A ​szabadságharc kézi lőfegyverei, 1848–1849 2 csillagozás

A gyutacsos tűzfegyverek története
Csikány Tamás – Eötvös Péter – Németh Balázs: A szabadságharc kézi lőfegyverei, 1848–1849

A ​kötet szerzői:
DR. CSIKÁNY TAMÁS alezredes, egyetemi tanár. 2012-ben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsának rendes tagja.

NÉMETH BALÁZS történelem, magyar szakos tanár. Saját vállalkozásában történelmi fegyverekkel, és különböző on-line kiadványok menedzselésével foglalkozik.

EÖTVÖS PÉTER vegyészmérnök, elismert fegyverszakértő. Kutatási területe – az Augustin fegyverek mellett – a neves magyar fegyvertervező, Király Pál hazai és svájci tevékenységének tanulmányozása. Elméleti kutatási munkáját az említett fegyverek restaurálásával egészíti ki.
Ez a kötet átfogó részletességgel mutatja be a szabadságharc kézi lőfegyvereit. A magyar fegyver- és hadtörténet iránt érdeklődők számára a kötetben szereplő fegyvereket a különlegesen egyedi szerkezetük és a magyar történelemben betöltött szerepük teszi igen érdekessé.

A szerzők az 1840 – ben rendszeresített Augustin-fegyverek megjelenését beillesztik a 19.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2012

Kossuth, Budapest, 2012

Bolondkandúr>!

A szabadságharc kézi lőfegyverei 1848–1849. Bátor cím, aminek egy sokkal vastagabb könyv lenne az eredménye. Belül már van egy óvatosabb alcím: A gyutacsos tűzfegyverek története. Valójában a kötet az osztrák Augustin táborszernagy által kifejlesztett gyutacsos gyújtási rendszert és annak a szabadságharcban történő felhasználását mutatja be részletesen. Persze ez sem kevés,hiánypótló és tényleg nagyon érdekes, nekem sok újdonság volt benne. Kapunk még további ínyencségeket is az időszak harcászatáról, lőszerkészítésről és az 1848-ban a semmiből megteremtett, működővé „varázsolt” hazai fegyvergyártásról, sőt a cári hadsereg fegyverzetéről is.
Akit érdekel a szabadságharc története és a lőfegyverek, annak érdemes elolvasni, főleg, hogy a képanyag is pazar.

Ninácska P>!

150 lépés [150 'bécsi lépés'=112 m] felett a megcélzott ellenséges katona eltalálása [sima csövű gyalogsági puskával] szinte a puszta véletlennel volt egyenlő.

Ninácska P>!

a huzagolt gyutacsos puskák a modern hadifegyverekhez mérhető pontosságal rendelkeznek 100 méteres távolságon belül