Nem ​veled nevetek 4 csillagozás

Cserenkó Gábor: Nem veled nevetek

A szerző újabb kötetében a társkeresés és a párválasztás tematikáját járja körül. Iróniával fűszerezett történeteivel átfogó képet kíván nyújtani. Egyfajta görbe tükröt tár az olvasó elé, megmutatva bennük: milyenek is vagyunk… Az írások esendőségünkről, gyarlóságainkról, kényelmünkről, vágyainkról, félelmeinkről – emberi dolgainkról szólnak.Buktatókról – amelyek a szerző szerint – legtöbbünkkel előfordulhatnak.

Cserenkó Gábor (1978, Kalocsa) könyvtárosként végzett a bajai Eötvös József Főiskolán. Dolgozott iskolában, könyvtárban, kulturális újságíróként. Tevékenykedett rendezvényszervezőként, újságszerkesztőként, vezetett filmklubokat. Filmes témájú írásaival, előadásaival sokáig szerepelt a bajai Uránia Mozi műsorán. 2002 óta ír. Novellái, kisprózái elsősorban online fórumokon olvashatók. Első könyve 2012 –ben, Talán a dalok címmel jelent meg.

Hungarovox, Budapest, 2015
90 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155351969

Judy22>!
Cserenkó Gábor: Nem veled nevetek

Gábor előző könyvét is olvastam, már csak azért is, mert földim. És bevallom jól is esett, pedig a novella nem az én műfajom. Azóta szívesen kísérletezek ezzel a könyvtémával.
Örülök, hogy újabb kötettel bővült Gábor palettája, noha még mindig nem barátkoztam meg teljesen a novella jelleggel. Ráadásul én tartom őt annyira jó írónak, hogy egy egész történetet is tudna szőni, nem csak sok kis rövidkét.
Ezúton is kérem, hogy írjon egy „egész estés” könyvet!
A mostani, tartalmát nézve a párkeresés, a csajozás művészetét, nehézségeit, faramuciságát veszi górcső alá, így nem igazán én vagyok a célközönség. Elég régen csajoztam már. Akarom mondani még sosem csajoztam, így fura volt bele képzelni magam a történetekbe. Pasizni is ezer és ezer egy éve ha. De igaz se volt tán…
Jókat kuncogtam, meghatódtam, az igazságtalanságtól felkiáltottam, erőst dörzsöltem a szemem néha a lapok között bolyongva.
Érdekes volt a másik oldalt olvasni, férfi szemmel látni a párkapcsolat keresési, a tapogatózó megnyilvánulásokat.

Póli_Róbert>!
Cserenkó Gábor: Nem veled nevetek

Érdekes volt újraolvasni Gábor e kötetét, már nem is nagyon emlékeztem rá.
Szubjektíve nekem ez kevésbé tetszett, mint az Egy megfigyelő feljegyzései.
A kis kötetbeli a novellákból őszinte feltárulkozásoknak lehetünk tanúi. Olyan feltárulkozásoknak, melyek bemutatják a férfi-nő közötti kapcsolatok, avagy kapcsolatlehetőségek mélységeit, és magasságait is (elérhetetlen magasságait is), itt, e kötetben, a férfi szemszögéből, sokféle variációban.
További sajátossága még e novellagyűjteménynek, hogy a afféle monológok, egy-egy írás tulajdonképpen egy mondat. De ez rendben is van, hiszen a külvilág káoszától és zajától ha kicsit visszavonulunk, észrevehetjük, hogy a bennünk zajló folyamatok egy végtelen monológnak felelnek meg: az elménk folyton-folyvást mondja a magáét, asszociációktól függően ugrál át egyik témáról a másikra. Megállás nélkül. Szünet nélkül. Még éjszaka, álmunkban is.
Tessék csak megfigyelni! Itt és most! Csitt! Figyelés!
Ha nem ment, az is rendben van, gyakorlásra és példának használható Gábor Nem veled nevetek kötete. (A címadó novella pontosan ilyen monológ.)

Ui.: személyes kedvencem e kötetben az Ötvenhárom nő. Szerintem zseniális!

etothjudit I>!
Cserenkó Gábor: Nem veled nevetek

A Nem veled nevetek erőssége tehát nem az irodalmiságában keresendő. Tartalomválasztása, illetve az, hogy a szerző nem volt rest körüljárni a szerelem, a párkapcsolati problémák, dilemmák világának minden szegmensét, különlegessé teszi a kötetet. A hétköznapokban jelentkező témák jelennek meg: feltárja a kiüresedett kapcsolatok, a bimbózó románcok, a csalódások vékony rétegeit, azt, hogy a modern világban az emberek hogyan próbálnak a társkereső oldalak segítségével menekülni a magányból, miközben a művekből árad a kísérletező kedv, amit olykor ironikus, olykor kiábrándult hangnemben tolmácsol az olvasónak.