Csokonai ​Vitéz Mihály és Fazekas Mihály művei 1 csillagozás

Csokonai Vitéz Mihály – Fazekas Mihály: Csokonai Vitéz Mihály és Fazekas Mihály művei

„Fazekas munkásságát Csokonai nevével kapcsolja össze az irodalomtörténet. Az idősebb Mihály »csecsemőkori lélekbarátjaként« tisztelte fiatalabb pályatársát, Csokonait – hasonló származásuk alapján; közös szülőföldjük s lakhelyük, Debrecen, de költészetük is sokféle rokonságra vall – műveltségük, rokokó stílusuk, varázslatos festőiségük, irodalmi népiességük, botanikai érdeklődésük kölcsönös hatásának megnyilvánulásaként. Mindketten a debreceni református kollégiumban nevelkedtek, csak néhány év különbséggel, s életpályájuk is kalandos módon alakult, bár nem mindig esett egybe.”

Julow Viktor

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Életreszóló olvasmányok Kossuth

Kossuth, Budapest, 2020

Nashira>!

Ez fantasztikus élmény volt. Már általános iskolában is szerettem Csokonai verseket olvasni, gimiben egyszerűen a rabjai voltunk ennek a mániákus rajongásnak és elképesztő zsenialitásnak. Nem egy versét kétszer, háromszor is újra elolvassa az ember egymás után, mert még egyszer, még sokszor a rabja akar lenni ennek a művészetnek. Aztán megismerkedtem kicsit Csokonai jó barátjával, Fazekas Mihállyal is, bár az ő költeményei, ha lehet, még bonyolultabbak nekem, mint Csokonaié. Fazekas Mihálytól a „Hortobágyi dal” és a „Lúdas Matyi”, Csokonaitól pedig a „Lócsere”, „A Duna nimfája”, a „Tartózkodó kérelem” és az „Egy tulipánthoz” tetszik a legjobban. :)

Kossuth, Budapest, 2020

Nashira>!

Az ideit szűri, issza a tavalyit,
Jövő esztendőre tartja majd a mait.
Az új bornak örűl, de ótól kurjongat,
Mert markában is teli kulacsokat kongat.

50. oldal - Csokonai Vitéz Mihály: Az ősz (Kossuth Kiadó, 2020)

Nashira>!

Mit ér a kártyapénz? kétséges nyereség.
Mit ér a báldáma? másé a feleség.

64. oldal - Csokonai Vitéz Mihály: A tél (Kossuth Kiadó, 2020)

Nashira>!

Ez az élet oly sebesen, olyan alattomban halad,
Hogy észre sem veszik sokan, mikor tőlük elszalad.

Csokonai: Egy szerencsétlen léleknek az égig való felemelkedése, 14.old. (Kossuth Kiadó, 2020)