Meseterápiás ​utak és kalandok 12 csillagozás

Csóka Judit: Meseterápiás utak és kalandok

Csóka Judit pszichológusként és meseterapeutaként főleg azzal foglalkozik, hogy nőknek és férfiaknak, bántalmazottaknak és krónikus betegeknek, elbizonytalanodottaknak és összeomlottaknak, megkeseredetteknek és bűnbe esetteknek segítsen. Legfontosabb eszközei mindehhez a mesék. Jelen könyvében a meseterápiát igyekszik minél több irányból bemutatni, így még érthetőbbé válik a mesék jelentősége az életünkben. És nemcsak a mi életünkben, hanem a szakember életében is, hiszen ahogy maga a szerző fogalmaz: „a mesékkel dolgozni különleges feladat, mert önvizsgálatra, önmagunkkal kapcsolatos gondolkodásra késztet.” A Meseterápiás utak és kalandok legalább annyira ajánlott a szakembereknek (pszichológusoknak, terapeutáknak és pedagógusoknak), mint amennyire mindenki másnak is, hiszen a mese szinte mindenre képes: szórakoztat, elgondolkodtat, gyógyít és vigaszt nyújt.

Corvina, Budapest, 2022
Corvina, Budapest, 2022

cseri>!
Csóka Judit: Meseterápiás utak és kalandok

Jó rég olvastam ezt a könyvet, még nyár közepén, amikor coviddal fetrengtem itthon, aztán jól nem írtam róla. Pedig nagyon tetszett. Valóban élményszerűen mutatja be a szerző a meseterápiás tevékenységét, mesél arról, milyen sokféle helyzetben alkalmazta ezt a módszert, és egészen konkrét élménybeszámolókat ír ezekről az alkalmakról. Mindez nagyon olvasmányos és nem hiányzik a könyvből a sokféle szöveg, a mesék, amiket felhasznál, szóval tényleg nagyon sok tapasztalatot megoszt. Annyiból egyedinek mondható a módszere, hogy zeneterápiás elemekkel kombinálja a meseterápiát, és ezt nagyon jól működteti, és ilyenről még (igaz, inkább biblioterápiás tapasztalataim vannak) nem hallottam. Ami rettenetesen tetszett, hogy nagyon őszintén elmondja a kételyeit is bizonyos nehéz helyzetekkel, akár a saját maga kompetanciáival kapcsolatban is. Ez olyasmi, amit úgy sejtem, nem mindenki tenne meg így ilyen keretek között (sem.) off

Szencsike P>!
Csóka Judit: Meseterápiás utak és kalandok

Találomra vettem a könyvet a kezembe, nem tudok semmit erről a terápiás lehetőségről, így kifejezetten hasznos olvasmány volt. Olvasmányos, érdekes, ráadásul saját tapasztalatokról is mesél, a rosszakról is, ami megmutatja, hogy ez sem olyan könnyű, mint gondolnánk. Érthető, jó stílusban megírt könyv, laikusok számára is bőven feldolgozható tartalommal és gondolatokkal.

renta>!
Csóka Judit: Meseterápiás utak és kalandok

Nehezen írok értékelést erről a könyvről. Mert az nyilvánvaló, hogy Csóka Juditnak nagy tudása van a mesékkel kapcsolatban, több területről szerezte tapasztalatait, széles spektrumon mozog a témában. Emellett nagyon empatikusnak, figyelmesnek tűnik – valószínűleg jó szakember. Jól ír, könnyű, gördülékeny stílusban, több helyen szépirodalmi igényességű mondatokba szaladtam bele.
Aki most ismerkedik a mesékkel való munka lehetőségeivel, az sokat profitálhat ebből a könyvből.
De mindezek ellenére szerintem ez nem egy jó alkotás. A szakmai rész teljesen rendben volt, sok mindenre kitért, amire lehetett. Laikusok számára is érthető, ugyanakkor alapos szakmaisággal.
A tapasztalati részekkel volt nekem főleg bajom, illetve a kétféle tartalom közötti kapcsolattal. Az eseményleírások megmaradtak élménybeszámoló szinten, nem voltak igazán kibontva, nem voltak benne mélységek, a reflexió-önreflexió is inkább csak felvillanásként jelent meg. Nem derült ki igazán, hogy adott csoportélményhez miért pont az a szakmai rész rendelődik hozzá. Sokszor éreztem öncélúnak az adott részt, még akár annak a megjelenését is, hogy a pszichológus is ember (miszerint vannak érzései, szorongásai, indulatai, tévedései…)
spoiler

Nem a tarlamával volt főleg bajom, sokkal inkább a struktúrájával. Kár érte, lehetett volna sokkal kompaktabb…

rosa_n>!
Csóka Judit: Meseterápiás utak és kalandok

Ajánlották nekem ezt a könyvet és „begyűjtöttem” a többi meseterápiással, mesepszichológiással meséssel együtt. Nekiültem, terápiás történetek is vannak benne, ez ragadta meg a figyelmem. Es a zene szerepéről is ír a meseterápiás ülésen? Még nem igazán raktam össze, talàn sokat változott a világ, nem tudom. Még a hipnózis is benne van. Jó lenne jobban elmerülni benne, jobban belemerülni. Az álmokkal is összehozza a meseterápiás gyakorlatot nagyon jó volna több szakirodalmat olvasni vagyis egyelőre még eljutni odáig igazából. Inkább laikusoknak? Szólhat ez a könyv? Nem tudom. Hihetetlen, mennyi határterülete van még a meseterápiás gyakorlatnak is, egyelőre nekem a klassszikus vonal még jobnan tetszik, es az, amit Boldizsár Ildikó képvisel. Kádár Annamária történeteit is nagyon szeretem, de egészen biztosan hatalmas még maga a terápiás birodalom és irodalom is, amit nem ismerek még. Nekem a klasszikus, amit iskolában tanítanak, eddig az. Az tetszik.

lombhullato>!

Korrekt, olvasmányos könyv.
Körbejárja és megválaszolja a legfontosabb kérdéseit a témának.
Az én ízlésemnek sok volt az esetleírás, kevesebb az elmélet.
A mesetárban található mesék egy része közismert.