!

Az ​öröm művészete 62 csillagozás

Flow a mindennapokban
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete
Bookline · 2.490 Ft –15% 2.116 Ft
Régikönyvek.hu · 2.490 Ft –15% 2.116 Ft
Könyvtár

Csíkszentmihályi Mihály arra az örök kérdésre keresi a választ, hogy mi a boldogság titka, mitől is leszünk mi, emberek, elégedettek. Az öröm művészete a világhírű pszichológus korábbi műveiben lefektetett alapgondolatainak letisztult összegzése és azok gyakorlati alkalmazása a mindennapi életünkre. Emberek ezrein végzett széleskörű vizsgálatok alapján jutott a szerző arra a következtetésre, hogy a boldogtalanság, az elégedetlenség fő oka az, hogy az emberek többsége a mindennapok során egyáltalán nem foglalkozik, nem is vesz tudomást érzelmeiről. Csíkszentmihályi szerint a probléma megoldásának a kulcsa az lehet, ha olyan, változó kihívások elé állítjuk magunkat, amelyek magas fokú tudást és különböző képességek alkalmazását várják el tőlünk.

Libri, Budapest, 2016

Nietzsche

Elcserélné vagy eladná

kávésbögre
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Úgy gondolom, Csíkszentmihályi könyve segített abban, hogy tudatosabban éljek. Hogy az élet szerethető, és sok múlik azon, hogyan állunk hozzá. Amolyan „léleksimogató”, elalvás előtti olvasmány esténként, mindig csak néhány oldalt olvasva, hogy azzal a gondolattal feküdjünk le, hogy az élet igenis rendben van.

imi
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Ezután a könyv után határoztam el, hogy Kiteboardozni fogok. S lőn…

Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Lehet önsegítő könyvként is tekinteni rá, ilyen szempontból nem tudom megítélni, mert én továbbképzésre olvastam, nem azért, mert segítségre van szükségem. Én nagyjából már most úgy élek, ahogy a könyvben le van írva, szóval engem csak megerősített ilyen szempontból.
Aki a gödör alján van, annak nem tudom, mennyire hasznos, függetlenül attól, hogy nekem hasznosnak tűnik.

De nem is ebben rejlik az igazi értéke, mert biztosan sok jó önsegítő könyv van még, bár ez azért különleges, mert Csíkszentmihályi fogalma, a flow felől közelít.
Szerintem az igazi értéke az utolsó fejezetben rejlik, ahol a szerző tulajdonképpen megoldja a modern kor egyik nagy problémáját. A vallások, mára jórészt kiüresedett formáit behelyettesíti egy olyan, transzcendens „mítoszrendszerrel”, ami a mai kor számára is érthető és hiteles tud maradni.
Azokra az alapokra fektetve mondja el, amit a vallások már rég elmondtak, és aminél többet úgysem lehet mondani (legyél jó, cselekedj jót), amiket ma tudunk a világról, amit a tudomány alapján ismerünk.
Szerintem ez nagyobb teljesítmény, mint amilyennek látszik, és bár a könyv egésze tetszett, de ez az utolsó fejezet egyenesen zseniális volt.

Galambdúc
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Kicsit szárazkás, több példa elment volna még az én ízlésem szerint. De azért örülök, mert megtudtam, hogy átlagon felül sok flow-élményben van részem (csak eddig nem neveztem nevén a gyereket, meg nem is biztos, hogy az a lényeg, inkább a megélt, belefeledkezős pillanat maga).
Tetszett, amit a sors szeretetéról mond, meg hogy a munkát hogyan tehetjük élvezhetővé, esetleg flow-állapothoz közelítve. Az emberi kapcsolatok fontosságát is hosszan taglalja, piros pont érte.
A Flow-t (az eredetit) félbehagytam, nekem ez a kötet sokkal kézzelfoghatóbb, használhatóbb. (mert kevésbé tudományos talán)

Annamarie P
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Szerintem nagyon jókat gondol Csíkszentmihályi, csak nem tudja átadni annyira erőteljesen. Sokszor bő lére van eresztve, és elemi dolgokat magyaráz, miközben a lényeges dolgokon kevés a hangsúly. Ettől függetlenül, természetesen nagyon hasznos olvasmány, és mindenkinek ajánlom.

Negygyerekanyja P
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Érdekes a könyv témája, így egyszer mindenképp érdemes elolvasni. Ad új gondolatokat, és serkent arra, hogy felülvizsgáljuk, min tudnánk annak érdekében változtatni, hogy jobban élvezzük az életet.
Ha ehhez több támpontot adott volna, több konkrét ötletet, akkor ötöst adtam volna rá, de nekem ez hiányzott belőle.

Nagy_Barna
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Számomra az volt a könyv legnagyobb tanulsága, hogy mit lehet tenni az örömteli, teljes életért, és miért tölti a többség mégis az idejét mással. A könyv minden fejezete hemzseg a szemléletformáló és tanulságos gondolatoktól.

Persze – mint minden pszichológiai műnél – itt is el lehet azon gondolkodni, hogy a szóban forgó kutatások eredményei mennyire tudják pontosan visszaadni a valóságot. Abban a kritikában is van igazság, hogy bizonyos részeket jobban, másokat viszont kevésbé lett volna érdemes kifejteni. De mindezzel együtt is, szerintem ez egy olyan könyv, aminek mondanivalója túlzás nélkül sok ember életét változtathatja meg.

miss_antrophy
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Nahát. Még azelőtt sikerült kiolvassam, mint ahogy számítottam rá. Így egy kicsivel több időm marad. Mondjuk abba sem voltam biztos, hogy a mai napon sikerül végigolvassam. Nekem ezekhez az utolsó oldalakhoz már semmi kedvem sem lett volna, aztán egyszer csak látom, hogy nem kell elolvasni, hiszen vége a könyvnek, már csak forrásmegjelölés van, meg ilyenek.

Nekem nem tetszett. Szedtem ki belőle idézeteket, amik megtetszettek valamilyen módon, de ennyi. Mindenféléről ír. És jobban kifejthetne dolgokat, mert sok olyan mondat van, amin felkapom a fejemet, és ezekről többet szeretnék hallani, mint néhány mondat. Nemhogy kifejtené vagy folytatná, abbahagyja, és átugrik valami teljesen másra. És sokszor nem is igazán a Flow-ról ír, amiről amúgy már régebb óta tudok. Részemről felesleges ez a könyv. Érdemesebb elolvasni az eredeti könyvet. Nem tudom mondjuk, hogy azt végig olvastam-e, de biztosan belekezdtem. A Flow, az autotelikusság, és a kreativitás megérdemli a figyelmet.

p_m_linda
Csíkszentmihályi Mihály: Az öröm művészete

Kicsit nehezen emészthető, de érdemes rágódni rajta, többször átolvasni egy-egy gondolatot, értelmezni az olvasottakat. Jól felépített könyv, szépen, érthetően építkezik, de az utolsó, A sors szeretete c. fejezetnél már el-elvesztettem a fonalat. Sok részt bejelöltem, újraolvasásra, kiírásra.

Dora

Az unatkozásra nincs mentség.

162. oldal, Az autotelikus személyiség

Dora

Csak úgy meríthetünk egy beszélgetésből valamit, ha új ismeretre vagy új érzésre teszünk szert. Ez azonban a beszélgetés mindkét résztvevőjétől figyelemösszpontosítást igényel, vagyis lelki energia befektetését, amire nemigen vagyunk hajlandóak. Pedig az igazi beszélgetésben elérhető flow-állapot az élet legizgalmasabb élményei közé tartozik.

147. oldal - Az életvitel átalakítása c. fejezet

Dora

Miután a munka az ember életének központi részét alkotja, feltétlenül élvezetes és kielégítő tevékenységnek kell lennie. Mégis sok ember úgy érzi, hogy amennyiben tisztességesen megfizetik, és állása biztonságot jelent számára, nem kell törődnie azzal, hogy munkája mennyire unalmas vagy elidegenítő. Ez a hozzáállás azonban azt eredményezi, hogy az illető eltékozolja az életéből az ébren töltött idejének majdnem 40 százalékát. És mivel rajtunk kívül senki mást nem érdekel, hogy munkánk élvezetes legyen, világos, hogy magunknak kell kezünkbe venni ezt a kérdést.

132. oldal - Az életvitel átalakítása fejezet

Cata15

Addig semmi nem lesz igazán érdekes, amíg nem szentelünk rá elég figyelmet!

dontpanic P

Amikor az ösztönök felszabadításának bátor élharcosai a szabad szerelemben a társadalmi elnyomás megszüntetésének eszközét üdvözölték, aligha gondolták volna, hogy fél évszázad múlva a nemiség a dezodorok és üdítők reklámozását fogja szolgálni.

Kapcsolódó szócikkek: dezodor
dontpanic P

Eddig egyetlen társadalom sem volt képes a házasságot valamilyen más társadalmi intézménnyel helyettesíteni – a Szovjetunió, Izrael és a kommunista Kína sem. Korunk egyik nagy ellentmondása, hogy a liberális kapitalizmus az összes jó szándékával együtt minden eddiginél jobban meggyengítette a családokat – anélkül, hogy ki tudna találni valamit helyette.

RitaVitrol

Álmok és kockázatok nélkül csupán az élet halovány látszatát tudjuk megvalósítani.

smee

Lesznek olyan feladatok, amelyek megoldására alkalmatlannak érezzük magunkat- át lehet-e adni őket valaki másnak? El tudjuk – e időben sajátítani a szükséges képességeket? Kaphatunk-e segítséget? Át lehet-e alakítani vagy egyszerűbb részekre bontani a feladatot? Ha valamelyik kérdést megválaszoljuk, rendszerint megoldást találunk a stresszesnek tűnő helyzet flow-tevékenységbe való átalakítására is. Ha azonban a feszültséget megriadt nyúl módjára csak dermedten nézzük, akkor semmi sem fog történni.

Krisztina_Elischer

Először is fokozottan tudatosítják bennünk, hogy mennyire egyedülálló lény minden egyes ember. És nemcsak abban az értelemben, hogy genetikus kód összetevőinek kombinációi korábban soha nem létező testi és szellemi jegyek utasításait hordozzák. Abban is egyedi minden élőlény, amilyen téri-időbeli környezetben leéli az életét. Miután az egyén csakis fizikai, társadalmi és kultúrális kontextusában válik valakivé, hogy mikor és hova születik, egyedülálló létezési koordinátákat szab számára, amelyekben senki mással nem osztozik.
Így aztán mindenki felelős azért a különleges egyedüli tér-idő pillanatért, amelyet a testünk és értelmünk kapcsol össze a lét egész hálózatával. Mert miközben egyfelől a genetikai utasítások és társas kapcsolatok határozzák meg, kivé válunk, az is igaz, hogy a szabadság fogalmának birtokában döntéseinkkel képesek vagyunk alakítani az egész hálózatot, amelynek részesei vagyunk.

HBrigi

Ahogy az ilyen kreatív emberek az élethez viszonyulnak, azt sugallja, hogy az ember lehet egyszerre extrovertált és introvertált. Mi több, lehetséges, hogy a belülről és kívülről irányítottság teljes skálájának megjelenítése a normális emberi viselkedés. Éppen az nem normális, ha valaki odacövekeli magát ennek az intervallumnak az egyik végéhez, és vagy csak mások között, vagy csak magányosan tud élni. Bizonyos vérmérséklet vagy szocializáció az egyik vagy másik irányba lökheti az embert, és egy idő után könnyen hozzászokik, és úgy gondolja, hogy vagy a társas kapcsolatok, vagy a magány, de nem mindkettő. Így viszonyt leszűkíti az átélhető élmények körét, és behatárolja az élet élvezetének lehetőségeit.