Mesék, ​amelyek rosszul végződnek 179 csillagozás

Összegyűjtött novellák
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Évek óta csillapíthatatlan érdeklődés övezi a 20. század egyik legkülönösebb prózaírójának, Csáth Gézának összegyűjtött novelláit. A kötet tartalmazza az író életében megjelent öt novelláskötetének anyagát, valamint azokat az elbeszéléseket, amelyek a korabeli napilapokban, folyóiratokban láttak napvilágot. Az olvasó olyan remekművekkel találkozhat a könyv lapjain, mint az Apa és fiú, az Anyagyilkosság, A béka, A varázsló halála és A kis Emma. A magyar prózairodalom e maradandó érékei az életmű egésze szempontjából is kiemelkedő jelentőségűek.

Eredeti megjelenés éve: 1994

Magvető, Budapest, 2008
Magvető, Budapest, 2006
Magvető, Budapest, 1994
574 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631419886

Budapest · Kálvin tér, Budapest

Kozmikus_Tahó>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

– Van abban valami provokatív, ha a mesék rosszul végződnek. Mesék maradnak így egyáltalán?
– Úgy gondolom, nem, mert amint rossz végük lesz, kilépnek a kereteik közül, átalakulnak, emberivé válnak, és onnantól nem mese, hanem sors a nevük.
– Ezzel azt akarod mondani, hogy valahol mindenki egy bukott mesehős?
– Azt akarom mondani?
– Szerintem igen.

Algernon P>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Nem mesék ezek. Ne olvasd este, lámpafénynél, alvás előtt. Itt nincs boldog vég.
Ezek olyan mesék, amelyek rosszul végződnek. Lelked egy-egy sötét darabja, elméd démonai bukkannak fel bennük.
Rövid történetek ezek, és a végén egy pillanatra felszínre kerül mindaz, amit mindenki elhallgatott, amiről senki nem beszélt.
Ne olvasd lefekvés előtt! Mert nem ringat álomba – hanem egész éjjel ébren tart.
Elgondolkozol, és csak jár majd az agyad.
Mert ebben a világban kell élned.
És félni fogsz behunyni a szemed.

lilla_csanyi>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Lassan haladtam vele, mert mindig közbejött valami, de ez nem azt jelenti, hogy nem élveztem. Csáth Gézával ez volt az első találkozásom, mert sajnos mi irodalomórán sosem jutottunk el a modern korig, úgyhogy felnőtt fejjel kell pótolnom ezt a súlyos hiányosságomat…
A novellák többségében egyszerű, hétköznapi emberek egyszerű és hétköznapi tragédiái tárulnak a szemünk elé, és ettől lesznek igazán szívhez szólóak.
A kedvencem egyértelműen a „Mese az emberek rosszaságáról” lett; ez a kis történet igazi esszenciáját adja a novella élménynek – rövid, tömör és akkorát csattan a végén, hogy csak na.
Egészen biztosan fogok még Csáth Gézát olvasni!

Cassus>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Mikor nagyon magam alatt vagyok, előveszem ezt a könyvet. Kinyitom találomra és elkezdem olvasni.. még mélyebbre kerülök :-D
Depressziós emberkék számára, mint tiltott olvasmányt kellene jelölni!!
Boldogság kórságban szenvedőknek meg nem kezébe való!
Akkor mégis kinek ajánlanám, ha tehetném?
– Mindenkinek, aki elég bátor szembenézni a lelke sötétebbik felével!
– Aki nem lusta gondolkodni!
– Aki szeretné tudni, hogy mi is az a Csáth-effektus :-)

Stendhal>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Ezek a mesék tényleg rosszul végződnek. Vagy legalábbis nem happy enddel, ez azonban semmit nem von le az értékükből. Bár elég komor, szomorkás a világa, de a történetek lebilincselőek és magával ragadóak. Egyik-másik azért engem sokkolt, és nem voltam benne biztos, hogy folytatom a gyűjtemény olvasását, de aztán ezen túllendültem. Mondhatnám, hogy minden jó, ha a vége jó, de nem. :)

Emerencia P>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Képzelgések a realitás és a képzelet határán.Borzongató ,de ugyanakkor érdekes történetek.Egy idült morfinista gondolatai.Olykor horrorisztikus és szomorú.Csáth Géza írásaiban a betegség, a háborodott elme és az öngyilkosság gyakran terítékre kerül, ez annak köszönhető, hogy pszichiáter volt, ezért is tudta ilyen hitelesen ábrázolni az eseményeket.Sajnálatos ,hogy 32 évesen öngyilkos lett,egy különleges tehetséggel kevesebb a magyar klasszikus irodalomban.

bleknajt>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Viszonylag hamar elolvastam. Nagyon tetszettek, és azt vettem észre, hogy gyorsan olvasom. Nem volt szenvedős. Vártam, hogy legyen időm olvasni. Az elején kicsit tartottam tőle, de valamiért most mégis azt érzem még kell olvasnom tőle.

Banditaa P>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Sokadjára olvasva se tudom megunni. Nagyon szeretek ebben a világban barangolni, nézelődni, még ha tényleg rosszul is végződnek ezek a mesék. Vannak persze kevésbé sikerült művek is a kötetben, de van jó pár novella, amit amíg élek, nem fogok elfeledni. És ez nagy szó. Csáth Géza számomra egy zseni volt, hálás vagyok hogy egy ismerősöm megmutatta nekem a novelláit, ez az egyik olyan könyv, ami nélkül tudnék ugyan élni, de nem szeretnék.

Kantele>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Csáth Géza azt adja, amit ígér. Meséket, amelyek rosszul végződnek. Destruktív, gyakran a végletekig negatív, a mélypont, de valahol mégsem az ürességet és a hiányt hagyja. Sokszor vázlatosnak éreztem kissé a műveket, de ez nem a hátrányukra vált. Nehéz olvasmány néhol, le kellett tennem, apránként olvasgatva sokszor a novellákat, de megérte. Zseniális, felkavaró, nem öncélú. Olyan mint a mese: tanít és veled marad.

molke P>!
Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek

Hiánypótló olvasás volt, hála a novellás kihívásnak. És nem bántam meg!
Csáth Géza világa csupa érzés, mégsem vidám. Jó ismerője az emberi léleknek, szépségnek és rútságnak, jóságnak és gonoszságnak, reménynek és csalódásnak. Gyermeki lélek (Józsika, Egy vidéki gimnazista naplójából), végtelen gonoszság (Gyilkosság, Anyagyilkosság), álom és valóság összefonódása (A béka), valami csodás, szinte zenélő mese (Tavaszi ouverture), a skizofrénia pontos leírása (Fekete csönd) – mindez szerepel ebben a gyűjteményben, ettől aztán olyan, mint egy érzelmi hullámvasút.
Nagy élmény volt! Mi mindent írt volna, ha nem megy el olyan korán?!

Tilla>!

Hallgatni a legszebb. Mindig sajnálkozom az embereken, akik sokat bizonyítgatták, hogy igazuk van, akik sokat beszélnek – minek! Aki érzi magában, hogy helyesen lát, és jól meg tudja ítélni a történteket, nincs szüksége ilyesmire. Hallgat, és megelégszik azzal, hogy elgondolkodik magában.

Józsika

imma P>!

A fiatalurak reá fognak jönni, hogy korán kelni nők miatt nem szabad, legfeljebb aranyak lelése miatt. De akkor is meggondolandó.

212. oldal, A Kálvin terén 5.

Kapcsolódó szócikkek: nők
Natasha>!

Azt hiszem, hogy az emberek addig élnek, amíg igazuk van, mert amint tévednek a világ és a dolog megítélésében, lassankint elkedvetlenednek, elszomorodnak, elkopnak és elmennek… meghalnak.

Natasha>!

Ha hideg és ködös téli reggeleken, amikor egész Budapest sűrű, kékes harmatfelhőkbe burkolózik, valahonnan a Múzeum körútról vagy az Üllői útról fáradtan, kilumpoltan, de könnyű fejjel beérkezünk a Kálvin térre, akkor megérezhetjük pár pillanatra a látóhatár kivilágosodásában, a köd megvastagodásában és színváltozásában, s a siető emberárnyék tovasuhanásában az ébredő város első kezdődő, bátortalan szívdobbanásait.
A városoknak ti. nem egy szívük van, mint az embereknek, hanem több, mint a hüllőknek és némely halaknak.

Kapcsolódó szócikkek: Budapest · Kálvin tér, Budapest · Üllői út
vorosmacska>!

Aki negyvenéves koráig nem szerez tőkét, nem fog azután se szerezni.

vorosmacska>!

Csak egy nehéz pontja van a házaséletemnek. Nem szabad dohányoznom. Nőm, aki szivarozik, nem tűri.

Kapcsolódó szócikkek: dohányzás
Lunemorte P>!

– Én a halál vagyok, mennünk kell.

50. oldal, Mesék, amelyek rosszul végződnek

Kapcsolódó szócikkek: halál
Natasha>!

[…] az élet fele álom, és így nincs ok a zúgolódásra. Elvégre nem lehet mindig jó. Az élet, az ébrenlét tele van félelemmel, unalommal, sok rossz emberrel és sok olyan emberrel, akik jók, kedvesek, mint a dada és a nagymama, de akikhez tulajdonképpen semmi közünk; az álom kárpótol mindenért.
Ilyeneket szoktam gondolni, azután elalszom.

Lunemorte P>!

(…) a baglyok pedig mogorvák voltak mindig, amit különben nem lehet csodálni.

15. oldal, Történet a három leányokról

Kapcsolódó szócikkek: bagoly
vorosmacska>!

Csak egyetlenegyszer beszélt. Az egyik fiatal doktornak megsúgta, hogy üzeneteket kap Amerikából drót nélküli telefon útján. A szép missz telefonoz neki egész nap.
(Drót nélküli telefon! A tudósok és kutatók mindeddig hiába fáradoztak rajta, hogy megalkossák ezt az apparátust. A boldogtalan szerelem számára azonban már évtizedek óta megkonstruálta, fölszereli és díjtalanul rendelkezésre bocsátja – az őrület.)

Említett könyvek