Kolostorok ​Magyarországon 2 csillagozás

Csorba Csaba – László János: Kolostorok Magyarországon

László ​János és Jászai Balázs földi és légi fotóival, Csorba Csaba rövid kolostor-történeteivel jelent meg egy hazánk legjelentősebb rendházait bemutató kötet. Időben Pannonhalmától Majkig, azaz a 10.-től a 18. századig, térben pedig Soprontól Sátoraljaújhelyig terjed a könyvben tárgyalt 23 klastrom. Mint az előszóból megtudjuk, mai kolostor szavunk nyelvújítási kifejezés 1784-ből.
A hazai bencés főapátságot, Pannonia szent hegyén, még Géza fejedelem alapította, több mint ezer évvel ezelőtt. Kiváltságokkal már fia, I. István látta el 1002-ben. Ugyanő alapította Pécsvárad és Bakonybél bencés monostorait is. Utódai sem maradtak el tőle: I. Endre 1055-ben a Balaton mellett, Tihanyban. A későbbi Szent László pedig 1091-ben Somogyváron hozott létre apátságot. Bemutatja a könyv a kevésbé közismert Kaposszentjakabot, az egyik legrégebbi magánkezdeményezést, Győr nembeli Ottó nádor 1061-es alapítását.
A további monasztikus rendek kolostorai közül szerepel a könyvben a… (tovább)

Anno, Budapest, 2010

Katherine_Grey
Csorba Csaba – László János: Kolostorok Magyarországon

Ha lett volna a szövegnek egy lektora, aki kiirt egy-két-nyolc melléütést, akkor ez az olcsó, de gyönyörű könyv bármely igényes könyvgyűjtő méltó ajándéka lehetne… Bár – én még így is megvettem. Csodás részletfotók, okos szöveg az ország legszebb, többnyire középkori kolostorairól, amelyek a légifotókon minden alaprajznál szebben és áttekinthetőbben rajzolódnak ki. Remek könyv.

pwz ISP
Csorba Csaba – László János: Kolostorok Magyarországon

Nagyon szép és hasznos könyv, bár a jelek szerint a lektor nem volt a helyzet magaslatán. Talán sietett… Kár, pedig még jobb is lehetett volna a bosszantó hibák kiküszöbölése után.

Kőváry László: Erdély régiségei és történelmi emlékei
Mészáros István: Ismeretlen vértanúk az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye XX. századi történetében
Farbaky Péter – Farbakyné Deklava Lilla – Mátéffy Balázs – Róka Enikő – Végh András (szerk.): Mátyás-templom
Karácsonyi János: Szt. Ferencz rendjének története Magyarországon 1711-ig 1–2.
Török József – Legeza László: A magyar egyház évezrede
Gőzsy Zoltán – Varga Szabolcs (szerk.): Visitatio canonica dioecesis Quinqueecclesiensis 1738–1742
Hoss József: A kaposvári plébánia története
Kálmán Peregrin (szerk.): „Te meztelen Krisztus, hol hagytad az ingedet?”
Gergely Jenő: Főpapok, főpásztorok, főrabbik
Tomka Ferenc: Halálra szántak, mégis élünk!