Cserháti József (szerk.) · Fábián Árpád (szerk.)

A ​II. Vatikáni Zsinat tanítása 0 csillagozás

A zsinati döntések magyarázata és okmányai
Cserháti József – Fábián Árpád (szerk.): A II. Vatikáni Zsinat tanítása

„XXIII. ​János nagy érdeme, hogy sikerült a kisemberekhez közelebb vinnie az egyház misztériumát, az evangélium szellemét, s ily módon az Egyház mindenki Egyháza lett, még a hitetleneké is. János pápa a kiátkozást az irgalommal cserélte fel, ajtót, ablakot nyitott, hogy az áporodott levegőt kiszellőztesse, és friss levegőt engedjen be, és karját kitárta mindenki felé, a válaszfalakat ledöntötte, és az akadályokat elhárította. Ily módon tört utat VI. Pálnak, a népek apostolának, a világegyháznak, az egyház egyetemességének világméretű kibontakozásának. Az egyház levetette a középkor alkonya, a reneszánsz, a humanizmus, a reformáció óta felvett védekező magatartását, kilépett elzárkózottságából, s kitárta szívét és kapuit az egész világ felé. János pápa tiszta szívből, teljes odaadással válaszolt Krisztus e sürgető kérdésére: "Péter, jobban szeretsz-e engem, mint ezek?” És e végtelen szeretet ragyogásában minden egyéb eltörpül és elhalványul…"
     (Ijjas Antal: Isten igaz… (tovább)

Szent István Társulat, Budapest, 1975

Székely Tibor: Magyar egyháztörténeti karcolatok a 20. század közepéről, 1948–1961
Peter Neuner: Luther Márton reformációja
II. János Pál pápa: Orientale Lumen
II. János Pál pápa: Ut unum sint
Berta Tibor – Hautzinger Gyula – Holló József Ferenc (szerk.): Közös küldetésben
Cserháti József: Fényvillanások a hosszú éjszakában
Beke Margit (szerk.): Egyházam és hazám
II. János Pál pápa: II. János Pál pápa első enciklikája és levelei – Redemptor hominis
Nyilatkozat az Egyház viszonyáról a nem-keresztény vallásokhoz
II. János Pál pápa: Centesimus annus