Savanyú ​tej mézzel 0 csillagozás

Bulgáriai mozaikok
Csohány Gabriella: Savanyú tej mézzel

Meghökkentő, ​számunkra szokatlan és furcsa ízt jelöl Csohány Gabriella most megjelenő riportkönyvének a címe. S ez a szokatlanság az egész könyv szimbóluma is lehetne: a Bulgáriáról szóló, 20 fejezetből álló beszámoló-sorozat ismeretlen, ellentétes elemekből felépített, dinamikus képekben ismerteti meg az olvasóval e baráti ország mai életét.
A szerző háromszor járt Bulgáriában. Ellentétes színekből rajzolt képei – azokat az érdekes folyamatokat tükrözik, amelyek át- meg átszövik az egész mai bolgár életet: megcsontosodott hagyományok és az új élet izmos, fiatal erői ölelkeznek, fonódnak össze s nem egyszer harcolnak ott. Egyéni zamata van minden élménybeszámolójának – mindenütt érezni, hogy ezt a könyvet jó humorú író s költő írta. Ez azonban nem homályosítja el magukat az ábrázolt eseményeket és tényeket, s így a könyvből rendkívül sok olyasmit tudunk meg a mai Bulgáriáról, amit másutt eddig nem olvashattunk. (Pl. Szófia mai élete és fejlődése, a tengerparti városok épülő… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1958

Kossuth, Budapest, 1958
190 oldal · Illusztrálta: Csergezán Pál

worsi P>!

Mióta ismerem, eskü alatt vallom, hogy rajta kívül nem találkoztam férfival, csak nadrágban járó lényekkel, akikre azt mondják, hogy nem asszonyok.

91. oldal (Különös történet)

worsi P>!

Három évvel ezelőtt már láttam a múzeumot, ez alkalommal csak emlékeimet felfrissíteni ballagtam be a kapun. Jól emlékeztem még arra, hogy melyik teremben ragyog az a színarany thrák ivókészlet, melynek értékét pénzben nem is lehet kifejezni. Egy téglagyári munkás fedezte fel a hallatlan kincset, az egyik szarvasfej alakú kupán jól látszik bicskájának nyoma: mielőtt elhozta a múzeumba az egészet, meg kellett győződnie még egyszer arról, hogy valóban aranyat talált-e. Mondják, hogy az állam egy felszerelt családi házzal jutalmazta meg.

119. oldal (A két Trimontium)

worsi P>!

Egy félig felépült kétemeletes házak alapjában a kő mind Eoscusból való. Úgy látszik, évszázaoszlopot, ez is márvány az istenadta, s olyan természetességgel álldogál ott, mint egy eperfa. És rá van írva, hogy: Fotó.

179. oldal (Gigen, a csodák faluja)

worsi P>!

Ha most komolyan azt hiszed, hogy elalhatsz, veréb vagy.

9. oldal (Magyarázkodás és indulás)

worsi P>!

[Dancse néni] Csudálatos szép lehetett valamikor, szépségét az idő pókhálói csak bevonták, nem tüntették el egészen.

13. oldal (Egy és más, I.)