Suhogó ​völgy 5 csillagozás

Csontos Gábor: Suhogó völgy

Ennek a regénynek ifjú hősei nem akármilyen táborozásra készülnek. Magukkal visznek egy beteg fiút is, a közeli bánya főmérnökének gyermekét, akinek egy robbantás okozta ijedség hatására mindkét lába megbénult. A táborverés annak rendje és módja szerint, nagy egyetértésben megtörténik, napok múltával a derék kis közösség mégis két pártra szakad. S elkezdődnek azok az izgalmas, különös események, amelyek a nyugalmasnak ígérkező táborozást oly mozgalmassá teszik. A regény vége egy páratlanul izgalmas hadijáték – és egy még izgalmasabb vihar… Még hadd áruljunk el annyit, hogy e regény beteg hőse betegsége ellenére is igencsak életrevaló kölyök.

Móra, Budapest, 1979
314 oldal · ISBN: 9631113795 · Illusztrálta: Csavlek András

Miyako71 P>!
Csontos Gábor: Suhogó völgy

Tökéletes ifjúsági regény a 70-es évekből; gyerekkorom egyik kedvence. A történet még az előző rendszerben játszódik, amikor az iskolában őrsök voltak, őrsvezetővel, és a középiskolából visszajáró tiszteletbeli csapattaggal. Egy ilyen csapat nyári táborozását ismerhetjük meg. A mai általános iskolai fiatalok esetében azt hiszem elképzelhetetlen lenne, hogy egy csapat felsős fiút elengedjenek minden szülői és tanári felügyelet nélkül, egy frissen érettségizett középiskolással az erdő közepébe sátorozni, és még egy bénulásban szenvedő fiatalt is a gondjaikra bízzanak. Manapság legfeljebb a c kategóriás horrorfilmek indulnak így. Akkoriban azért ennek volt némi realitása, éppen ezért lesz élvezetes az olvasás. A fiatalok a táborban játszanak, élvezik a szabadságot, eközben viszont találkoznak jó néhány jellemformáló szituációval. Így a könyv szórakoztatva tanít (pedig akkor még nem találták fel az edutainment és a gamification kifejezéseket), magatartásmintákat kínálva az olvasóknak.
Most felnőttként olvasva is szórakoztat, mivel a részletekre már nem emlékeztem, kíváncsian vártam, hogyan alakulnak a srácok kalandjai.

dre>!
Csontos Gábor: Suhogó völgy

Remek ifjúsági könyv. Bár eltelt már pár évtized a megírása óta, de szerintem most is épp annyira élvezhető és átérezhető a gyerekek számára. Igazi nyári olvasmány, nagyon jó hangulatú, a szereplők is szerethetők, könnyen lehet azonosulni velük, nem is túl egyformák. Nekem tetszett az író stílusa, a humora. Szórakoztató könyv, ugyanakkor tanulságos is lehet a fiatalabbaknak.