Csányi Vilmos (szerk.) · Miklósi Ádám (szerk.)

Fékevesztett ​evolúció 16 csillagozás

Megszaladási jelenségek az emberi evolúcióban
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Ez ​a kötet egy olyan jelenséggel foglalkozik, amelynek felismerése Darwin nevéhez köthető, bár az evolúcióbiológusok csak jóval később ismerték fel a probléma jelentőségét. Az újdonságot az jelenti, hogy megkíséreljük az ún. megszaladási jelenséget az ember esetében egy részben új evolúciós helyzetre alkalmazni. Abban reménykedünk, hogy ezzel talán evolúciós magyarázatot tudunk adni olyan társadalmi szintű jelenségekre (pl. testsúlynövekedés, drogfogyasztás, prostitúció), amelyek sokan „civilizációs betegségként” írnak le.

Titokban abban is reménykedünk, hogy ezek az elképzelések ráadásul segítenek felismerni azokat a módszereket és megoldásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy e társadalom számára káros folyamatokat korlátozzuk. Természetesen nagy kockázatot vállal az, aki az emberiség jövőjének alakulását kísérli megjósolni. Egyes városi legendák szerint az elmúlt század elején sokan azért aggódtak, hogy a szállítást végző lovak ürüléke el fogja lepni a városokat. Az ilyen… (tovább)

Typotex, Budapest, 2010
Typotex, Budapest, 2010

vargarockzsolt P
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció Megszaladási jelenségek az emberi evolúcióban

Van két hírem: egy jó és egy rossz. Mondom először a jót:
Megjelent egy tudományos ismeretterjesztő könyv, amely széles olvasóközönséghez akar eljutni. A témaválasztása kitűnő: a civilizációs betegségekkel – anorexia és bulimia, elhízás és cukorbetegség, alkoholizmus és droghasználat – foglalkozik, ráadásként idekapcsolja a szexet is, mert külön fejezetben tárgyalja a szexuális szelekciót, az ember párválasztási szokásait, illetve a prostitúciót.
(A könyvhöz a Kossuth-klubban előadássorozat is kapcsolódik, a következő március 22-én lesz: Miért és hogyan választ párt a nő? Erre keresi a választ Miklósi Ádám: Hölgyválasz és kitekintés (A szexuális szelekció elemzése és a megszaladási jelenségek jövője) című előadása. Az este másik előadója Demetrovics Zsolt addiktológus, egyetemi docens, aki Alkohol és drogok című esszéjében a szenvedélybetegségekig vezető utat elemzi.)
A kötet szerzői tudósok, akiknek részben egyetemen tanítanak, részben rendszeresen foglalkoznak tudományos ismeretterjesztéssel, ezért a szakszerűség és a világos, érthető fogalmazás garantált. Eddig a jó hír.

A rossz hír az, hogy ez a könyv nem tiszta lapokkal játszik. A könyv bombasztikus borítója, az illusztrációként felhasznált látványos, bár fekete-fehér fényképek, és a kötet megjelenését kísérő reklámhadjárat a különböző internetes oldalakon, azt sugallják, hogy könnyen fogyasztható, különösebb előképzettség nélkül is befogadható művel van dolgunk.
Ez azonban nem igaz. Ez a látszat megtévesztő. A kötet tanulmányai akár a Mindentudás Egyetemén is elhangozhatnának, illetve tudományos folyóiratokban is megjelenhetnének. (Zárójelben jegyzem meg, hogy szerény véleményem szerint ez utóbbi, talán nem is ártott volna. A kötet alapkoncepcióját jelentő evolúciós megszaladási jelenség kiterjesztése a kultúra által befolyásolt emberi viselkedésre, eléggé vitatható gondolat. Dawkins mémelméletéhez talán illeszkedik, de Darwin evolúciós elméletéhez, a genetikailag öröklődő, szelektálódó változásokhoz már nem annyira.)
Talán célszerű lett volna a könnyen érthető alaptételeket és összefüggéseket a bonyolultabb magyarázatoktól formailag-tipográfiailag is elkülöníteni, és így megkönnyíteni a különböző háttértudással rendelkező olvasók számára a befogadást.

Összefoglalva mit gondolok erről a könyvről? Egy Olvasd El És Dobd El külsejű, ugyanakkor nagyon érdekes és elgondolkodtató tanulmányokat tartalmazó kiadvány, amely olyan témákkal foglalkozik amelyek szinte minden felelősen gondolkozó embert érintenek, és amelyet jó szívvel tudok ajánlani a tudomány nyelvezetét ismerő, vagy azt megismerni kívánó igényes olvasó számára.
(A könyvet a Typotex Kiadónak köszönhetően olvashattam.)

Elsie
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Ahhoz, hogy valamivel kezdeni tudjunk valamit hosszú távon túl sok lesz már a konkrétum, meg kell érteni a hátterét és az okait. Ez a könyv elég széles látókört és jó kiindulási alapokat ad hozzá. Csak már nagyon kéne kezdeni vele valamit.

kvzs P
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

A könyv témaválasztása nagyon jó, a benne tárgyalt problémák érdekesek, azonban a megvalósítás egy kicsit furcsára sikeredett. A tanulmányokat különböző szerzők írták, ezért a nyelvezetük, a tudományos szóhasználatuk szintje, és a felépítésük is különböző, ami az egyszeri olvasónak néha zavaró lehet.
A tudományos magyarázatok nem tudom mennyire megalapozottak, nem is értek mindegyikkel egyet (hol is vagyok én ahhoz?), de nagyon érdekes kérdéseket tesznek fel, és elgondolkodtató magyarázattal szolgálnak rájuk. Akit egy kicsit is érdekelnek pl. az étkezési zavarok, a prostitúció (itt mondjuk lehetett volna szó egyéb szexuális devianciák megszaladásának magyarázatáról is…) vagy a droghasználat terjedése, annak érdemes kézbe vennie a könyvet.

ppeva P
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Köszönöm @vargarockzsolt – érdekes, elgondolkoztató könyv, nagyon örülök, hogy felhívtad rá itt a figyelmünket. Remélem, minél több fiatal olvassa majd.
A borító nekem se tetszett, ki se vittem a könyvet a szobából… :)) Egyáltalán nem keltette komoly könyv benyomását – őszintén szólva, ha itt a molyon nem figyeltem volna fel rá, eszembe se jutott volna a polcon utánanyúlni…

danka
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

gimiben kotelezonek tennem. nagyon erdekes, jol valogatott irasok.

Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Katasztrofális a borító. A testszínen piros bélyegző olyan mintha rejtőzködne. A képről nem is beszélve. Soha nem vettem volna észre a boltban, sőt még a könyvesboltosok is lehet, hogy rossz polcra rakják emiatt.
A könyv ennek ellenére megteszi. Odafigyelős és sűrű a nyelvezete, ezért senki ne várjon könnyed olvasmányos ismeretterjesztést. A tartalom viszont annál érdekesebb, emelt szintű középiskolai biológia előismereteket feltételez.

bodr
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Összességében inkább élveztem, mint sem, de rettentően hiányoltam azt a hozzáállást, hogy ezt a sok csúnya dolgot, mint kövérség és szex és drog, a természet részeként próbálja meg láttatni az olvasóval.
Sokkal bővebben: http://mitneztek.blogspot.hu/2013/05/fekevesztett-evolu…

papppege
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Új nézőpont, a globalizáció káros hatásainak új szempontú ( evolúciós) értelmezése.
Mindenkinek javaslom elolvasásra, persze legjobb lenne ha mindenki a közügyekkel foglalkozik, elsősorban országos és helyi politikusok is forgatnák.

Robert_Andrassy
Csányi Vilmos – Miklósi Ádám (szerk.): Fékevesztett evolúció

Érdekes könyv, és sok információt tartalmaz. Azonban kissé tankönyv jellegű, nem könnyű olvasmány, sok szakkifejezéssel.

vargarockzsolt P

Az európai (keresztény) kultúra a nő számára tiltotta a házasságon kívüli nemi kapcsolatot, megkövetelte a feltétlen és örök hűséget, a házasságon belül a nemi örömök és élvezet kizárását, s a szexuális aktivitást kizárólag a gyermeknemzésre korlátozta. A házasság előtt nem ismerték egymást a jegyesek, a házasság nem érzelmek alapján köttetett. A fiatalok összehozását, a házasfelek megtalálását a házasságszervező végezte (önálló foglalkozás volt). Érzelmek, szerelem nem szerepeltek a házasságkötésnél, csak érdekek, amelyeket szerződéssel, az úgynevezett házassági szerződéssel pecsételték meg. A magyar nyelveben, ha etimológiailag vizsgáljuk az esküvő szereplőit, a vőlegény eredetileg vevőlegény, aki megveszi a menyasszonyt. A menyasszony név a menyét szőrméjére, az értékes árura, a leány árára utal.
Forrai Judit

JUEX P

Az ember szüntelenül képes azon munkálkodni, hogy a közösségi rangsorban minél előkelőbb helyre kerüljön. Ez a modern embernél is így van. A civilizáció előtti ember esetében a közösség rangsora a kultúra szerves része volt. Az elnyerhető „hatalom” személyes kapcsolatokban kiépülő dominanciát jelentett. A modern társadalmak számtalan hatalmi pozíciót hoztak létre, amelyek lényegében szabályvezérelt, adminisztrációs, szervező, szakértői munka alapján működő döntési központok. A pozíciók betöltőinek a szó etológiai értelmében vett hatalma minimális, mégis a kultúra olyan cicomákkal vette körül ezeket a pozíciókat, amelyek úgy tüntetik fel, mintha valódi hatalomról lenne szó, és a hatalomvágynak nem lenne biológiailag is érzékelhető felső határa.

17. oldal (Csányi Vilmos)

Typotex_Kiadó KU

A köznyelvben sokszor „ősi” foglalkozásként leírt „prostitúció” evolúciós értelemben
egyáltalán nem tekinthető negatív jelenségnek, hiszen végső soron a közösség szempontjából is előnyös lehetett. Természetesen ebben az okfejtésben nem tértünk ki arra a kérdésre, hogy ezek a nők mennyire voltak megelégedve a szerepükkel, vagy esetleg ez a szerep milyen egyéni károkat okozott számukra (pl. férfiak agressziója), de a házasságban élő nők esetében is gyakran jelentkeznek ugyanilyen problémák. Jelen kérdéskörben a megszaladási jelenséget úgy lehetne értelmezni, hogy az evolúciósan kialakult női rövid távú párválasztási stratégiára ráépül egy kulturálisan fenntartott intézményrendszer, amely biológiai értelemben a férfiak örömszerzésre (és az ezzel részben összefüggő stresszoldásra) irányuló preferenciáján alapul. A prostitúció megjelenése feltehetően szorosan összekapcsolódik a hagyományos csoportstruktúra felbomlásával és a gazdasági fejlődéssel. Míg korábban a „prostituáltak” minden bizonnyal szerves részét képezték a közösségnek, addig ma ezek az emberek szinte külön kasztot jelentenek, akik már-már szabadon kizsákmányolhatók, és egyéni szenvedéseikre a többségi társadalom nem érzékeny.

A prostitúció mint megszaladási jelenség c. fejezet, 92. oldal

JUEX P

…a rendszerszervező képesség működése számtalan kvázi közösséget, munkahelyet, iskolát, pártot, vallást, államot, nemzetet alakított ki, melyek képtelenek a hűség kialakításához szükséges funkciókat, a közös akciók, közös hiedelmek, közös konstrukciók hármasát megfelelő szinten működtetni, ezért a kvázi közösségekkel veszedelmesen meggyengült az egyének kapcsolata, és már nem alakul ki tartós hűség.

19. oldal 2. bek. (Csányi V.)