A ​párkapcsolatok iskolája (Nyitott Akadémia) 22 csillagozás

Csernus Imre – F. Várkonyi Zsuzsa – Kánya Kata – Lux Elvira – Popper Péter – Sas István – Sz. Mikus Edit – Szendi Gábor – Szőlösy-Csoma Enikő – Vekerdy Tamás: A párkapcsolatok iskolája

A kötet az immár hatéves Mesterkurzus rendhagyó előadássorozatának szerkesztett, kibővített anyagát foglalja egybe. A Párkapcsolatok Iskolájában hazánk legismertebb, legkiválóbb szakemberei osztották meg gondolataikat szerelemről és házasságról, féltékenységről és hűtlenségről, alkalmazkodásról, hazugságról, konfliktusokról és szexről. A kérdés, amely a kurzust életre hívta: vajon mi a baj manapság a párkapcsolatokkal? Miért olyan rettenetesen nehéz valódi társra találni? Miként lehetséges, hogy éppen abban a korban, amelyben minden a kommunikációról szól, egyre kevésbé értjük egymást? Hová tart ez a folyamat? Valóban nincs más választásunk, mint hogy újabb és újabb kérészéletű kapcsolatokba meneküljünk, vagy hogy megkeseredett hétköznapok várjanak ránk egy idegenné vált ember oldalán? A könyv tíz neves szerzője úgy véli, dönthetünk másképpen is. Igaz, az általuk javasolt út nagy elszántságot, akaraterőt, szeretetet és rengeteg munkát követel – de járható, és megéri az erőfeszítést.

Jaffa, Budapest, 2008

esőember

Éreztem, hogy ennek a könyvnek a könyvespolcomon a helye! Mivel a könyv előadások kivonata, egyet leszögezek: kizárólag az értékelheti igazán, az kezelheti helyén e könyvet, akinek deficites a párkapcsolata, akinél probléma van! Mint ahogy az előadásokat is többnyire azok látogatják, akik párkapcsolati téren megoldásokat, tanácsokat keresnek. Így tehát ez egy gyakorlatias kézikönyv, a nagy megmondó. Megkapjuk a válaszokat, a tanácsokat, és én hiszek is bennük! Miért? Mert akiktől jön, azoknak ez a munkájuk, ez az életük, ezt tanulták. Hallgassunk hát rájuk!

czenegabi

Akit érdekel a téma, az mindenképpen olvassa el, mert azért elég nívós a szerzőgárda ahhoz, hogy valami jó süljön ki belőle. Mindazonáltal nem mindegyik cikk jó. Amiben elbizonytalanított: ezek a szerelmi tanácsadók nem igazán tetszenek nekem. Az már régen rossz ha egy harmadik gyakorlatilag ismeretlen ember tanácsolgat nekem valamit, ami a legbelsőbb vágyaink egyike.
Na de ezt majd valahol máshol fejtjük ki. :)

Dóra_Hegedűs

„Lassan ott tartunk- és ezt magunknak köszönhetjük-, hogy a férfiakat a szó valós és átvitt értelmében impotenssé tettük. Azt mondtuk, hogy ne haragudj, de mi szükség van rád? Mi tudunk mindent. Elvettük a férfiaktól a férfi szerepet, mert ha nagy gáz van, akkor még azt a rohadt defektes kereket is kicseréljük, valljuk be. Az igazság másik fele persze az, hogy rá is vagyunk kényszerülve, mert amikor egy házasság megszakad, akkor fenn kell magunkat tartani, meg a gyerekeket is fenn kell tartani, meg az életünket is fenn kell tartani.”
„Nem véletlen, hogy egy férfi az első randevún úgy viselkedik, mint egy állásinterjún. Elkezdi mondani a tanulmányait, hogy hogyan léptették elő, mennyit keresett, miért ment át a másik vállalathoz és most hova fog menni, és a munkahelyén, és…..Meg akar felelni!!”
„Senki ne essen bele abba a csapdába, hogy amikor egy darabig nem jön össze a partner, akkor föladja és rááldozza az életét a gyerekére. Azok a szülők, akik így döntenek, később rendszerint a számlát is benyújtják. Általában nem engedik a gyereküket felnőni, nem engedik kirepülni, nem engedik önálló életet élni. Olyan helyzetet teremtenek, hogy a gyerek azt érezze: anyám vagy apám egyedül élte le miattam az életét, hát akkor most én nem tehetem meg, hogy itt hagyom. Elköltözzem anyámtól, aki egész életében azért élt, hogy nekem mindenem meglegyen? Hagyjam itt az anyámat? Otthon ragad és lelkiismeret-furdalás gyötri mert anyuka vagy apuka rááldozta az életét.”
„A házasságok több mint fele válással végződik, ezeknek a 70%-a párterápiával orvosolható lenne.”
-Kánya Kata

somoly

Nők Lapja – művelteknek nem sok újat mond, mindegyik szaki mondja a saját szokásos mantráit. Engem ezzel együtt szórakoztatott, és találtam benne egy-két megfontolásra érdemes gondolatot is.

szikszai_2 P

Nagyon hasznos olvasmány volt számomra. Túl sok újat ugyan nem tudtam meg, viszont nagyon elgondolkoztatott. Különösen Csernus Imre és Popper Péter előadása tetszett.

esőember

Egyetlen ember van, akivel napi huszonnégy órát együtt kell töltenünk születésünktől a halálunkig: mi magunk. Képzeljük el, hogy mondjuk a jobb bokánkkal össze vagyunk bilincselve valakinek a bal bokájával, a jobb csuklónkkal pedig a bal csuklójával. Ezzel az emberrel kell leélnünk napi huszonnégy órát, heti hét napot, évi tizenkét hónapot, és még folytathatnám… szóval egy életen át! És mondjuk, ezt az embert nem igazán szeretjük. Nem vagyunk róla valami jó véleménnyel. Nem elég sikeres, nem elég okos, nem néz ki elég jól. Vajon hogy fogjuk érezni magunkat a bőrünkben, ha egy ilyen emberrel kell az egész életünket eltöltenünk? Folyamatos frusztráció lesz minden percünk.

esőember

Az erotika kiemelt szerepe a reklámban magától értetődik. Egy alapvetően vágykeltésre épülő műfaj hogy is ne használná végső aduként a vágyak királynőjét, a szexuális gyönyört?

esőember

A külső folyamatok hatására a nők és a férfiak is másképpen fogalmazzák meg igényeiket, és szerelmes együttléteik feltételeként kezdik megszabni az orgazmus létét. Ha nincs, akkor az együttlétet sikertelennek, a partnert frigidnek vagy potenciazavarosnak bélyegzik, mintha a kapcsolat egyetlen és legfőbb értékmérője ez lenne. Ez egy olyan alapvetően torz értékrend, ami ellen bármikor képes vagyok fellépni. Az orgazmus nem az együttlétek célja, hanem ajándéka, velejárója, amit nem követelünk, hanem elfogadjuk! Ha pedig nem elvárás, akkor nagyobb esélye van a bekövetkeztének is, mivel megszűnik a teljesítménykényszer, a görcsösség.

esőember

Amikor tutira megy valaki, akkor kimarad az életéből egy sor megmérettetés és az ezekkel járó izgalom. Belevágni valamibe úgy, hogy nem tudom mi lesz belőle…? Igen! Képzeljék el, ez az a pillanat, amikor szabadon tudnak dönteni. És ezek után fog beköszönteni a függetlenségük napja, amikor szabadon eldöntik, hogy lépnek. Ez mindig csak egy lépéssel kezdődik, soha nem többel. Abban a pillanatban ugyanis megérzik, hogy önök képesek bármire. Bármire. Amikor ezt megérzik, akkor el fognak kezdeni mosolyogni.

esőember

Mivel nem szeretném, ha csalódnának bennem, rögtön az elején leszögezném: nem fogom tudni megmondani a tutit. Nincs nálam a bölcsek köve. Nem ígérhetem meg, hogy ha kimennek az Urániából, aztán balra fordulnak, és még mennek kétszáz métert, az az út majd elvezeti önöket az igazi társhoz. Mindenkinek megvan a saját útja, és ezt az utat sajnos mindenkinek magának kell megkeresnie.

esőember

Egy fontos erkölcsi alapelv – esetünkben a hűség – megsértése önmagában is kockázatos dolog, hiszen a hűtlen félnek azzal kell szembenéznie, hogy a közösség a jog és a közmegítélés eszközeivel fogja megtorolni tettét. A hűtlen fél számíthat a családi bosszúra, az ismerősök és barátok elfordulására, a gyerekek szeretetének elvesztésére.
Ezért a hűség nem mindig erény, hanem sokszor kalkuláció eredménye. Az emberek sokszor addig hűségesek, amíg megéri nekik. Amint nagyobb a hűtlenséggel elérhető várható szaporodásbeli, érzelmi és anyagi nyereség, az emberek könnyen választják a hűtlenséget, mert az jobban megéri.

esőember

Míg a görögök még a lelki jelenségeket leíró szavakkal sem rendelkeztek, a modern ember képes önmaga és mások lelki folyamatait tudatosan elemezni és befolyásolni.

esőember

Én úgy gondolom, hogy egy életünk van, és a teremtő Isten vagy az evolúció – kinek-kinek értékrendje szerint – úgy döntött, hogy az embernek akkor jó, ha párban éli le az életét. Tehát mindent meg kell tenni azért, hogy ez a dolog sikerüljön. Ez a projekt.

esőember

A szexuális problémák feltárásában a fogalmazásmód a legkeményebb dió. Mit is mondjon a páciens? Hogy baj van a fütyimmel? Vagy a nuncikámmal? Mert ugye a magyar nyelvben a nemi szerveknek és a nemi tevékenységeknek a neve átvonult az obszcenitásba.

esőember

A márkahasználat, mint az önkifejezés egyik lehetősége, önmagában se nem „jó”, se nem „rossz” dolog, inkább egy nagyszerű lehetőség arra, hogy pozicionáljuk önmagunkat mások számára. Jeleket adjunk a világnak gondolkozásunkról, ízlésünkről, másokhoz való vonzódásunkról.