A ​kutyák szőrös gyerekek 102 csillagozás

Bukfenc és Jeromos a tudomány szolgálatában
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Bukfenc ​és Jeromos könyve nemcsak két családi kutya életét mutatja be, hanem azt is, hogy hogyan lehet a kutyalélek rejtelmeit tudományos vizsgálatok tárgyává tenni. Azoknak szól, akik szeretnének a kutyaetológia világába bepillantani a tudományos könyvek szigorúsága és unalma nélkül. Az első kiadást sokan megszerették, azóta angolul is megjelent az Egyesült Államokban, és német nyelvre is fordítják. Az átdolgozott, harmadik kiadás tartalmaz néhány olyan új, érdekes felfedezést is – például azt, hogy a kutyák szívesen és sikeresen képesek gazdájukat utánozni –, amelyet az ELTE Etológiai Tanszékének kutatói találtak az utóbbi években. Csányi Vilmos Budapesten született 1935-ban, biológus, író, az
Akadémia rendes tagja, az ELTE Etológiai Tanszékének egyetemi tanára, a Magyar Etológiai Társaság tiszteletbeli elnöke, a Magyar Tudomány főszerkeszője. Etológiát, humánetológiát és evolúciós rendszerelméletet tanít. Kutatási területe az állati és emberi viselkedés valamint a… (tovább)

Bukfenc és Jeromos címmel is megjelent.

Open Books, Budapest, 2021
352 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635720125
Libri, Budapest, 2019
Libri, Budapest, 2012

ursus>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek Bukfenc és Jeromos a tudomány szolgálatában

Ahol tudom, megnézem professzor urat, és örömmel olvasom könyveit. Nincs minden bokorban olyan magyar tudós, aki itthonról indít útjára egy új, önálló tudományágat. A kognitív etológia érdekes, újszerű és izgalmas, érdemes drukkolni neki. A könyvet érdeklődéssel olvastam, kutyásként és kutyás-könyv olvasóként is találkoztam benne újdonsággal. Különösen figyelemreméltó a kutyakiképzők és a kognitív etológia művelői között nyíló olló a falkaelmélet és a dominancia kérdése tekintetében. Az ad neki különös ízt, hogy míg a laboratóriumi körülmények között végzett kísérletek ellentmondanak a kiképzők elméleti alapvetésének, a mindennapi gyakorlat lépten-nyomon igazolja annak helyességét. A kutyák beszélni tanítása viszont nekem egy kicsit sok… Most éppen vacsoraidő van Minni kutyánk számára, én pedig ezt az értékelést írom ahelyett, hogy enni adnék neki. Ahogy most rám néz, szerintem jobb, hogy nem tud beszélni :)

Ps.: Ezekben a napokban bull típusú kutyák tulajdonosai éppen szét akarják tépetni ebeikkel Tóth Krisztina költőnőt egy gyerekverse miatt, ami bekerült valamelyik alsó tagozatos tankönyvbe, és első olvasatra az a mondanivalója, hogy a pitbull „harapós”. Mi lesz itt széttépetésileg, ha ezek a gazdák egyszer Csányit is olvasni fognak…? Márpedig jelen pillanatban nem sok ember él a világon, aki Csányi Vilmosnál többet tud a kutyák viselkedéséről és genetikájáról. Kár lenne érte, ahogy a költőnőért is.

tgorsy>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Előítéletesen, anekdotázós könyvnek gondoltam, ezért sokáig el sem akartam olvasni. Úgy vagyok a mások unokás, háziállatos történeteivel, mint az elmesélt álmokkal. Neki biztos érdekes, izgalmas. Én csak kínosan vigyorgok. (Épp ezért kínosan vigyázok rá, hogy ne essek ebbe a hibába. ha mégis, és észreveszem, gyorsan abbahagyom.)
Pont annyira adomázós, ami még nem kínos. Pont annyira tudományos, amit egy átlagos, mondjuk kb. érettségizett ember még gond nélkül megért és tud követni.
Szeretem Csányit olvasni, nézni, hallgatni.

Jaina>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Néhány hete online követtem a kutyaetológia konferenciát, a családom nagy bánatára, mert egész nap alig tudtak hozzám szólni. Hihetetlenül érdekesek voltak az előadások és közben döbentem rá, hogy ez a könyv már régóta várólistás nálam. Nem csalódtam, még az elméleti részt is alig tudtam letenni, pedig az nem csúszott annyira könnyen, mint Bukfenc és Jerke anekdotái. Kíváncsi lennék, hogy a tenyésztőknek mi lenne a véleményük arról az új irányról, amit Csányi Vilmos a végén bemutat (intelligencia/viselkedés alapú tenyésztés és a hibridek), szerintem egyértelműen van benne valami. A friss kutatási eredményekről pedig akár évről-évre szívesen olvasnék valami kiadványt :)

Bet>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Megnyugtató, hogy a modern kognitív tudományok már elvetik azt az elavult nézetet, miszerint kell, hogy legyen a családban falkavezér, mert az úgy működik kutyáknál. (Farkasoknál igen, kutyáknál viszont már nem.) Ez nem ilyen száraz és katonai! A kutya úgy működik, mint egy gyerek ilyen szempontból, minél következetesebb vagy, és minél jobban szereted, annál inkább hallgat rád. Ilyen egyszerű. Eszébe sincs, hogy harcoljon veled, a legjobb barát, aki feltétel nélkül elfogad. A kutya és a homo sapiens egyidős, vannak olyan elméletek, miszerint a kutya segítette hozzá az emberiséget az intelligencia fejlődéséhez. Az állatvilágon belül a kutyának vannak a legkimagaslóbb kognitív képességei, vannak érzelmei, gondolatai, intenzíven kommunikál, és egyáltalán nem mindent csak ösztön vagy tanulás miatt csinál meg (lásd vakvezető kutyák).

A könyvben nem csak a kutyák etológiájáról és pszichológiájáról van szó. Egyéb állatok is felbukkannak: pl. farkas, ló, delfin, majmok, sok érdekes kísérletről és esetről olvashatunk. Illetve az emberi fejlődéslélektanba és a kommunikációelméletbe is belepillantunk, igényes tudományos szinten.

dorcika>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Ha most nem vigyáztam volna majd' két hétig egy cuki, de eléggé fárasztó kis mopszra, akkor simán elhinném Csányinak, hogy a kutyák tényleg olyan hihetetlenül intelligensek és imádnivalóak, mint ahogy ő azt leírja.

De sajnos a kutyavigyázás ráébresztett arra, hogy nem nekem való ez az állat. Egy kicsi, (rosszabb esetben nagy) büdi szőrtömeg, aki 0-24-ben a sarkadban van, és a gazda engedélye – asszisztálása nélkül a legalapvetőbb szükségleteit se tudja kielégíteni. Nem vagyok én erre kiképezve :D Persze a viselkedésük és a kommunikációjuk – pláne az emberrel való kapcsolatukban – nagyon is érdekes, így a könyvet is nagy lelkesedéssel olvastam. De önmagában a jó kommunikációs készség, meg a hűség nem ellensúlyozza a fenti negatívumokat.

Az 5. fejezetben pedig volt egy-két tanács, amit nem nagyon akartam elhinni, pláne nem egy etológustól… Sózzunk oda a kutyának, ha nem viselkedik rendesen? Ilyet lehet?! Mert az, hogy az orrára koppintasz, oké, bár azt is csak a pimaszabbjánál használnám nevelési módszernek, de ez kb. olyan, mintha én fejlődés-pszichológusként azt tanácsolnám, hogy pofozd fel a gyereket, ha szemtelenkedik. (Nem tanácsolom, mielőtt még…)
Kíváncsi lennék egy tapasztalt kutyás véleményére is ezzel kapcsolatban.

dwistvan P>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Vitathatatlanul a tudós tudományos munkája. A kutatások szakszerű ismertetése korrekt, de olykor olvasmánynak nehéz. Mégis ki kell emelni, hogy ez a könyv sok ismeretet ad a kutyákról, sok kedves történetet is tartalmaz és áthatja a kutyák iránti szeretet. Minden kutyabarátnak el kell olvasnia, sok hasznos dolgot, érdekes tulajdonságot, lehetőséget lehet belőle megismerni.

J_Ivi>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Mindig örömmel olvasom Csányi Vilmos kutyákról szóló írásait. Ebben a könyvben is nagyon élveztem a saját történeteit ,majd később a tudományos részét. Őszintén szólva, azt ami emberről ,majomról szólt azt nagyon gyorsan átfutottam. Értettem ,hogy kell a lényeghez az az információ is,de akkor is nehezemre esett azokat a részeket jólesően olvasni. De ez az én hibám és nem a szerzőé. Továbbra is ajánlom mindenkinek a munkásságát! Gazdiknak pedig főleg.

Szencsike P>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Tömény tudomány, viszont nagyon alapos munka a kutyák „működési hátteréről”. Nem egy nosztalgiázós, anekdotázós könyv, hogy „nézd kedves olvasó, ilyen kutatásokat végeztünk, és ezeket a tanulságokat szűrtük le belőle, ami alapján a te kutyád is működhet”, hanem a kutyaetológia tudományának tudományos, de olvasható formában tálalt összefoglalója, benne itt-ott humoros anekdotákkal. Viszont, ahhoz hogy teljességében megértsük négylábú élettársainkat, ahhoz kellenek a többiek is: majomféléken, egyéb állatokon és embereken végzett kutatások bemutatása is komoly szerepet kap a könyvben. Ez lehet sokak számára felveti a kérdést, hogy miért kell ennyi mellékszál, ha a kutyákról beszélünk? Pontosan ezért, mert ahhoz hogy igazán teljes képet kapjunk, kellenek a többiek, hogy megértsük a nagyobb képet. Mert bizony ennyi összefüggést kell megvizsgálni, hogy kiskedvenceink viselkedését megértsük. Hogyan legyen jobb, tartósabb a kapcsolatunk a kutyákkal, akiket egy életre társul választunk, ezért is érdemes elolvasni a könyvet.

Veronika_Szakács>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Aranyos könyv, tele bájos játékokkal, megmosolyogtató történetekkel, és remek példákkal, hogyan dimenzionálja túl egy gazda a saját állata (legyen az macska, kutya, vagy ló) „okosságát”. A könyv szerint a német juhászkutyám bár okos kutya, egy 4-5 éves gyerek intelligenciájával rendelkezik. Szerintem ez nem igaz. Szerintem okosabb. Szóval ennyit rólam. Sablonos, átlag állattartó vagyok. :) A könyv persze sokkal több ennél, nem csak ezt a felismerést adta nekem. Ha valaki igazi „feel-good” meséket akar olvasni arról, mit és miért tesznek az állatok, akkor érdemes kézbe vennie.
Én pedig holnap kipróbálom, hogy reagál Mancs a pokrócozásra. Élvezi-e majd, miközben keresem, majd megtalálom a takaró alatt. :)

Riam>!
Csányi Vilmos: A kutyák szőrös gyerekek

Kíváncsi voltam, hogy az első kiadáshoz (Bukfenc és Jeromos) képest milyen új eredményeket értek el a kutyaetológia területén. Érdekes a „do, as I do” , az utánzásos viselkedés vizsgálata. Illetve a dominanciáról szóló rész. A könyv jelentős hányada azonos az eredeti kiadással, ebből is következtethetünk arra, hogy a kutya viselkedéstanáról és a szociális képességeirők még mindig inkább csak sejtéseink vannak.

Enisz>!

Azok az emberek, akik a feszültséget keresik, tartsanak rozsomákot […]

Kapcsolódó szócikkek: rozsomák
hila>!

Állatpszichológusok több kísérletet végeztek annak bizonyítására, hogy a kölyökkutyáknak az ember iránt különleges és tartós vonzódása veleszületett, genetikai természetű tulajdonság. Megfelelően tervezett kísérletekkel még azt is ki lehet mutatni, hogy a kölykök az emberhez még a fajtársaiknál is erősebben vonzódnak. A kutyakölykök még akkor is vágyakoznak az ember után, ha jelenlétében fájdalmak, kellemetlenségek érintik őket, tehát képtelenek megtanulni azt, hogy az adott kísérleti helyzetben az embert kerülni kellene. Ez a vonzódás a kutyák nagyon fontos, fajra jellemző tulajdonsága, és viselkedésgenetikai ismereteink alapján semmi különös sincs ebben. Ha valaki farkaskölyköket próbál megszelídíteni, tapasztalhatja, hogy azoknak veleszületett adottsága, hogy félnek tőle, és csak nagyon nagy türelemmel, sok vesződséggel lehet őket arra megtanítani, hogy az ember jelenlétében ne kezdjenek el valamilyen biztonságos menedéket keresni. A háziasított farkasok félénkebb egyedei mindig elbújtak vagy megszöktek, és a gazdáikból sem váltották ki a gondozói érzéseket, így ezeknek az egyedeknek nem, vagy csak ritkán lehetett utóda. Az egymást követő generációkban ezek a tulajdonságok fokozatosan eltűntek a farkas-kutya viselkedési leltárából, és teret nyertek az ember közelségét, az ember érintését kereső egyedek, amelyek éppen az ember mellett érzik magukat biztonságban.

Gergő_80>!

Tulajdonképpen a Miért tartsunk kutyát? -kérdéssel kellett volna kez­denem. De azt hiszem, hogy akinek ez valóban kérdés, az inkább ne tartson kutyát.

Kapcsolódó szócikkek: kutya
hila>!

Nagyon különös, hogy a természettől látványosan elforduló ember miként viszi magával mesterséges környezetébe, maga alkotta tárgyakkal telezsúfolt otthonába ezt az állatot. Bizonyos, hogy a kutya nemcsak egy állat a sok közül, sokkal inkább az ember teremtménye, egy mesterséges állat, mely viselkedésében, formájában az ember kívánsága szerint alakult. Még az is elképzelhető – remélem, egyszer erre is sikerül bizonyítékot szerezni –, hogy a kutya és az ember párhuzamos evolúciója nemcsak a kutyát változtatta meg. Figyelemre méltó, hogy a kutya háziasításának kezdete és a Homo Sapiens megjelenése nagyjából azonos időre esik. Egy biológusnak nem nehéz elképzelni, hogy a háziasítás kezdetén a farkasokat befogadó embercsoportok jelentős előnyökhöz jutottak más csoportokkal szemben, és ha ez így volt, akkor a háziasítás során az ember genetikai természetének meg kellett változnia. Lehet, hogy valóságos együttfejlődésről, koevolúcióról van szó, és izgalmas feladat lehetne ennek bizonyítékait – persze, ha vannak – megkeresni. Lehet, hogy kifejezetten kutyakedvelő, a kutyákkal érzelmi kapcsolatokat tartó ősök ivadékai vagyunk (a neander-völgyiek nem tartottak kutyát, ez bizonyos), és viselkedési rendszerünk a közös evolúciós periódusban úgy változott meg, hogy veleszületett módon igényeljük a kutyákkal való kapcsolatot.

Ydna>!

Beleérző képességünk, amelyet a szaknyelv empátiának nevez, egyebek között a színházi élmény alapja.

Kapcsolódó szócikkek: empátia
Ydna>!

Intelligens egy rendszer, ha viselkedése elősegíti megszakítatlan létezésének folyamatát. Más szóval: értelmes vagy, ha lenni igyekszel…

Ree>!

Azt hiszem, az idézett eseményekből kiderül, hogy a kutyákkal folytatott kommunikáció nem egyoldalú, nemcsak az ember mond, mutat, kér vagy kérdez valamit, hanem a kutyák is ezt teszik. A kommunikáció kétoldalú. A kutyák is igyekeznek a nekik fontos dolgokról számunkra érthető közléseket nyújtani.

219. oldal, III. Bukfenc és Jeromos naplója

Kapcsolódó szócikkek: etológia · kommunikáció · kutya
Naniii>!

A kutya közöttünk él, természetes környezete az emberi társadalom, ebből következően könnyen elérhető, de igen nehéz megfigyelni, mert tanulmányozása céljából a legvadabb dzsungelbe, a családi otthonba kell behatolni. Em­lős lévén, idegrendszere meglehetősen fejlett, de fejlettsége nem éri el az emberszabású majmokét. Állandóan velünk van, de még távolról sem rokonunk

Eszterterka>!

A kutya sok szempontból éppen azt birtokolja az emberi kognitív működésből, ami viszont a csimpánzból hiányzik: például míg a csimpánz sokkal ügyesebb a kutyánál a fizikai világ oksági kapcsolatainak megértésében, addig a kutya sokkal hatékonyabb az emberi viselkedési jelzések „kommunikációs” természetének felismerésében, mint például a mutatás, tekintetkövetés és hasonlók.
A kutya emellett szobatiszta, szeret minket, szót fogad, ő a legjobb barátunk, és talán az eddigiek meggyőzték az olvasót, hogy az elméje sem alacsonyabb rendű, mint a rokonainké – egyszer talán még beszélgethetünk is vele. Az én meggyőződésem szerint a kutya valaki, és – hogy Hernád István kérdésére is válaszoljak – a benne lévő lelkecske talán nem is olyan pirinyó.
Az ember teremtette jókedvében, a maga hasonlatosságára.

Kapcsolódó szócikkek: csimpánz · kutya
nagybenjamin>!

Még mindig szelíd és gyengéd volt velem, de végül is megízlelte, milyen vadnak és szabadnak lenni a maga öröksége szerint. Amint figyeltem őt, milyen elkeseredetten, láncát feszítve járkál vinnyogva vagy ugrál őrjöngve, hirtelen megértettem, milyen nagyon rossz dolog megszelídíteni egy farkast.

1.fejezet, 39.oldal (Daniels, T.J.1983)

Kapcsolódó szócikkek: farkas