Csodaország ​3. (Csodaország 3.) 10 csillagozás

Foglalkoztatókönyv óvodásoknak, kisiskolásoknak
Csörgő Anikó – Füzesi Zsuzsa: Csodaország 3.

Mint minden Csodaország kötet, a sárga is tartogat meglepetéseket. Sok mindent tudnak már a gyerekek a Csodaország könyvekből, de nem eleget ahhoz, hogy ne tudnánk újabb feladatokkal meglepni őket. Úgy gondoltuk, egy kis főzőcske is kapcsolódhat a tudásanyaghoz, hisz jól tudjuk, a gyerekek imádnak a konyhában lábatlankodni. Adjunk lehetőséget arra, hogy ott is kipróbálhassák magukat. Biztos, hogy nem csalódunk bennük. Ha elfáradtak a konyhai sürgés-forgásban, jó kikapcsolódás egy Fidó manós képregény elolvasása. A feladatok között is mindenki megtalálja a leginkább kedvére valót. Az óra megtanulása, a számolós feladatok megoldása, a rajzolás gyakorlása alaposan leköti a gyerekek figyelmét.
Szülőknek, nagyszülőknek egyaránt ajánljuk a Csodaország könyveket, mert nincs annál jobb, mint amikor együtt játszhatunk, tanulhatunk gyerekeinkkel, unokáinkkal.

Csodaország, Budapest, 2014
176 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639180567 · Illusztrálta: Füzesi Zsuzsa
Csodaország, Budapest, 1997
176 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638578238 · Illusztrálta: Füzesi Zsuzsa

Kek P>!
Csörgő Anikó – Füzesi Zsuzsa: Csodaország 3.

Csörgő Anikó – Füzesi Zsuzsa: Csodaország 3. Foglalkoztatókönyv óvodásoknak, kisiskolásoknak

A Csodaország-könyvek közül nekem 3 van meg: a rózsaszín, a kék és ez a sárga. Egyikkel se gyerekkoromban találkoztam, hanem már a tanári pályára lépve, és viszonylag egyszerre. Így elmondhatom, hogy mind a 3 könyvet szerettem valamiért, s mind a 3-ból használtam valamit. Mégis a leginkább ez tetszett mind közül. Hogy miért? Arra emlékszem csak, amit használtam éveken keresztül, s tárgyilag is megmaradtak: az ablakmatrica-festéshez használt rajzok sablonjai (a 140-141. oldal állatfigurái, a Csipkerózsika illusztrációja), az ablakra kitett kész munkák fotói, illetve a kifénymásolt feladatlapok. Most, hogy újra végigolvastam és néztem az egész könyvet, örömmel állapítottam meg, hogy még mindig van olyan feladat, amit most tudok a diákjaimmal használni, pedig most egész más korosztállyal foglalkozom. Meglepő, de így van. A 4 hosszabb mese közül meglepett a Hófehérke csupa kicsinyítőképzős modorossága, a Hamupipőke kegyetlensége, a Csipkerózsika csoda nélküli törvényszerűsége és a Decemberről szólóból áradó nyílt tanítóbácsiság (didaktikusság) ellenére is a szerethetősége (biztos az utóbbi időben olvasott sok Móra Ferenc novellának köszönhetően). A könyv a 4 évszakot követi, legelőször a tavaszi és húsvéti versek, feladatok, színezők és énekek jönnek, majd a nyáriak, ősziek, végül a tél mikulásosostul, karácsonyostul, farsanggal bezárva. Külön örültem annak, hogy ez a könyv egészen „európai”, azt hozza, ami a mi kultúránk, legfontosabb alapjait, ünnepeit és úgy, ahogy az a keresztény gyökerű Európában elvárható: Mikulás kapcsán Szent Miklóstól indulunk és nem lappföldről (jé, nincs is rénszarvas… pedig azt még én is elviselném), a karácsony Jézus születésének ünnepe (szövegileg, rajzilag egyaránt), bááár, ha már ennek így megörültem, a húsvét azért mégiscsak nyusziünnep egyetlen bárányka nélkül. No, nem baj, annak örüljünk, ami jó és pozitívum, ne a hiányokon keseregjünk! Éppen ezért hadd soroljam még a jókat: énekek is vannak benne kottástul, játékkészítő ötletek rajzos mintákkal, receptek (!) (pl. az általam követett és szeretett lecsókészítés receptjével, merthogy azt annyiféleképp lehetne egyébként csinálni, de itt a nagykönyvben pont úgy szerepel, ahogy én csinálom) és még többrészes képregény is (minden évszaknál jön egy-egy epizód). Elárulom: a rejtvényes, számolós feladatoknak hátul benne van a könyvben a megoldásuk is.
     És nem bírom ki, hadd mondjam el azt is, miért a fél csillag levonás. A locsolóversek, a Hófehérke modorossága, a Hamupipőkében szereplő „Ez az én táncosnőm” az Ő helyett, a Csipkerózsikát 15. születésnapján egyedül hagyó királyi család (milyen szülő már az ilyen?!), a szövegekben többször előforduló tipikus (!) helyesírási hiba (mindig ugyanaz a helytelen -ba/be rag a -ban/ben helyett), illetve az értelemzavaró nyomdai hibák (pl. plac piac helyett) Azért ezek megbocsáthatóak, kiküszöbölhetőek.

Weöres Sándor:
Déli felhők

Domb tövén, hol nyúl szalad,
s lyukat ás a róka:
nyári fényben, napsütésben
felhőt les Katóka.

Zöld fűszál az ajka közt,
tenyerén az álla…

csak egy hétig futkoshatna
lenn a nyári réten.

Kapcsolódó szócikkek: cirkusz · felhő

Bölcs ember.
Ha van is manapság bölcs ember, elegendő nincs. Pedig ilyen háborgó világban is, mint a mai, a sok is kevés volna ebből.

137. oldal, Öreg fiú, December

Kek P>!

De hát csak olyan volt ez a gondolatom, mint a röppenő madár.

137. oldal, Öreg fiú, December

Kek P>!

– … A kedvem fénylik néha, s máskor elborulok, de eme váltogató hullámzás mögött mindig egyforma és változatlan vagyok. S az is maradok örökké. S így van ez rendjén, tessék elhinni. Mert aki igaz ok nélkül megváltoztatja magát, az végül a napokkal és az éjszakával, az órával és a perccel együtt fog változni. Így jön aztán a rend helyébe a rendetlenség, amikor senki sem tudja, hogy valójában hol van az ő helye és mi legyen a dolga.
– Némi igazság van a dologban – jegyeztem meg.
– Némi?! – folytatta December. – Merőben igaz, mert hiszen az értelem mellett erre tanít a tapasztalat is, amiből szereztem már éppen eleget. És a példa, kedves barátom! Az is erre tanít, ama számtalan példa, amelyek közül most egyet akarok említeni. Mégpedig azt az egyet, amelyet a mi családunk mutat. Ugyanis, amint tetszik tudni, mi tizenketten vagyunk testvérek, de valahányan más-más természetűek vagyunk. Ennek folytán mi okosan és megértéssel úgy osztottuk be egymás között a munkát, hogy közülünk mindegyik azt végezhesse, amit a természete szerint ezen a földön legjobban végezni tud. Január öcsémnek, például, marasztalni kell a havat, vagy mindenképpen szerezni a felhőkből, ha nincs. Februárnak meg kell törnie a jeget, és reményt sejtetni a világgal. Aztán Március felébreszti a földet, és rábeszéli a napot, hogy a reménység ígéretét fényes diadalra vigye. Április megküzd a mulandósággal, mint egy szeles és vad kölyök. Május már a győzelmet hirdeti, és annak tiszta mámorában a szíveket szerelemre összeszerzi. Utána Június harsány kedvében elöl jár, amikor a föld minden lényei énekelnek. Július aztán áldásba borítja az országok földjét; Augusztus pedig busásan fizet annak, aki dolgozik. Szeptember iskolába küldi a gyermekeket, a fákat pedig és a növényeket bölcs megnyugvásra tanítja. Október megcsinálja a szüretet, hogy bánatban és örömben egyaránt kéznél legyen a bor. November pedig meggyászolja a bajba jutott világot, melyet én már csak mesével tudok hitben megtartani; de én megtartom őt a hitben, egészen addig a napig, amíg eljön a Messiás a földre.
     Meghatottan néztem Decemberre.
– Nagy szerencsének mondható – szóltam megnyugvással –, hogy legalább az Esztendő fiai így gondolkoznak.
– Szerencse bizony – hagyta helyben December. – Talán az emberiség legnagyobb szerencséje. De a sors őrizze is meg az embereket attól, hogy az Esztendő fiai között is felboruljon a rend, és kitörjön a testvéri háborúság! Az ég óvja meg a világot attól, hogy például Január öcsém, irigységből és hatalomvágyból, Július helyére törjön. Mert ez az egyetlen törvényszegés is pusztává tenné a földet!

138. oldal, Öreg fiú, December

Csodaország sorozat · Összehasonlítás