Ady 10 csillagozás

Cseh Tamás: Ady Cseh Tamás: Ady

Az igényes kivitelű könyvecskéhez mellékelt CD-n a versek Cseh Tamás előadásában szólalnak meg.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hangzó Helikon Helikon

Helikon, Budapest, 2010
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632088914 · Illusztrálta: Streicher András
Helikon, Budapest, 2004
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632088913 · Illusztrálta: Streicher András

Cseh Tamás: Ady

Részben lopom az értékelést, mert én is ilyennek vélem:
Cseh Tamás: 5
Ady: 4
Novák János: 5
Streicher András: 5

Egyszerre olvastam, hallgattam – így volt jó. Mert 2-3 vers kivételével ezek az Ady-versek semmilyen emléket nem hagytak bennem korábbról, pedig… Azt hiszem az összes Adyt olvastam már legalább egyszer. Volt időszak, amikor tettszett belőle valami (- ma már alig – nem is olvasok Adyt), pl. az itt is szereplő Kis, karácsonyi ének, melyet minden évben elmondtunk az éjféli mise előtti irodalmi műsorban… De énekelve még nem hallottam soha. És lám! Tessék: nemcsak mondja, hanem énekli-dúdolja (!), hogy „Így dúdolgattam én / Gyermek-hittel, bátran” Meg kell, hogy mondjam: a megzenésítés is kiváló! Csak olvasva nem hiszem, hogy ilyen ritmust diktáltam volna némelyiknek, de épp ez a jó benne, nem lehet megunni. Ebből a szempontból kedvencem az Álmodik a Nyomor staccato-s, haláltáncos tangója. Szóval Cseh Tamás hangján kívül a zene is 5-ös és a kevés illusztráció is, ami a könyvben van. Sír a lelkem, hogy nincs minden egyes vershez. (+ a 17. oldalon lévő gyönyörűségre a könyvtár rápecsételt, mert hát ez a szabály, a pecsét helye a 17. oldalon van…) Istenem, hogy mért nem lehet felülírni időnként a szabályt?! Képnél, Adynál… És utolsó szívfájdalmam, hogy nincs a 28 kiválasztott vers között a Szeretném, hogyha szeretnének.
     A könyvről még annyit, hogy az énekelt versek szövegén kívül van egy bevezető idézet Babitstól, illetve Novák Jánostól egy vallomásféle, + fotók. (A lemez összideje: 57.57)

Aurore>!
Cseh Tamás: Ady

Ugyanolyan igényes, mint a többi Hangzó Helikon, valahogy mégis nyomasztott a legtöbb vers, amikor hozzáolvastam a zenéhez – amikor csak hallgattam, nem zavartak annyira ezek a depresszív szövegek. spoiler Azért vannak kedvenceim: Bíztató a szerelemhez, Hogy Délre jussunk, a Proletár fiú verse.

Helikon, Budapest, 2010
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632088914 · Illusztrálta: Streicher András
Tmcat>!
Cseh Tamás: Ady

Ez a lemez egyike Cseh Tamás utolsó munkáinak. Óriási élmény volt rádöbbeni, hogy Ady versei mennyire adják magukat, hogy megzenésítsék őket. Azon kívül a költő számos olyan gyönyörű költeményét megismertem hallgatás közben, amiket addig még nem olvastam. Minden Ady – és Cseh Tamás rajongónak kihagyhatatlan darab!

Kek P>!

Mert én fáradtam el, én voltam a dőre,
Adjatok még, adók, adjatok, miként én
S előre, előre.

26. oldal, Ady Endre: Én fáradtam el

Kek P>!

Az én apám ha nem akarná,
Nem volnának a gazdagok,
Olyan volna minden kis társam,
Mint én vagyok.

33. oldal, Ady Endre: Proletár fiú verse

A ló kérdez
          Nagy Endrének: a magyar
               Parlamentnek

Lovamra patkót senki nem veret,
Be szerencse, hogy senki sem szeret:
Döcögök, lógok követlen úton
S hogy merre megyek, nem nagyon tudom.

S a rossz úton, mert minden ellovan,
Felüti néha fejét a lovam
És megkérdi, míg szép feje kigyúl:
Hát mi lesz ebből, tekintetes úr?