Magyarország ​hadügye 1848–1849 1 csillagozás

Csikány Tamás: Magyarország hadügye 1848–1849

150 évvel ezelőtt, 1848. március 15-én korszakalkotó változások kezdődtek Magyarország újkori történelmében. E kerek évforduló, megünnepléséhez és megörökítéséhez minden szervezet, intézmény valami maradandó alkotás létrehozásával igyekszik hozzájárulni.

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc napjaiban jött létre az újkori magyar történelemben először a Hon védelmét biztosító, ütőképes hadsereg, melyet ma is büszkén vallunk elődünknek.

A könyvsorozat tisztelgés mindazok előtt, akik annak idején tevékeny részesei voltak az eseményeknek.

Honvéd, Budapest, 1998

VZ84>!
Csikány Tamás: Magyarország hadügye 1848–1849

Csikány Tamás munkássága megkerülhetetlen annak, aki az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc hadtörténete iránt érdeklődik. Olyan alapművek köthetőek nevéhez, mint például a Csata Komáromnál 1849. július 2-án, vagy Honvédtüzérség az 1848-49-es szabadságharcban, illetve A szabadságharc hadművészete 1848–1849. Munkái hiánypótló művek, tudományos színvonaluk példaértékű. Akárcsak Hermann Róbert és Kedves Gyula, Csikány Tamás is a szabadságharc hadtörténetének kiváló ismerője. A Magyarország hadügye 1848–1849 című munka 1998-ban jelent meg a forradalom és szabadságharc 150. évfordulóján A Magyar Honvédség 150 éve című sorozat első részeként. A könyv 102 oldalon mutatja be 1848–1849 hadtörténetét. A könyv első nagyobb egysége 34 oldalon a szabadságharc katonai történetét mutatja be vázlatosan, de mégis adatgazdag módon. Bemutatásra kerülnek az előzmények, alaposan és érthetően vázolja fel a szerző a császári királyi hadsereg magyaroszági szervezetét, a három fegyvernem szervezeti felépítését, ezután a honvédsereg megszervezésének bemutatása következik, majd a téli hadjárat, a tavaszi hadjárat, és a nyári hadjárat fontosabb eseményeinek ismertetése jön, külön kitérve az erdélyi, és a délvidéki hadszíntér főbb eseményeire is. A mű második nagyobb egysége a szabadságharc hadművészetét mutatja be szintén 34 oldal terjedelemben. Ebben az egységben kerül bemutatásra a katonai vezetés, a honvédsereg csapatainak szervezete, hadászat a szabadságharcban, harcászat a szabadságharcban, a hadkiegészítés,és az ellátás. A szabadságharc harcászatát a hatvani ütközet részletes bemutatásával szemlélteti a szerző, ezáltal könnyen érthetővé válik ez a részegysége a könyvnek. A könyvet kronológia, 30 tételes felhasznált irodalom, illetve 35 jól kiválogatott kép (a szabadságharc fontosabb katonai vezetőiről, a fontosabb ütközetekről, csatákról, amelyekről a műben szó van) zárja. Ezt a kiváló, jól felépített, könnyen érthető összefoglaló munkát mindenkinek ajánlom, akit érdekel 1848–1849 hadtörténete!