Jó ​üzlet 8 csillagozás

Vezetés, áramlat és az értelem keresése
Csíkszentmihályi Mihály: Jó üzlet Csíkszentmihályi Mihály: Jó üzlet Csíkszentmihályi Mihály: Jó üzlet

A Jó üzletben a szerző feltárja azokat az értékeket, amelyek segítik a jövőképpel bíró vezetőket vállalkozásuk sikeres és humánus vezetésében. Ezek a vezetők az anyagi és szellemi lét határán egyensúlyozva egyaránt elkötelezettek három alapelv iránt: • a társadalom javát szolgáló, és a munkaerőt a legjobb teljesítményre sarkalló célok nyújtása; • a munkában való fejlődés elősegítése révén a dolgozók bizalmának és tiszteletének elnyerése; és • olyan termék létrehozása, amely az emberiség javát szolgálja, nem pusztán jövedelmet termel. Bármely pozícióban legyen is az olvasó – kezdő munkavállalótól a vezetőig –, lényegbevágó tanulságokat szűrhet le és tökéletesítheti munkáját. A Jó üzlet bizonyára klasszikussá válik mindazok számára, akik az üzleti élet változó világában értéket tulajdonítanak az egyén szerepének.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Flow Libri

236 oldal · ISBN: 9638804723 · Fordította: Szendi Gábor

László_Benedek>!
Csíkszentmihályi Mihály: Jó üzlet

Csíkszentmihályi Mihály: Jó üzlet Vezetés, áramlat és az értelem keresése

Talán a legjobb amit olvastam Csíkszentmihályitól. Vezetőknek, és leendő vezetőknek szinte kötelező, akik szeretnének a részesei lenni a jelenleg zajló paradigmaváltásnak.

paoloni>!

[…] a high-tech cégek egyik divatos ötlete, a „multitasking” (többfeladatos feldolgozás) inkább mítosz, mint valóság. Az ember nem tud igazán sikeresen egy időben több feladatot végezni, hanem inkább arra képes, hogy egyik feladatról a másikra gyors egymásutánban, a figyelmét hirtelen átvigye, miáltal úgy érezzük, mintha ténylegesen egyidejűleg végeznénk dolgokat. Ez a stratégia azonban nem olyan hatékony, mint azt széles körben hiszik. Körülbelül tizenöt perctől egy óra hosszába telhet, amíg az ember a gondolatait egy nehéz problémára tudja összpontosítani, hogy megteremtse a feltételeit egy valamirevaló megoldás kidolgozásának. Ha az illető túl hamar és túl gyakran vált át egyik feladatról a másikra, valószínű, hogy az agy felületes, ha nem közhelyszerű megoldással fog előállni.

paoloni>!

[…] napjaink feladatai ritkán nyújtanak adekvát visszajelzést. Még ha van is visszajelzés, gyakran csak annyit mondanak a dolgozónak, jó az, amit csinálsz, de ezt bármilyen hülye is meg tudja csinálni – csak egy pótolható fogaskerék vagy egy személytelen gépezetben. A múltban egy mesterember – akár egy cipész, egy ács, vagy egy takács – láthatta munkájának tárgyát formát ölteni. Minden egyes mozdulata szakismeretének kifejeződése volt, […] Nehéz önfeledten elmélyülni egy olyan tevékenységben, ahol az ember teljesítménye csak egy mellékes tényező, ahol a jó munkát alig veszik észre, és ahol még a dolgozó sem tudja eldönteni, hogy munkáját jól végezte-e.

paoloni>!

A dolgok rendszerében elfoglalt helyünkről kialakított fatalista felfogás mondatja velünk, hogy „ez nem nekem való”, és lemondunk minden újról és kipróbálatlanról, mintha elérhetetlen lenne. Az ilyen hozzáállás miatt az illető nem csak nem látja meg a lehetőségeket, de már azt is nehéz kiderítenie, melyek is lehetnek rejtett képességei.

paoloni>!

Rendszerint arra figyelünk, amit szeretünk, ami érdekel minket, amiben hasznosíthatjuk képességeinket. De a kapcsolat visszafele is működik: amire komolyan odafigyelünk, megszeretjük.