A ​napon sütkérező hal 2 csillagozás

Csikós Attila: A napon sütkérező hal

„Egy ​jó fodrászt találni nehezebb, mint hazát választani – mondja Milla, a lány, Csikós Attila regényében, összefoglalva a mai negyvenesek jellegzetes életérzését. Hősök és vállalható eszmények, gyakorlatilag események nélküli időkben tengődnek a regény szereplői. Akinek voltak eszméi, mára már (2013-at írunk) nincsenek, akinek nem voltak, mostanra sem generálódtak. Riasztó, egyben ijesztően őszinte látlelet ez a könyv egy generáció (el)kallódásáról, amelyiknek ugyan csak a gyermekkora lógott bele egy rossz korba, de ez nem akadályozza abban, hogy felnőtté válása közben keseredjék meg – egy jobbnak képzelt, valójában a semmilyenségével tüntető másik érában. Művészregény, kulcsregény, háromszögtörténet, krimi – egyik sem, vagy talán mind a négy egyszerre. Költészet és erőszak, szeretetszomj és szarkazmus, apátia és szenvedély itatja át a lapokat. És túl sok az alkohol, és túl sok a kocsma, és túl sok a szenvedély, és túl sok a magány. Az író na-gyon ismeri ezt a világot, figurái… (tovább)

TotáLiber, 2015

Csikós Attila: A napon sütkérező hal

Csikós Attila munkássága eddig teljesen ismeretlen volt előttem.
A könyv címe keltette fel az érdeklődésemet, és a fülszöveg alapján döntöttem úgy, hogy megvásárolom. A polcon várta, hogy sorra kerüljön. :) Most egy kihívás ösztönzött az elolvasására.
A időpont: 2013, 1989–2013, és a kommunista rezsim időszaka.
A helyszín: többnyire budapesti kocsmák és egyéb vendéglátóipari egységek.
A helyzet: szomorú. Kiüresedett emberek próbálnak megkapaszkodni valamiben, egymásban. Keresik a megmenthető értékeket és stabilitást.
A történet: szerelmi háromszög, bosszú, krimi
A szereplők: züllött művésztársadalom. Az öreg(edő) és kiégett, a fiatal és feltörekvő író, és a hozzájuk kapcsolódó fontos és mégis alárendelt szerepet játszó személyek.
Az állapot: magány, kiábrándultság, generációs feszültségek, konstans részegség.
A regény mottója lehetne: „Fel a fejjel, le a szesszel!”
(Szerintem a szereplők többet isznak, mint Jockey Ewing a Dallas című sorozatban. :D)
Úgy gondolom, hogy ez a regény hiteles és meggyőző kor- és kórkép.
A stílus passzol a mondanivalóhoz és az életérzéshez.

FORTUNATA P>!

A múlt azon részéhez tartoztak, mellyel szemben az embernek nincsenek további kötelességei. Nem várnak magyarázatot, nem adnak feloldozást sem, csak vannak, és néha fel-feltűnve vezetgetik az embert, az élet folytonosságát bizonyítva.

FORTUNATA P>!

Ti azt hiszitek, eligazodtatok már a világban, és benneteket illet a princípiumok meghatározásnak joga.