Titok, ​elhallgatás, őszinteség 43 csillagozás

Csernus Imre – Kígyós Éva – Popper Péter: Titok, elhallgatás, őszinteség

A ​"Mesterkurzus" eddigi összejövetelein igyekezett hűséges maradni rangos címéhez. Meggyőződésünk, hogy kurzusunk szereplői nem tartják magukat mestereknek, hanem tudósai vagy kitűnő gyakorlati szakemberei egy-egy tudományterületnek. Szándékunk az volt, hogy a mindennapos élet valamelyik fontos problémáját szellemileg körüljárjuk, és több oldalról megvilágítsuk, lehetőleg a fiziológia, a pszichiátria, a pszichológia és a művészet szempontjából.
Talán ismeri az olvasó: A titkot űztük mindahányan, s az évek szálltak, mint a percek… Ezek Faludy György Villon átköltéséből a Haláltánc-ballada sorai.
Ki az közülünk, aki gyerekkora óta nem űzi a titkokat? Aki nem ment barátaival titokzatos felfedező utakra, aki nem leselkedett szülei hálószobájánál, s ki az, akit – legyen bár felnőtt – nem vonzanak a világ és az emberek titkai: a kutatóktól, a felfedezőktől kezdve a politikusokon és a művészeteken át a társasági emberekig? Ámde ki az, aki közülünk nem az igazmondás, az… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Mesterkurzus · Az élet dolgai

InfoMed / Saxum, Budapest, 2004

dagikám >!
Csernus Imre – Kígyós Éva – Popper Péter: Titok, elhallgatás, őszinteség

Ez nem annyira jött át nekem most,nem tudtam azonosulni vele. Nem kötötte le a figyelmem,volt,hogy elkalandoztam. A végén az összegzés volt az,ami számomra pluszt adott,ami nem volt elvontan megfogalmazva.

Csernus Imre – Kígyós Éva – Popper Péter: Titok, elhallgatás, őszinteség

Ismerőstöl kaptam kölcsön a kötetet, mert rám jött, hogy közelebbről megismerkednék Popper Péter munkásságával. Gyerekkoromban ment a tévében a pszichodráma műsora, azt nagyon szerettem.
Az első szerzőt nem ismertem. Eleinte még azt hittem, hogy felvettünk egy fonalat, lásd hogyan betegíti meg a gyereket az elhallgatott családi titok, majd elkezdett csapongani teljesen más irányokba, és végül ott kötött ki, hogy legfontosabb a szeretet. Jó.
Csernust is még jó másfél-két évtizeddel ezelőtt láttam a tévében, akkoriban szerintem felkapott volt, különösen a Gordon Ramsay-re hajazó stílusa miatt. Érdekes/fontos dolgokat mond egyébként, pl. az önismeretről, a hitelességről, a saját gyarlóságunkkal való szembenézésről, az érzéseink felvállalásáról, és hogy hogyan lehetetleníti el a szülő-gyermek kapcsolatot a fentiek hiánya.
Ezek után Popper számomra váratlan fordulatot képvisel, amikor azt mondja, hogy igenis meg kell őrizni a titkok egy részét/szintjét. Műveltségét megcsillogtatva több példát is hoz, ezek közül a legismertebb talán A kékszakállú herceg vára. Ezt az álláspontot egyfajta megkönnyebbüléssel fogadtam. Még egy fontos szempont, amit behoz, hogy a kimondott dolgoknak súlya van, és fel kell mérni, hogy a másik ember elbírja-e. (Néhány hónappal ezelőtt az éves teljesítményértékelés során a főnököm mondta nekem ugyanezt, ami elég megdöbbentő felismerés volt számomra, ugyanis előtte nem gondoltam így, tudatosan a beosztottaim felé vállalt felelősségre, hogy adott esetben az is a vezetői szerep része, hogy tudok valamit, és annak súlyát egyedül cipelem annak érdekében, hogy őket megvédjem. Bár ez így egy kicsit magasztos lett.)
Egy ilyen rövid (és nagy betűmérettel szedett) kötett persze inkább érdekes olvasmány, mint életre szóló tanítás, bár ez nem is annyira a hosszából, mint inkább a mélységéből ered.
(Azt még meg kívánom jegyezni, hogy a lektorálás, ha volt, valami egészen pocsék.)

Robberator>!
Csernus Imre – Kígyós Éva – Popper Péter: Titok, elhallgatás, őszinteség

Mindhárom értékes írás volt. Kígyós Éváé kifejezetten tetszett, habár szerintem túlságosan elkalandozott a világ, és környezeti problémák felé. Csernus Imrétől első olvasásom és rendkívül pozitívan csalódtam, remek példákat vonultatott fel végig. Popper Péter szokás szerint felkavarta a vizet mondandójával. Így míg az első két előadó az őszinteség oldalán érvelt, felhozva, milyen súlyos, mérgező hatása lehet a titkoknak, Popper megmutatja, hazugsággal is pozitív eredményt hozhatunk, illetve bizonyos titkokat, bizonyos részeit az életünknek igenis érdemes megtartani csak magunknak. Habár nem mindenhol értettem egyet, és már ott tartok, hogy egyes történeteit sokadjára olvasom felhozott példaként, azért mégis nagyon jó pont volt a végére a kötetnek, és kikerekítette a három előadást ez a perspektíva.

nyolcadikutas>!
Csernus Imre – Kígyós Éva – Popper Péter: Titok, elhallgatás, őszinteség

Hiszem, hogy semmi sincs véletlenül.
Megcsapja az embert a változás szele… S erre mit találok? Egy könyvet a titokról, az elhallgatásról és az őszinteségről.
Helyzetemben, önigazolásként kiváló.
Kurzus arról, hogy vállald önmagad, légy őszinte, hiteles.
És valljuk meg, hogy az ember nyugodtan nézhessen tükörbe és alváskor szép álma legyen, olykor nem is kell tennél több.

robinson P>!
Csernus Imre – Kígyós Éva – Popper Péter: Titok, elhallgatás, őszinteség

3 nagyszerű ember véleménye,biztatás,merjük vállalni önmagunkat. Vessük le az álarcot,…
avagy mivel jár , ha igazán őszinte az ember,és „bevállalja” a véleményét.

Negrah>!
Csernus Imre – Kígyós Éva – Popper Péter: Titok, elhallgatás, őszinteség

Különböző vélemények különböző szakemberektől és mégis mindegyikben van igazság!

Szeszti>!

Azt gondolom, ebben az ügyben Balázs Bélának van igaza. Tetszenek emlékezni A Kékszakállú herceg várára, ahová megérkezik Judit, és rögtön nekiáll a vár hét lezárt termének ajtóit kinyitni, és kéri a kulcsokat, az elsőt, a másodikat, a harmadikat, a negyediket, az ötödiket… És akkor Kékszakállú megállítja Juditot, és azt mondja neki:

– Elég lesz. A hatodik és hetedik kulcsot nem adom oda neked.
– Miért? – kérdezi Judit.
– Mert látod, ahogy sorra nyitottad ki az életem titkait és rejtekajtóit, egyre világosabb lett a várban, egyre ragyogóbb fény öntötte el. De ha kinyitod a hatodikat, majd a hetediket, sötét lesz megint. A vár el fog sötétülni. Nincs több világosság az ajtók mögött.

De Judit aztán addig erőszakoskodik, hogy végül is megkapja a hatodik kulcsot. A hatodik ajtó egy kertre nyílik, ahol semmi más nincs, csak egy tó. Egy halálosan csöndes, néma tó. És Judit megkérdezi a Kékszakállút, hogy milyen tó ez? Azt feleli Kékszakállú:

– Ezek azoknak a könnyeknek a tava, amelyeket elsirattam életemben.

És sötétedik a szoba. Egyre sötétebb lesz. De Judit addig erőszakoskodik, míg kinyittatja a hetedik ajtót is. És a hetedik ajtó mögül kijönnek a régi szerelmek, akik ott éltek Kékszakállú lelkében. A Hajnal szerelme, a Dél szerelme, az Alkony szerelme. És akkor már Juditnak is be kell sorakoznia az elmúlt szerelmek közé. Belőle lesz az Éjszaka szerelme. Elveszti saját privilegizált helyzetét, és a várban megint sötét lesz.

Övé gyémánt koronája
Bűvös gyémánt koronája
Övé csillagos palástja
Csodacsillagos palástja
Övé most már minden éjjel
És mindig is éjjel lesz már.

Ilyenformán én azt gondolom, hogy a legnagyobb szerelemben, a legnagyobb barátságban is elég az embernek kinyitni öt ajtót. Az embernek joga van az intimitáshoz, hogy ne mutassa meg száz százalékosan magát. Megtarthat valamit. Kétajtónyit megtarthat magának a múltjából, az emlékeiből, a kudarcaiból, a kétségbeeséseiből. Nem kell mindent a másik ölébe rakni.

Rose_M>!

Az elásott titkok előbb-utóbb megmozdulnak, és ha nincs egyenes útjuk, akkor rombolnak.

virezma>!

Az önismeret az elhallgatott dolgok kimondása, majd ennek tudatos adaptálása a mindennapi életem során.

69. oldal (dr. Csernus Imre: A megfelelő időzítés a legfontosabb)

Kapcsolódó szócikkek: önismeret
virezma>!

A jelenlegi szülői nevelés azt eredményezi, hogy a gyerekbe előbb-utóbb kezdjük beleverni a megalkuvásunkat.

75. oldal (dr. Csernus Imre: A megfelelő időzítés a legfontosabb)

Mrs5pont>!

Úgy gondolom, ez a szeretet. Hagyni, hogy a másik ember járja a saját útját, saját lehetőségei szerint, de ott lenni mellette azzal a bizonyos sugárzással, hogy itt vagyok, én is átélem, amit te, nem sürgetlek. Nem akarlak kihúzni belőle, mert milyen jó lenne most azt gondolni, hogy azzal jót tennék neked, hiszen nem szenvednél tovább. Nem. Vállalom veled a fájdalmat, lépek tovább, segítek abban, hogy fejlődj, hogy valamivel több legyél, hogy közelebb kerülj ahhoz a lényhez, aki te vagy.

Gitta_Bry IP>!

Nincs általános szabály. Tehát elhallgatni vagy nem elhallgatni? Van, amikor az embernek morális kötelessége nem elmondani valamit, vagyis hallgatni, és van, amikor morális kötelessége vallomást tenni, és elmondani a legfájóbb dolgot is. Ez nincs általános törvények szerint sehol sem szabályozva.

Popper, 128. o.

mokata I>!

Talán ez az oka annak, hogy a tudomány kicsit elszédült saját népszerűségétől. Úgy ünnepli önmagát, mintha egy-egy felfedezés egy alkotás lenne, és nem azt hangsúlyozza, hogy a felfedezés egy már megalkotott, meglévő, itt a Földön évmilliók óta működő törvényszerűségnek a megértése volt. Mindaz, amit már elértünk, nem ad okot semmiféle intellektuális arroganciára.

Dr. Kígyós Éva: csak meg kellene tanulnunk szeretni...

mokata I>!

A parazita igazat mond. Tényleg nem tud a gazdanövény nélkül élni. De mondhatjuk erre, hogy szeretet? Ha valaki egy másik emberrel kapcsolatban így érez, hogy nem tudok nélküle élni, vajon kit szeret? Azt a másikat? Akire ráfonódik, elveszi a levegőjét, megfojtja önállóságát? Egészen biztos, hogy nem. Önmagát szereti, és mindazt, amit a másiktól meg akar kapni, amit a másikból ki akar zsarolni.

Dr. Kígyós Éva: csak meg kellene tanulnunk szeretni...