A ​divatról komolyan 1 csillagozás

Csipes Antal: A divatról komolyan

Az ​ezredforduló után a divat első számú kulturális tényezővé vált. A társadalom a tömegfogyasztás hatására átrendeződött: a divat már nemcsak az öltözködéshez kapcsolódott, hanem egyre több területre volt hatással. A reklámok, a sportok, az egészség, a szokások, a megjelenés a társadalom egészét befolyásolta. A mulandó divat sokkal közelebb került a művészethez, mint valaha gondoltuk.
Ma a divat világát a művészet, az üzlet, az eladhatóság, a természetesség, a mesterkéltség, a praktikusság, az esztétika és az innováció jellemzi. A felsorolt kulcsszavak többsége a divat utolsó száz évében is jelentős szerepet töltött be. Korának egyik divatikonja, Marlene Dietrich kézenfekvő tanácsokkal látta el a nőket: „Öltözködése legyen ötletesen egyéni. Nem az a fontos, hogy drága ruhákat viseljen, hanem hogy minden ruhadarabjában, amit magára vesz, legyen valami eredeti, ami elüt a többi nőétől.” A divatban múlt és jelen elválaszthatatlan. A divat elfelejt és újraformál. E kérdéseket… (tovább)

Balassi, Budapest, 2011

MihálySzilvi>!

Ma minden ember átlagosan tízezer tárgyat birtokol. Minél több tárgyunk van, annál felületesebbé válik a tárgyhoz fűződő viszonyunk. Fogyasztói szokásaink ma már jószerivel a bulimia és az anorexia fogalmaival írhatók le.

MihálySzilvi>!

A fényképezőgép lencséje előtt egyszerre vagyok az, akinek hiszem magam; akinek láttatni szeretném magam; az, akinek a fényképész hisz; és az, akit a fényképész művészetének bemutatására használ fel. Más szavakkal: különös folyamat ez, állandóan utánzom önmagam, és ezért valahányszor fényképeztetem magam (vagy hagyom, hogy fényképezzenek), óhatatlanul elfog az az érzés, hogy valami nincs rendben (mint a lidérces álmokban).

24. oldal, Művészet és divat

MihálySzilvi>!

Az ezredforduló után a divat első számú kulturális tényezővé vált.