Szakajtott ​virágok (A Kárpátok farkasai 3.) 16 csillagozás

Cseke Lajos: Szakajtott virágok

A ​Csiglemezőből és a Hosszúhídból megismert északi származású, de a székelyek között, Székelyországban felnövő Keménd Branya vezér várának elfoglalása után visszatér Vas-hegy (ma Zengő) közeli falujába. Az Árpád vezértől kapott sókereskedelmi jognak köszönhetően, ha nem is veszélyektől mentesen, de éveken át biztos jövedelmet szereznek, emberben, jószágban gyarapodnak.

A béke azonban nem tart sokáig. Árpád nagyfejedelmet megmérgezik és Gyermek Lajos keleti frank király hatalmas sereggel tör az országra. Minden fegyverforgató férfinak hadba kell vonulnia a nyugati gyepű megvédésére az új nagyfejedelem, Tarhos seregében.

Keménd százada ismét a kabar Aba vezér parancsnoksága alá kerül, és azt a feladatot kapják, hogy éjjel-nappal zaklassák a Duna mentén felvonuló német seregeket, hogy azok megfogyatkozva és elcsigázottan vehessék fel aztán a harcot Tarhos főseregével.

A székelyek kitesznek magukért, sikerrel alkalmazzák évszázados, hagyományos könnyűlovas… (tovább)

Gold Book, Debrecen, 2020
Gold Book, Debrecen, 2020

Cseke Lajos: Szakajtott virágok

Végig magabiztosan halad a történet, a leírások érdekes történelmi adalékokkal egészülnek ki. Akad cselszövés, ármány és fondorlat nem kevés.

Roszka>!
Cseke Lajos: Szakajtott virágok

Végére értünk Keménd kalandos életének. Ebben a kötetben nekem kicsit sok volt a csata. Lehetett izgulni nem csak Keméndért, hanem Csudáért, a fiáért is. Meg a többi székelyért, akik a szívünkhöz nőttek a történet során.

Trixi>!
Cseke Lajos: Szakajtott virágok

Sajnos elérkezett a történet vége. Gondolom, nem én lennék az egyedüli, aki szívesen olvasná még Keménd további kalandjait. Szóval kedvenc veres hősöm épp a nyugisabbnak számító békésebb napjait éli családjával. De ennek is hamarosan vége. Újra csatába kell vonulnia, ahová Csudácska is menne. Bizonyítani szeretne, hogy ő már igenis bírja a harcot, és nem kisfiú többé. De majd rádöbben, hogy a csata nem gyerekjáték. Mert harcból lesz bőven a könyvben. Örültem, hogy amit a 2. részben ki kellett nyomozni, hogy mi az, az itt a 3. részben a lap aljára került (így egyből képbe kerültem). A történet lezárása szépre sikerült, valami hasonlóban reménykedtem ;) . És jól látom, hogy a borító bal oldalán lévő pasas Eric a Vikingek sorozatból? :D :D

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Cseke Lajos: Szakajtott virágok

Az első kötet tetszett, a második nagyon nem, hogy mi is volt vele a problémám az elolvashatja ha kíváncsi rá.
De most itt a harmadik, ami az előzőben zavart az most nem volt olyan jelentős szerencsére most jóval emberibb volt Keménd .
JÓ volt, hogy a barátok harcos társak nem voltak sebezhetetlenek, halhatatlanok.
A pozsonyi csata előtti események a németek zaklatása jól megírt izgalmas rész volt de a teljes csata hihető igy is történhetett, mivel nem sok írás maradt fent róla.
Összességében jó, hogy megkaptam ajándékba jó, hogy a második rész csalódása után azért adtam neki egy esélyt.

Cseke Lajos: Szakajtott virágok

„-Ki mondja még, hogy hitvány a székely? – Üllő állát magasra emelve hordozta körbe tekintetét a seregen.” – egy biztos, én semmiképpen!
Ugyanis ez a harmadik rész méltó lezárása ez eddigi köteteknek, méltó befejezése Keménd százfő és székelyeinek kalandos történetének. Remek történet, kellően mozgalmas és izgalmas egyaránt. Ismét egy mindennapi tevékenységgel, mindennapi életképpel indul a történet, hogy aztán Keménd és ezrede a nagy csatában, a 907-es pozsonyi csatában találja magát magyarokkal, bolgárokkal, avarokkal, és fejedelmekkel. A szerző ígéretéhez híven más szemszögből látjuk, kicsit másképpen tárul elénk a csata, sokáig nem is tudjuk mi zajlik a más helyszíneken, kis mozaikokból áll össze a csata egésze. A székelyek Aba vezetésével Suk és csapatát segítik; folyamatosan vonuló németet zaklatják éjjel és nappal. Valóban remek cselekményt kapunk, s közben láthatjuk a székelyek karaktereinek fejlődését, a két apa örökös aggódása a fiaik miatt, az örökös csatározás, a sok cselvetés, a tajték vetés. Mind-mind remek hangulatot és izgalmas pillanatokat ad az olvasónak. Mi közben a tájleírások szépek és a párbeszédek is lendületesek, a csaták leírása nem vontatott, de alapos.
Aki olvasta az előző részeket, annak érthető lesz és öröm a méltó befejezés.
Így kell ezt csinálni, gratulálok a szerzőnek, mert ez „derék munka volt”! :-)

nagybettina I>!
Cseke Lajos: Szakajtott virágok

Egy szempillantás alatt újra a történet részese lettem, sodródtam az események fergetégében, meg sem érezve azt az egy év kihagyást, ami a második kötet olvasása óta eltelt.
Egy percig sem volt unalmas, elejétől fogva tetszett a történet felépítése, ahogy a szálak összeérnek. Magával ragadó a stílus, gördülékeny a cselekmény, kellően humoros — ahol épp arra van szükség — ugyanakkor felszültségkeltő, izgalmas, s megannyi érzést váltott ki belőlem. Szomorúságot is. Végtére is, szívemhez nőttek a szereplők, na.
Ezt pedig itt hagyom: https://youtu.be/11UOMucpYak
S lévén, hogy befejező részről van szó, búcsúzóul ejtenék még pár szót az egész trilógiáról.
Olyan gondosan felépített világ tárult elénk, hogy az ábrázolt történelmi kor mindennapjait nem is tudnám elképzelni máshogy, csakis így. A tájakat, az embereket, a csatákat, a lezajló párbeszédeket. Az egész életet.
A magas színvonal töretlen volt, s most a sorozat egy olyan szép befejezést kapott, mely valóban egy kerek egésszé formálta azt, s visszatért mindennek a kezdetéhez. Oda, ahonnan azok a szakajtott virágok egyszer elszakadtak.
Köszönöm az élményt!

elindam>!
Cseke Lajos: Szakajtott virágok

Hatalmas ismeretanyagot feldolgozo, lebilincseloen izgalmas tortenelmi regeny, erzekeny jellemabrazolassal. Iroja mintha ebben a korban, ebben a kornyezetben elne, elkepeszto reszletesseggel irja le az egyes harci cselekmenyeket, eszkozoket, azok hasznalatat. Kemenddel egyutt mi is ott vagyunk a csatakban, vele egyutt harcolunk, hiszunk, kuzdunk, szeretunk. Ertelmet nyer szamunkra, mit is jelenthetett egykor a „haza” szo. Koszonom, hogy volt, aki ezt es igy megirta.

Berkó>!
Cseke Lajos: Szakajtott virágok

A galagonya bokornál Keménd végül megtalálta a nyugalmat. Köszönöm szépen, hogy ilyen szép történetet olvashattam. :)

robinson P>!

– A székely az nem szolgának született.

robinson P>!

Bolond világ jött a magyarokkal, amit nehezen nehezen szokott a székely: minden és mindenki valakié, és alig valami mindenkié.

robinson P>!

Emlékszem az első útra. És persze a megérkezésre is, ami minden volt, csak olyan nem, amilyenre számítottam.

Trixi>!

Szegény világ ez, hogy már a zsivány is fogytán […]

nagybettina I>!

De nem tudta szerencsétlen, mert úgy forrt benne a düh, hogy megfeledkezett arról, hogy soha, de soha ne üldözzön menekülő magyar lovasokat.

Petya15>!

Csakhogy ezek nem akármilyen katonák voltak, hanem székelyek, s tudott dolog, hogy a székely fejsze nélkül sehova nem megy, s ha visz valamit, azt nem ok nélkül teszi.

Petya15>!

Mikor a nap fölkél, bármennyire is süt és élettel tölti meg a világot, tudni lehet, hogy estére le fog nyugodni. S közben sem áll meg egy pillanatra se, csak megy folyton-folyvást, és látni járásán, ahogy az idő múlik.