Kész ​fantázia 3 csillagozás

Amit tudni akartál a pornográfiáról, de soha nem merted megkérdezni
Csonka Balázs: Kész fantázia

Úgy ​érezzük, párunk nem tart elég vonzónak? Kétségbe vagyunk esve, amiért furcsa dolgokat kér tőlünk az ágyban? Rettegünk, hogy felsülünk partnerünk előtt teljesítményünkkel vagy méreteinkkel? A múltkor gyanús videók nézésén kaptuk a gyereket? Csak nem már megint a pornó a hibás?
A felnőttfilmeket, mióta léteznek, rengetegen kritizálják – és még többen nézik. Akármit gondolunk is róla, az online pornó életünk része, a széles sávú internet és a modern technológia révén mindennapjainkba is beférkőzött. Milyen káros hatásai vannak, és mit tehetünk ellenük?
Sok más mellett ezekre a kérdésekre keresi a választ Csonka Balázs pszichológus Kész fantázia című könyvében. A szerző bemutatja, milyen folyamatok vezettek el a nyugati világban a pornó szinte korlátlan hozzáférhetőségéig, és miféle rejtett tartalmakat közvetítenek a videók a nemek viszonyáról, az erőszakról vagy épp a védekezésről. Csonka sorra veszi, melyek a pornófüggőség biztos tünetei, és azt is segít… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2017

Csonka Balázs: Kész fantázia

Csonka Balázs: Kész fantázia Amit tudni akartál a pornográfiáról, de soha nem merted megkérdezni

Nagyon örülök, hogy van ez a könyv. Mondhatnám az unalomig ismételt közhelyet, hogy mindenkinek el kéne olvasnia, de sajnos ahogy az életünket érintő más kényes kérdésekkel, úgy a pornóval kapcsolatban is a társadalom többsége szemlesütve, legyintve, pironkodva reagál. Ó, ugyan, én ilyet nem nézek, nem is tudom, mi az, az én gyerekem rendes, erkölcsös neveltetést kapott, neki meg pláne eszébe nem jutna ilyen förtelmet nézegetni!

Pedig tetszik vagy sem, a pornó és a szexualitás körbelengi a mindennapjainkat. Hogy ez mennyire jó vagy rossz, arról a velem egyidős Csonka Balázs egyértelműen a negatív oldalra teszi le a voksát. Amivel nagyrészt egyet tudok én is érteni. Ezzel együtt neki szexuálpszichológusként biztos pácientúrát is ad ez a túlszexualizálódott, szorongásokkal teli világ.

A könyv olvasása egybeesett a Csides Kata (szintén szexuálpszichológus)-előadások hallgatásával, aki ennél vehemensebben elmélkedik a témáról. Az én véleményem viszont nőként is az, hogy a szexuális ábrázolások nem feltétlenül ördögtől valóak. A probléma az üzenetükkel van, ennek okairól és következményeiről rendkívül érdekesen mesél a könyv, látszik, hogy a szerző nagy szakértője a témának, ezt pedig a 12 oldalas jegyzetgyűjtemény és irodalomjegyzék is alátámasztja. Egyszer Puzsér Róbert (mindenki kedvence, de nem tudom megállni, hogy ne említsem meg őt is) fogalmazta meg nagyon találóan, hogy ha a pornó nem lenne afféle tiltott gyümölcs és nem csak sutyiban lehetne nézni, rendes kultúrája lenne, akkor talán az emberek szexuális kultúrája sem állna meg a 0.1-es szinten. Ha olyan filmek készülhetnének, amilyenről a Boogie Nights c. filmben Burt Reynolds is álmodozott.

A többszázezer kiírt idézetem után megmaradt figyelőimtől ezúton is elnézést kérek.

cintiatekla P
Csonka Balázs: Kész fantázia

A pornó napjainkban még mindig úgy érzem, hogy tabu, és egy-egy humoros megjegyzésen kívül kínosan ügyel arra mindenki, hogy semmi konkrétat ne mondjon ezzel kapcsolatosan – talán eme tény miatt is volt olyan érzésem, hogy tudott újat mondani, és talán ezért gondolom úgy, hogy egy-egy adat megdöbbentő volt benne. A szexuálpszichológia iránt érdeklődőknek érdekes olvasmány lehet, de tulajdonképpen bárkinek, akinek felkeltette az érdeklődését: nincs benne semmi vulgáris, így azok is bátran kézbe tudják venni, akik ettől idegenkednek.

Bővebben: https://teklakonyvei.blogspot.hu/2018/01/csonka-balazs-…

Renáta_G
Csonka Balázs: Kész fantázia

Csonka Balázs pszichológusi alapdiplomája, szexuálpszichológusi szakvizsgája megszerzése és doktori tanulmányai végeztével számos előadást tartott már a témában, ezért úgy döntött, könyv formában is megjelenteti gondolatait, tágabb kontextusba helyezve a témát. Számos érdekes kérdésre ad választ, segít megérteni, elfogadni a pornográfia mai formáját, és igyekszik kitörölni a fejekből sok téves sztereotípiát.

Bővebben: http://kulturpara.blog.hu/2017/12/15/kesz_fantazia_amit…

TiaRengia IMP

A kötődési hormonnak is nevezett oxitocint a szervezetünk saját maga termeli, és a társas kapcsolaton, az érintésen kívül tulajdonképpen semmi másra nincs hozzá szükség. A kölcsönösen vágyott emberi érintés – amilyen az ölelés, a simogatás, a másik masszírozása – képes növelni az oxitocinszintet, ami a klasszikus stresszválasz gátlásán keresztül nyugtató hatással van az emberre. Olyannyira, hogy egy-egy szituációban azonnal, zsigerből keressük az oxitocinszint növekedésével járó helyzeteket. Aki például fél a vihartól, villámláskor, mennydörgéskor szorosan a másikhoz búik. Ha egy repülőn vagy hajón kitör a pánik, az emberek egymás nyakába ugranak. Ha a kisgyerek elesik, sír, a szülő felveszi, megöleli, a hátát simogatja. Hosszasan lehetne sorolni azokat a szituációkat, amikor az ijedtség, a rettegés mintegy ösztönösen előhívja a társas kapcsolódást. És persze minél élesebb a helyzet, annál nagyobb szükség van rá. A kisebb aggodalmak kezeléséhez elég, ha egyszerűen csak nem marad egyedül az ember, ha azonban egy fokkal jobban fél, már szívesen fogja, szorítja valaki kezét. Az igazán kétségbeejtő szituációkat pedig gyakran kizárólag összebújva, összeölelkezve lehet elviselni.

47. oldal A túltolás

Kapcsolódó szócikkek: oxytocin
TiaRengia IMP

Vajon a pornószínésznők szobájában olyan naptárak lógnak, amelyeken autószerelők láthatók?

Bödőcs Tibor

32. oldal Testkép

TiaRengia IMP

„Nem akkor kell a gyereket felvilágosítani, amikor már negyedik hónapos terhes” – mondta dr. Veres Pál szexológus egyik híres előadásában.

191. oldal Hogyan beszélgessünk szülőként a szexről - és a pornóról?

TiaRengia IMP

Egy szellemes kísérletben amerikai kutatók egy speciális berendezés segítségével követni tudták, milyen részletekre figyelnek a leginkább a vizsgálatukban részt vevő férfiak és nők, ha pornográf képanyagot látnak. A műszer a szemmozgásokat, illetve a képek egyes részletein való elidőzés tartamát rögzítette, magyarán, hogy mikor mit néz az illető és meddig. Az eredmények alapján a férfiak elsősorban a női szereplők arcára koncentráltak, másodsorban pedig a nemi szervekre, ezzel szemben a nők inkább a genitáliákra és a női szereplők testére voltak kíváncsiak. További érdekes eredmény, hogy azok a nők, akik hormonális fogamzásgátlót szedtek, nem mutattak különösebb érdeklődést a szexuális ingerek iránt: ők nagyrészt a szereplők ruháit, illetve a helyiség berendezését kísérték figyelemmel.

37. oldal Testkép

TiaRengia IMP

A szerelmes filmek tanulságai (…) hosszú távon is vállalhatók, a sorsszerű találkozások romanticizálása, a nagy Ő kultusza, a jóindulatú szexizmus méltatása ritkán vált ki ellenérzéseket a többi emberből. A párkapcsolatokat azonban pont ugyanolyan eséllyel nyírja ki, mint a szexet a pornó.

60. oldal Érzelempornó, avagy a romantikus filmek világa

TiaRengia IMP

Pornó: egy tradicionális módszer arra, hogy a kevésbé gazdag amerikai lányok is ki tudják fizetni egyetemi tanulmányaikat.

A pornó szó egyik meghatározása az Urban Dictionary online szlengszótárában

64. oldal Társadalmi viszonyok leképeződése

TiaRengia IMP

A szexualitás terén fejlett társadalmak példás alapossággal kidolgozott, rendkívül kifinomult kultúrát alkottak a nemi vágy megélésére. Az illatos kert vagy a Kámaszútra e társadalmak igen magas szintű szexuális kultúrájának írásos emlékei, amelyekből az évszázadok során itt, Nyugaton nagyjából annyit sikerült tanulni, hogy rengetegféle pózban lehet közösülni.

7-8. oldal Bevezető

TiaRengia IMP

Sokat számít az is, milyen kulturális hatások milyen elemeket ültetnek el a közgondolkodásban, mit emelnek a közbeszéd szintjére. Az Ötven árnyalat-trilógia például a BDSM világát (legalábbis az arról való fantáziálást) hozta közelebb az emberekhez, még akkor is, ha a regény cselekménye egyébként nem egy BDSM-viszony, hanem egy nettó bántalmazó kapcsolat leírása.

72. oldal Az események tükröződése

TiaRengia IMP

(…) korántsem vált ki akkora felháborodást egy horrort néző vagy nyálkás szörnyekre aknavetővel lövöldöző tízéves, mint ha pornót találnak a telefonján vagy a számítógépén. A szülők többsége képes egyenes válaszokat adni a gyereknek, ha fegyverekről, katonai járművekről kérdez, de még manapság is zavarba jön, ha a szexről.

54-55. oldal Erőszak a pornóban és máshol

TiaRengia IMP

A szerelmes filmek és a mesék összehasonlítása tökéletesen kifejezi mindazt, amit a kérdéssel [jellemfejlődéssel] kapcsolatban fontosnak gondolok. A filmekkel ellentétben ugyanis a mesék az emberi lélek belső világában játszódnak. A főhős útja belső út, a személyiség fejlődésének útja, a bonyodalmak, melyeken keresztül a királylányhoz lehet jutni, a lélek megpróbáltatásai. A főhős számára a mese vége az, hogy összejön a királylánnyal, majd boldogan élnek, míg meg nem halnak, ide azonban egy nagyon komoly jellemfejlődés útján jut el. Mire majdani párjával egymásra találnak, ő megjárta a poklot, kiállta a reá rótt próbatételeket, felkészült az összecsapásra, majd megvívott a sárkánnyal. Aki viszont nem vívta még meg saját lelkének küzdelmeit, hiába is ugorja át a szerelmes filmekben elé gördülő felszínes, külső akadályokat, nem lesz tartósan boldog a párkapcsolatában.

62-63. oldal Érzelempornó, avagy a romantikus filmek világa.

Említett könyvek