Horváték 8 csillagozás

Csáth Géza: Horváték

„Én most nagy nehezen talpra álltam. Nehéz, nagy munka volt. Háromnegyed évig ittam. Folyton ittam. Mindennap holtrészegen feküdtem le, és reggel, fölébredéskor már ott volt a konyakosüveg az asztalon. Három hónap óta azonban nem iszom. Egyszerre csodálatos erő szállt meg.” (részlet)

Eredeti megjelenés éve: 1912

kolika>!
Csáth Géza: Horváték

Rövid mű, amely fontos témát érint. Nevezetesen azt, hogy a hirtelen jött gazdagság hogyan változtatja meg az embert. A szerényen élő Horváték nem gazdagok, de van egy megfizethetetlen kincsük, a boldogságuk. Itt azt látjuk, hogy az örökség, hogyan mételyezi meg kapcsolatukat. Hogyan válnak a hirtelen jött gazdagság miatt saját és a másikuk számára idegenné. Kiadások, nagyzolások,"igazi barátok" segítése mind-mind az új élet része lesz. Ebben az új helyzetben még az érzelmek sem állják ki a próbát.
Mindvégig sejthető, hogy mi lesz a végszó, mert minden ez felé mutat, így nem éri nagy meglepetés az olvasót.
Egyik kedvenc pillanat a műből, amikor a tanár tanácsot ad a diákjának. A nagy jelenet természetesen az, amikor a zárójelenetben Horváték beszélgetnek. Horvát elmondja milyen tapasztalatokon, szenvedéseken ment keresztül, hogy elnyerje nyugalmát. Ha az asszony is kész erre az áldozatra, akkor egyszer még lehetnének egymás méltó társai.
A mellékszereplőknek is fontosak. Ők a tanúi a Horvát család felemelkedésének, de kezdettől fogva látjuk, hogy – hogy ha bár látszólag mellettük vannak – végig azt lesik, hogy mikor éri utol őket az előre megjósolt vég.
Tanulságos mű.

Színjáték három felvonásban
Szerény anyagi körülmények között -de boldogan- élő fiatal házaspár váratlanul jelentős vagyont örököl.
Hogyan változtatja meg életüket és a kispolgári társadalom hozzájuk való viszonyát a gazdagság?
Egyszerű történet, valósághű ábrázolás, kiszámítható végkifejlet.
Rövid terjedelme ellenére nagyon jól kidolgozottak a jellemek.
Kellemes, élvezhető színdarab katarzis nélkül.

mapat>!
Csáth Géza: Horváték

Minden lottomilliomosnak kotelezo lenne elolvasnia.

zics>!

Kérlek, ne beszélj tovább. Nem akarlak megalázni azzal, hogy mindezt végighallgassam és aztán nemet mondjak.

Kapcsolódó szócikkek: nemet mondás
zics>!

Nincs senkim. Magam vagyok. De a magányom nyugalmát nem ajándékozhatom oda neked. Nehezen szereztem meg. Nagyon nehezen. Nehéz munkával. Bele is őszültem ebbe a munkába egy kicsit.

zics>!

De ha évek múlva, mondom, évek múlva azt látnám, hogy van erőd legyőzni a szerencsétlenségedet, mint ahogy nekem volt erőm hozzá, s neked ez könnyebb lehet, mint nekem, mert engem csak az élet vágya segített, téged pedig a szerelem fog segíteni, ha csakugyan szeretsz engem, mondom, ha lesz ehhez erőd, akkor talán egy magamhoz méltó asszonyt fogok benned majd látni, és nem szánalomból, nem könyörületből vagy a régi szerelem emlékei miatt, hanem egy új szerelem hatása alatt nyújtom feléd a kezemet. Ez egészen más volna. Egészen más. Érted?

FORTUNATA>!

Horvátné: Kálmán azt mondja, nem is tellene öröme olyan pénzben, amelyet nem ő szerzett.

FORTUNATA>!

Horvát: Az emberek ugyanis megkötik az eszüket (nevet), nem akarnak tovább nézni az orruknál, mert tudják, hogy akkor meglátnák az igazságot, és az igazság sokszor, igen sokszor kellemetlen. Ezért aztán végképp leszoknak róla, hogy gondolkozzanak.

Charming_Witch>!

Harmadik felvonás