Kísértethistóriák 22 csillagozás

Cserna György (szerk.): Kísértethistóriák

Ezúttal a rémtörténetek hátborzongató világába kalauzoljuk az olvasót olyan mesterek lebilincselő remekművei segítségével, mint Edgar Allan Poe, Honoré de Balzac, Bram Stoker vagy Guy de Maupassant.
Az antológiába tizenkét klasszikus rémtörténetet – vagy ha úgy tetszik – kísértethistóriát válogattunk.

A művek szerzői: Joseph Conrad, Thomas Hardy, Edgar Allan Poe, Bram Stoker, Honoré de Balzac, Guy de Maupassant

Opus, 2006

szera
Cserna György (szerk.): Kísértethistóriák

Jó kis válogatás, de Edgar Allan Poe – Az elsietett temetés művétől szabályosan kirázott a hideg…brrr
Normális vagyok, hogy ilyeneket olvasok?
Azután meg félhetek a sötétben, a saját kis sötét gondolataimtól amik a novellák kapcsán képződnek.

Jaina
Cserna György (szerk.): Kísértethistóriák

Bradburyre tartogattam, de aztán nem tudtam tovább várni vele, folyamatosan kiabált a polcon, hogy „Engem olvass! Engem olvass!”. Nem nevezném kísértettörténetnek az összes novellát, mert – bár mindben megjelenik valamilyen módon a természetfeletti – kísértet csak egy-kettőben volt. A kedvencem Thomas Hardytól az Elsorvadt kar volt.
Azt pedig újra és újra meg kell állapítanom, hogy a Poe elbeszélések nagyon betegek…
Negatívum, hogy sok zavaró tördelési és szerkesztési hiba volt a könyvben, erre a kiadó azért jobban figyelhetne.

calamum
Cserna György (szerk.): Kísértethistóriák

Igazán megkapó történteket olvashattam ebben a válogatásban. Megfelelően kikapcsolt.

HA86
Cserna György (szerk.): Kísértethistóriák

Vonzanak a misztikus történetek, ezért jó választásnak tűnt ez a kis kötet, ami olyan híres szerzők „szellemes” elbeszéléseiből válogat, mint Edgar Allan Poe, Bram Stoker, Balzac vagy éppen Maupassant.
De összességében csalódtam, mert túl azon, hogy sok történet elbeszélői hangja* kis túlzással annyira hasonló, hogy Balzac-é például nyugodt szívvel felcserélhető lenne Maupassant-éval (és így tovább), még a történetek végkimenetelét is sejteni lehetett előre. Semmi meglepetés, semmi izgalom (részemről), alapvetően olyan szokásos elemekkel játszottak a szerzők, mint például elátkozott ház, elhunyt ember kísértetként visszatér, hogy bosszút álljon a gyilkosán stb. Az e sémától eltérő történetek közül Poe Az elsietett temetés, Thomas Hardy Az elsorvadt kar és Joseph Conrad Az idióták című elbeszélése tetszett. Ez utóbbi kifejezetten egyedi történet, végig fenntartotta az érdeklődésemet, és kíváncsi voltam, hogy a szokatlan alaphelyzetből – egy házaspárnak születik négy, szellemi fogyatékos gyermeke – miféle rejtélyes történet kerekedik majd ki. :)

*mondunk egyáltalán ilyet? vagy inkább „elbeszélői hangnem/stílus”?

cherryd
Cserna György (szerk.): Kísértethistóriák

Nagyon jó történeteket szedtek össze, érdekes volt olvasni és néhol még hátborzongató is. Lekötött és elgondolkodtatott. Kell ennél több?:)

OlvasóMókus
Cserna György (szerk.): Kísértethistóriák

Jó kis válogatás, klasszikus kísértethistóriák. Poe most sem okozott csalódást, a legeslegjobb novella viszont minden kétséget kizáróan Thomas Hardy-é volt, Az elsorvadt kar. Már ezért az egyért is megérte volna elolvasni.

Nyx

Malcolmson elmosolyodott, mikor eszébe jutott, mit mondott Mrs. Dempster: „a szellemek patkányok, a patkányok pedig szellemek”.

s_l_m

Hirtelen felnézett, a problémáját még mindig nem oldotta meg, s ott volt a levegőben a pirkadat előtti óra érzése, amely olyan félelmetes a bizonytalan élet számára.

s_l_m

Maguk fiatalok könnyen nevetnek az olyasmin, amibe az öregek beleborzonganak.

s_l_m

Ahogy ott állt, s egy pillanatra eltűnődött azon, hogy kik lehettek az áldozatok, majd eszébe jutott, hogy milyen kegyetlen gondolat volt ez a bírótól, hogy itt legyen a szeme előtt ez az iszonytató emléktárgy.

s_l_m

Közel egy óra telt el, amikor felnézett a könyvéből, mert ismét megzavarta a hirtelen csend. Odakint a szél vadul fújt és még hangosabban tombolt, mint korábban. Az eső folyamatosan permetezte az ablakot, s olyan erősen kopogott rajta, mint a jégverés; odabent azonban nem volt egy hang sem, leszámítva a nagy kéményben süvöltő szelet, illetve hébe-hóba egy-egy szisszenést, ahogy néhány esőcsepp beesett a kéményen, ha egy-egy pillanatra szélcsend támadt.

s_l_m

Amikor a bíró házának vészharangja megkondult, hamar tömeg verődött össze.

s_l_m

Amikor nekiindultunk a kocsiútnak, a nap fényesen sütött München felett, s a levegőben kora nyarat jellemző vidámság vibrált.

s_l_m

Ekkor hosszú mesélésbe kezdett félig németül, félig angolul, de annyira keverte a két nyelvet, hogy nem egészen értettem, mit mond.

s_l_m

A táj, amelyen keresztülhaladtam, most már sokkal festőibb volt. Nem voltak feltűnő tárgyak, amelyen a szem elidőzött volna, de összességében volt valami báj és szépség a környezetemben.

s_l_m

Ekkor azonban valóságos tornádó csapott le rám. A föld úgy rázkódott, mintha ezernyi ló vágtatna keresztül rajta.