Csapody Kinga (szerk.) · Nagy Boldizsár (szerk.)

Az ​első 125 csillagozás

Tizenöt író, tizennégy történet arról, amiből csak egy lehet
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Még előtte? Vagy régen túl, de még mindig olyan, mintha tegnap történt volna?
Legyen nagyon jó, vagy kevésbé, mindenki emlékszik AZ ELSŐ alkalomra. Amiről nem beszél senkinek. Vagy épp elmondja mindenkinek. Ami annyiféle történet, ahányan vagyunk.
Milyen nehéz szavakat találni ARRA, amit nevezhetünk szexualitásnak, intimitásnak, csak olyan nehéz nem orvosian, nem gügyögve, vagy épp vulgárisan. Ami nem csak a testről szól, hanem az érzésekről is. És ami, valljuk be, igenis fontos és szép része az életnek.

Tizenöt kiváló szerző vállalkozott arra, hogy egy-egy novellában megmutatja ezt a sokféleséget. Dragomán György, Fiala Borcsa, Garaczi László, Gimesi Dóra, Grecsó Krisztián, Háy János, Kalapos Éva, Karafiáth Orsolya, Lakatos Levente, Mészöly Ágnes, Molnár T. Eszter, Nagy Ildikó Noémi, Németh B. Eszter, Nyáry Krisztián, Tasnádi István szövegei egytől egyig olyan történetek, amiket garantáltan nem felejtünk el. Ahogyan AZ ELSŐT sem.

Eredeti megjelenés éve: 2017

A művek szerzői: Nyáry Krisztián, Dragomán György, Fiala Borcsa, Garaczi László, Gimesi Dóra, Grecsó Krisztián, Háy János, Kalapos Éva Veronika, Karafiáth Orsolya, Lakatos Levente, Mészöly Ágnes, Molnár T. Eszter, Nagy Ildikó Noémi, Tasnádi István

Menő Könyvek, Budapest, 2017

Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első Tizenöt író, tizennégy történet arról, amiből csak egy lehet

Ebben a könyvben nagyon sokféle első alkalomról olvashatunk, szerintem hiánypótló ez a kötet, mely ennyire koncentráltan szól erről a fontos, már-már tabunak tartott témáról irodalmi módon.

Olvashatunk az eseményről női és férfi, lány és fiú szemszögből egyaránt, a fiú szemszögből íródott beszámolók megmutatják, hogy nekik sem egy könnyű futam ez, és szomorú, hogy van, aki már annyira túl akar lenni a dolgon, hogy talán nem várja ki a megfelelő alkalmat.

Nagyon sok mindentől függ, hogy kiben milyen emlékek maradnak az első után, hogy szárnyallnak-e, mint egy súlytalan tollpihe, vagy lehúzza őket a rossz emlékek súlya, fontos a partner, a látható és láthatatlan körülmények, a fiatalnak magának a hozzáállása, ez mind-mind elronthatja avagy széppé teheti ezt a nagyon fontos eseményt, mert azt kijelenthetjük, hogy ez mindenki életében fontos. Nem válik tőle felnőtté az ember, de egy lépéssel közelebb kerül hozzá.

Szerettem az írásokat, volt, amelyiket jobban átéreztem, és volt amelyiket kevésbé, ám azt gondolom, hogy akár fiatalok, akár felnőttebbek olvassák ezt a könyvet, mindenkinek ad valami elgondolkodni-, emlékezni-, szomorkodni- és örömködni-valót.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2017/04/csapody-kinga-sze…

gabiica P
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Változatos, hol jobb, hol kevésbé jobb novellákat olvashattam ebben a kötetben. A téma nagyon jó, több szempontból, többféle módon közelítik meg. Kifejezetten jó volt, hogy végre valószerűen olvashattunk az Elsőkről, erre mindenkinek szüksége lehet, aki előtte áll.
A kedvenceim Fiala Borcsa, Háy János, Kalapos Éva, Lakatos Levente és Mészöly Ágnes történetei voltak.
Tetszett, hogy nem minden volt rózsaszín, előkerültek betegségek, negatívumok, fájdalom, és jó volt, hogy a vizsgálatok fontosságára is felhívta a figyelmet az antológia.

Deziréé
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Annyira nagyon vágytam erre a könyvre, hogy mikor megszereztem ugrálva kiabáltam, hogy: EZ AZ A KÖNYV!! Alig akartam hinni a szememnek és nem okozott csalódást egyik történet sem, sőt, inkább megdöbbentett. Rég olvastam már ilyen fantasztikus novellákat. Mindegyik történet igazán egyedi.
Szeretném kiemelni Kalapos Éva történetét, nekem az ő írása tetszett a legjobban. Olyan tipikus sztori a maga egyszerűségében mégis ez a történet varázsolt el engem a legjobban. :)
A másik történet, amelyikről szeretnék szót ejteni, az Lakatos Levente írása. Az elején még meg is lepődtem, hogy ó milyen aranyos és szép történet, erre akkorát durrant az a bizonyos fordulat a végén. Azta! Erre azért nem számítottam.
A borítója nagyon tetszik. illik a történetekhez és én imádom nézegetni. :)

Pandalány P
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Novellagyűjteményt nem túl sokszor olvasok sajnos, ezen változtatnom kell, úgy érzem, hozzászoktam a regényekhez. Ez viszont témájából adódóan felkeltette a kíváncsiságomat és nagyon örülök, hogy elolvastam.
Pontosan azt kaptam, amit a fülszöveg ígért: giccstől és csöpögő nyálas romantikától mentes történeteket, amik rendkívül ízlésesen ábrázolják az elsőt, és mindazt, ami vele jár. Mindegyik történet könnyen olvasható, ugyanakkor nem felszínesek vagy sablonosak. Sőt! Elgondolkodtatnak.
Remek írókat és írónőket válogattak össze e kötet megírásához, szívesen olvasnék még hasonló antológiákat. Még kellene több ilyen olvasmány!

Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Erős négy csillag. Grecsó, Garaczi, Háy, Kalapos Éva novellái 5 csillagos, de volt kettő, amivel nem tudtam mit kezdeni, azonosulni pedig főleg nem. Az egyik igazi meglepetés Lakatos Levente írása volt, már ami a tartalmat illeti. Érdemes, érdekes, jó ötlet ez a könyv. Az olvasóban is emlékeket idéz.

Madama_Butterfly P
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

A többszerzős novelláskötetekkel mindig bajban vagyok: soha nem megjósolható, kitől mire lehet számítani, az egymás után következő történetek stílusban, mondanivalóban, az adott téma megközelítésében nagyon eltérőek lehetnek – ez persze nem baj (szeretem a meglepetéseket) és főleg ezért is olvasom kíváncsisággal a tematizált köteteket. Ez a kis könyvecske érdekes, mindenki számára egyedi és egyszeri élethelyzet köré épül, néha szívszorítóan, néha édesen, néha durván dolgozza fel az elsőt: lányok és fiúk, ártatlanok és kevésbé azok, bizonytalanul és még bizonytalanabbul… ilyenek vagyunk mindannyian, ez az élet, az, hogy ki hogyan tapasztalja meg ezt a fontos pillanatot az nagyon sok mindenen és persze a másikon is múlik… természetesen (mint minden novelláskötetben) akadnak jól sikerült, kevésbé jól sikerült és nagyszerű történetek, ki-ki eldöntheti hozzá melyik áll a legközelebb.

Törpillaa
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Nekem nem igazán tetszett. Némelyik történet tetszett, de a többi nem annyira. Mindegyik nagyon érdekes volt más szemszögből, és máshogy megközelítve, de a lényeg ugyanaz volt. Gyorsan haladtam vele, viszont ez tetszett benne, hogy könnyen olvashatóak a történetek.

DoreenDelevigne
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Először is csillagos ötös az ötletre, és egy nagy pacsi a borítóért, nagyon el lett találva, szép kis kiadás ez. Másodszor: régóta szemeztem ezzel a könyvvel, és a sok pozitív értékelés és booktube hatására megvásároltam, és pozitívan álltam a dolgokhoz. És hát nem egészen olyan volt, mint vártam. Nem mondanám, hogy csalódtam, de erősen visszavettem a pozitivitásból.
    Azért tartom nagyszerű ötletnek ezt a kötetet, mert végre egy olyan könyv, ami fiatalabb korosztálynak szól az elsőről – ha már itt vagyunk, az a 17 3/4 év feletti évkorlátozás a borítón vicc, el is siklok felette, mert különben felidegesítem magam –, így azt várnám tőle, hogy valami rohadt friss és ami a legfontosabb őszinte könyvet fogok kapni, de nem azt kaptam nagyobb részben. A novellák nagyját biztonsági zónának éreztem, mintha túl nagy lenne a vállalkozás, hogy valamit felmutassanak, és nem tudták, vagy valaki meg se próbálta megugrani, inkább maradtak a biztosnál. Kevés novella maradt meg bennem. A kedvenceim a Lakatos Levi novellája – mindenki megemlíti, miért én maradjak ki? :D –, Kalapos Éva, Garaczi László története spoiler, Gimesi Dóra – talán az övé volt az abszolút kedvencem –, Nagy Ildikó Noémi és Mészöly Ágnes írása. Nyáry Krisztián bevezetője se volt rossz.
    Igaz nem vett le a lábamról, de amiért nem bántam meg, hogy megvásároltam a kötetet az az, hogy remek lehetőség volt rá, hogy megismerkedjek kortárs írókkal, kedvet kapjak a műveikhez. Ezért érdemes elolvasni.

Ngie P
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Ez egy rettenetesen jó vállalkozás volt a kiadó részéről.

Akiket nagyon szerettem: Kalapos, Karafiáth, Lakatos, Molnár T., Nagy, Gimesi

Így pár hónap távlatából az abszolút kedvencem már nem is Kalapos novellája, hanem Molnár T. Eszteré. Annyira megszerettem azt a történetet, sokszor eszembe jutott.

Azt szerettem azt hiszem igazán ebben a kötetben, hogy nagyon sok érdekes megoldást találunk „az első” téma megfogásához, feldolgozásához. 15 szerzővel kiszámíthatatlan ez a kötet.

Amit még kiemelnék, a videóban is ezt hangsúlyozom, hogy azért örülök igazán, hogy ez a kötet megjelent, mert ablakot nyithat 15 nagyszerű magyar íróhoz olyan olvasóknak, akik nem feltétlen találkoznak máskülönben velük.

csucsorka
Csapody Kinga – Nagy Boldizsár (szerk.): Az első

Hiánypotló csodakötet, ami emlékeztet arra, milyen isteni volt 17 és 3/4 évesnek lenni.

Féltem, hogy nagy csalódás lesz, mint az idei menő könyvek többsége. Hogy ez a csodás külső nehezen fogyasztható belsőt takar és az illusztris társaság stílusával nem leszek olyan elégedett, mint amennyire kéne. De nem.

Bonbon-könyvnek szántam, apránként beosztósra, de együltő helyemben befaltam az egészet.
(Csak a Lakatos Levente-novella után álltam meg kicsit, mert az letaglózóan jó volt. Mondjuk az utána következő Mészöly Ágnes sem segített. Ezek, és a náluk sokkal derűsebb Garaczi lett a három kedvenc.)

robinson P

– Hiányoznak a találkozásaink, de… De nem tudom, hogy mit érzek. Most egyszerre szeretlek és gyűlöllek.

Zsófi_és_Bea P

Nem sikerül aznap befejezni a búcsúlevelet, mert hazajöttek a szüleim, a meghalást másnapra halasztom.

robinson P

Persze, elképzelte, hogy majd milyen lesz. Nyilván mindenki elképzeli. Hogy aztán egyáltalán ne úgy alakuljanak a dolgok.

Nyitott tenyered a Nap
Ujjaid sugarai hogyha hajamba
túrnak éget perzsel elvakít kezed

Hunyorgó szemem szédelgő
pillangója karod mentén
válladhoz libeg és rajta
megtelepszik pillés szárnyával
simítja hallgatom ahogy két hajszál
összekoccan s markodban
szemhéjad selymes félköríve
és szádba olvad hangos
csillogással nyelvem

Ki töri meg a csendet

Az elakadt lélegzetet ki győzi meg
az élet folytatódik
1987

/Tasnádi István elveszteni…/

robinson P

Egy fiú egyszer azt mondta nekem, a vágy valójában zene, ritmus, rezgés.
Mégis hogy magyarázzam ezt el valakinek, aki U2­-t hallgat?

robinson P

De Bence nem olyan. Egyszer már azt is mondta, hogy szeret, igaz, azt hitte, nem hallottam, pedig de. És nem ismételte meg.

Roxa

– Nem szabad másoktól függővé tenned a boldogságod. Egy vonal vagy, ami halad előre, a távoli jövőbe. Néha melléd kerülnek más vonalak, mentek egy ideig párhuzamosan, aztán eltávolodnak. Néha magányosan haladsz. Meg kell tanulnod egyedül lenni.

robinson P

Egyik este azt olvasom Marcus Aureliusnál, hogy a szüzesség kincs, amit nem szabad elveszteni, mert többé nem találjuk meg.

robinson P

Úristen, lemondom. Felhívom, hogy elrontottam a gyomrom, vagy tanulnom kell, ne jöjjön át. Nekem ez nem megy. Nem megy.

robinson P

Amikor először megcsókolt, éppen eleredt a hó. Álltunk a kivilágított téren, a karácsonyi vásárból áthallatszott a Csendes éj.