Jó ​gyerek lettem! 37 csillagozás

Avagy miért és mire jó a felnőtt?
Csapody Kinga: Jó gyerek lettem!

Sziasztok! Zsombi vagyok, és jó gyerek. Szerintem. Anyuék nem mindig értenek velem egyet, de akkor is nekem van igazam.

Rájöttem, hogy egy csomó dologra jók a felnőttek, és ezt el is mesélem nektek. Nem hiszed? Figyelj csak!

Ez a családi beszélgetőkönyv segítséget kíván nyújtani abban, hogy a közös olvasás és Pásztohy Panka gyönyörű illusztrációinak nézegetése közben könnyebben induljon el dialógus szülő és gyermeke között arról, hogy miért is fontos szót fogadni, meghallgatni, amit a felnőttek kérnek. Kívánjuk, hogy legyen ez egy kis mentőöv a dackorszak végtelennek tűnő napjaiban.

Eredeti megjelenés éve: 2015

Manó Könyvek, Budapest, 2015
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634030669 · Illusztrálta: Pásztohy Panka

bonnie9 P>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Két dackorszakos fiúval töltve a mindennapokat, engem alapvetően szórakoztatott. Akadtak benne ismerős pillanatok.
Nem vitatom a meseszövés kissé didaktikus jellegét, de ha a célcsoportot nézzük, nálunk az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy a fiaim sokkal szívesebben beszélgettek a jelenségekről, ha konkrét volt, mint amikor függőben maradt vagy rejtett, átvitt volt a megoldás. Összehasonlításképpen tavaly például [[Vadadi Adrienn: Leszel a barátom? – Ovis mesék | az ovis meséknél]] nekik sokszor nem jött át az üzenet és csak hallgatták a mesét, míg Füzesi Beszélgetőkönyvéhez mindig volt hozzáfűznivalójuk.
A fülszöveg szerint ezt is beszélgetőkönyvnek szánták, és ennek a célnak szerintem megfelel. Szituációnként 4-5 mondat, ami elindíthat valamit. Akár a szülőben is. Van néhány olyan ismerősöm, akiknél jól jönne a szülőknek kiszóló, ötletadó, szájbarágó mondatok.
Pásztohy Panka illusztrációiba viszont beleszerettem. Kedvesek, bájosak, imádnivalóak. Most még csak magamnak olvastam, de holnap tesztelem a célközönségen is. @Futóhomok felhívta a figyelmem egy lényeges dologra, amit kifelejtettem az értékelésből, pedig fontos. Azért akad néhány olyan szitu is benne, amiről más véleményen vagyok, mint a szerző. Szerencsére ma a tesztelésnél kiderült, hogy a fiúk tudják, hogy nem kell tökéletesnek lenniük és olyannak szeretjük őket, amilyenek, adott viselkedéssel nem értünk egyet, de nem a személyüket ítéljük el.

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Megszívlelendő tippeket, ötleteket láthatunk a helyes és helytelen viselkedésre. Csupán az hiányzott, hogy mindezek egy kis történet köré szőve jöhettek volna elő, úgy jobban kerek egész lett volna.
Ismerősen csengett a kézszorítós-köszönés, az állatkitalálós-játék, a gyógypuszi.
Pásztohy Pankának csillagos ötös az édes rajzokért! :)

Homolya_H_Tímea P>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Szeretem Csapody Kingát, nagyon szépen, kimondottan kicsiknek ír, de ez a könyv off nagyon cukormázas és utopisztikus. Ilyen gyerek a világon nincs, vagy ha igen, a szülei tegyék össze a két kezüket.

Futóhomok>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Villanások egy óvodás életéből, profi Pásztohy Panka-féle rajzokkal.
A szöveg nem győzött meg. Különösen a mit nem szabad témák sikerültek szájbarágósra. A főszereplő, Zsombi gyerek pedig maga a tökély, mert azonnal alkalmazza kis élete tanulságait, ami azért egy három-négy évesnél nem egészen így működik.
Az anya-gyermek párbeszédek is elgondolkodtattak:
Amikor én vagyok egy kicsit méregzsák otthon,
anya annyit mond
Szia Zénó! Hova tűnt Zsombi?
Ettől még puffancskodni is elfelejtek.
Anya, hiszen én Zsombi vagyok!
Hogy jön ide a Zénóval (az olvasónak szépen elmagyaráztatik korábban: Zénó=óvoda réme) való példálózás? Valami olyasmit próbáljon inkább az ember lánya kommunikálni az éppen égedelem gyerekének, hogy amikor rosszalkodsz, az is Te vagy, így is szeretlek, azt helytelenítem, amit éppen csinálsz. Szerintem.
És akkor ráadásként a kötet belső borítóján van egy tacepao arról, hogy mit szabad kizárólag a felnőtteknek. Semmi izgalmasra ne gondoljatok, csak gyufagyújtás, ilyesmi:)

meseanyu P>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Aranyos, szép kötet, de az a semmi extra. Kissé túl didaktikus, szájbarágós, lehet ezt ügyesebben is.

csgabi P>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Nem volt ez rossz könyv, élveztem az olvasást, és sokat adtak az élményhez a rajzok. Nem tudom ugyan szülői szemmel megítélni a történetet, de szerintem jó volt. :-)

Gelso >!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Jópofa kis könyv arról, hogy egy felnőttek által rosszcsontnak vélt vagy nevezett kisgyerek rájön és elhiszi azt, hogy ő rosszcsont – és megjavul.
Csak azt hiszem, ez nem így megy – egy kisgyerek – kisgyerek és ennyi – nem filozófus, vagy pszichológus, hogy elemezze saját magát és feltételezett jótanácsokat osszon saját magának a megjavulás érdekében.
Amúgy egy másik párhuzamos életben//dimenzióban el tudom képzelni hogy van/lehet/akadhat ilyen – de szerintem, a földünkön nem – ráébreszt azért erre a könyv…
Egyszóval a gyerek azért gyerek, hogy felfedezze a világot, rácsodálkozzon és ha eközben csintalan, jó, rossz, esztelen, érthetetlen, hajmeresztő, meglepő, szívhezszóló stb. dolgokat tesz – teljesen érthető, és logikus. A felnőtt pedig azért felnőtt, hogy ebben a felfedező folyamatban segítse gyerekét, kinyissa a szemét, rámutasson jelenségekre, visszahúzza, hogy elmélyültebben szemléljen, hogy saját szintjén legyen lehetősége a gyerkőcnek minél több dolgot befogadni, megérteni, megtapasztani, újra kipróbálni, vagy netán legközelebb elkerülni.
Pásztohy Panka rajzai ismét tetszettek, nagyon aranyos, érdeklődő, nyílt tekintetű Zsombit alkotott. Egyik kedvencem az ovi kerítésén a csigákat szemlélő Zsombi és szundibarát Milli Nyuszival együtt lévő Zsombi. Jót mulattam az uszkáros rajzon, és jó ötletet kaptam a nagyi szendvicsarcáról. Aranyos volt az úsznitanuló-úszósapkás Zsombi és jó kis játék a nagypapival „játszott” nem-nem-nem-játék … A kis kuktaként segédkező Zsombitól pedig megkívántam a kókuszgolyót…
Jó ötletnek tartom – akármennyire is didaktikus, de fontos és nem elég elmondani – a könyv végén a tanácsokat a felnőttek dolgairól – azok tényleg felnőtt dolgok (konnketorba ki-bedugni, gyógyszert kiválasztani, forró edények közelében lenni stb.)
(2020. december: Újra átlapozgattam, a rajzok miatt – még mindig aranyos.)

@meseanyu Merítés-díj / gyermekirodalom (2015) c. kihívásához.

Kriszta IP>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Egy olyan gyereknek, mint az én lányom, aki sokszor tojik a fejünkre és csak megy a saját feje után, nagyon hasznos kis könyv lehet ez.
Egy kisfiú meséli el, hogy ő miket csinál jól vagy rosszul, de minden esetre hogyan lenne helyes viselkedni. És tetszik a végső konklúzió is. Lehet, hogy szájbarágósnak hat a szöveg, de igazából ez nem is mesekönyv, hanem inkább amolyan kézikönyv gyerekeknek :) Nem tudom, az én gyerekemnél mennyire lesz foganatja, de legalább elgondolkodott pár dolgon, megbeszéltük, hogy miben hasonlít a könyvbéli kisfiúra és miben különb nála.
A rajzok pedig nagyon helyesek, Pásztohy Panka figuráit amúgy is szeretem.

HoneyBunny>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Aranyos volt, kitért minden kritikus szituációra. A lányom is tágra nyílt szemekkel, fülekkel hallgatta(…majd elvonult rosszalkodni kicsit :) )

szabszev>!

Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Avagy miért és mire jó a felnőtt?

Nagyon tetszettek a kisfiú „Bölcselkedései”, de valahogy hiányoltam a történetet. Hiszen mindegyik ötlet beleültethető lenne egy mesébe és ezek a mesék képezhetnének külön-külön fejezeteket. Így igazából nem egy sodró lendületű mese, hanem az ember csak kapkodja a fejét, hogy akkor most mi is történt, milyen évszak is van, meg ilyenek. Gyakorlatilag minden oldalon más-más megszívlelendő tanács van. De a rajzok azok valami fantasztikusak!!!

Trudiz >!

Örülök, hogy vigyáznak rám, és nagyon szeretem őket.

Trudiz >!

Azért amikor apa belealszik a meseolvasásba, az nagyon mókás! Talán tényleg elég, ha csak egy esti mesét kérek.

Sapit, napszemüveget fel!
Kérem a naptejcsíkjaimat!