hogy mindegyik időtálló/időtlen – a mindenféle forradalmas, katonaszökevényes, menekülős történetekkel nemigen tudtam mit csinálni, mert történelmi ismereteim erősen hiányosak. Meg amúgy is – hadd ne kelljen már tudnom a valóságos történelmet ahhoz, hogy megértsek egy novellát.
A legfőbb kérdés, ami fölmerül: hogy élhettem eddig úgy, hogy nem olvastam Borgest?
Ha ez a faszi ilyen szinten tolta nagyüzemben is, mint az itteni novelláiban, akkor már most a rajongója vagyok.

tgorsy>!

Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja Latin-amerikai elbeszélők

Talán két novellát hagytam volna ki. A válogatás méltó a latin-amerikai irodalom híréhez.

akire>!

Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja Latin-amerikai elbeszélők

Gyerekkoromban valaki elmagyarázta, hogy ha átfúrnánk a földgolyón, akkor épp Argentinába jutnánk, mert az van szembe velünk. Talán ez lehet az oka, hogy az ott született Cortázar írásai oly sokszor nekem/bennem szólnak. (Ő meg Bartók vonósnégyesét hallgatta, hogy visszafelé is meglegyen a kapocs.)
Cortázar antihősei sokszor tűnnek el, és most a kötetbeli Borges elbeszélés, a Máté evangéliuma főszereplőjének is ez lesz a sorsa. Míg Borges alakja az emberiség közös történetének elszenvedője lesz, Cortázar Találkozás a vörös körrel novellájában a történetnélküliség válik szervezőerővé. A harmadik mester, Marquez öregembere viszont egy örökre befejezett történetből vetődik partra, röpképtelen angyalszárnyakkal.
Talán tényleg van a folyónak egy harmadik partja, és mind oda tartunk, de ezt megtudni már a saját történetünk lesz. Kívülről csak a vízbeveszés tekinthető meg…

Gedi>!

Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja Latin-amerikai elbeszélők

Nehéz szívvel adok rá 3 csillagot, mert az elvárásaim jóval többet kívántak. Én laikus, akinek a latin-amerikai irodalom eddig Gabriel García Márquezzel kezdődött és ért is véget, valami hasonlóra számítottam, de ezzel szemben muszáj bevallani, hogy nem egy novella egész egyszerűen – lapos. Borges erős kezdése után van itt népmesei-folklorisztikus történet (Cardoso, Argüedas), túlvontatott szerelmi szenvedés (Onetti), az egyik latin-amerikai véres forradalom bemutatása (Fuentes), de persze azért akad egy kis misztikum (Cortázar, Roa Bastos) vagy keserédesség (Donoso, Ribeyro) is. És minden elfogultság nélkül Márquez szellemes, fantasztikumba oltottan ironikus novellája emelkedik ki a kötetből. De mindent összevetve, az összérzet alapján egy hármas.

Mafia I>!

Csuday Csaba (szerk.): A folyó harmadik partja Latin-amerikai elbeszélők

ezt vittem magammal vízitúrára. a nagyok hozták a megszokott színvonalat, az ismeretlenek meg nem véletlenül ismeretlenek.