A ​bábosok 26 csillagozás

Csányi Vilmos: A bábosok Csányi Vilmos: A bábosok

A világhírű etológus és több, kutyákról szóló sikerkönyv szerzője szépíróként is egyre inkább meghódítja az olvasókat. Most vérbeli regénnyel jelentkezik, rendkívül olvasmányos, érdekfeszítő történettel egy ősi, erőszakmentes falu életéről, amelyet tragikus módon semmisít meg a globalizáció.Ebbe az elképzelt, archaikus világba, a Kövek Közösségébe érkezik meg Csányi Vilmos új regényének főhőse.
A bábosok ősi és harmonikus törvények szerint élő faluja mégis pusztulásra ítéltetett. A rendkívül gondolatgazdag és szigorú dramaturgiával felépített regény korunk alapvető kérdéseire keresi a válaszokat. És mivel a szerző kiváló elbeszélő, az olvasó mindvégig azt érzékeli, hogy ezek az ő kérdései is, vagyis róla szól a mese…

Open Books, Budapest, 2022
Open Books, Budapest, 2022
Kalligram, Budapest, 2009

Bla IP>!
Csányi Vilmos: A bábosok

Csányi könyvét, mint az állatokkal kapcsolatos érdekességet vettem a kezembe, s meglepetten láttam, hogy egy regény. Így is érdekelt, hogy jobban megismerjem szerzőjét, az embert. Nos, nem csalódtam: Csányi egy, sajnos mai világunkban mindennapos szituációt vázol fel – bár kissé kiélezve, s lefuttatja a globalizált világban lehetséges megoldást.
Különleges közelítés: a szerző felvázolja az emberi életnek egy alternatív világát, ahol boldogok az emberek, mert nem zavarja meg őket a bonyolult világ sok-sok ezernyi információja, mert ezek nem jutnak el hozzájuk. Sajátos hierarchiájuk egy zárt, védett környezetben békés társadalmi rendet eredményez, ahogy a felfedezők is találkoztak még a XX. században is mindentől elzárt környezetben élő törzsekkel. De ez a realitás a mi világunkban sajnos vereséget szenved, mert a globalizmus egyszerűen eltörli. S a meseszerű vég – amely az érdekelteknek megoldást eredményez – nem elképzelhető realitás.
Az igen egyszerű stiláris eszközökkel felvázolt cselekmény érdekes, különleges olvasmány volt, igazi csemege!

Csányi Vilmos: A bábosok

Azt mondják a könyvről, hogy Csányi itt megírja, bemutatja a boldog végtelenség közösségét. Valóban, egy idilli helyre varázsol minket, már-már hihetetlenül meseszerű a történet, de mégis oda vágyunk. Nem tudjuk hol van ez a hely, az viszont hamar kiderül, hogy mikor történik. Szépirodalmi mű, egy tudóstól azoknak, akik a racionális és szabályrendszerekhez kötött tudományt nehezen viselik. Igaz, Csányi a tudományt is élvezetes olvasmányként írta meg. A regényírásban viszont szabad az érzelemnyilvánítás, megengedett a „boldogságérzet” és a varázslat. El lehet vonulni a világ elöl, meg lehet teremteni egy Paradicsomi állapotot. Csányi mondja: Nem tudunk még semmit az emberről és nem tudjuk mi lesz az emberiséggel. Ez a könyv közelebb visz minket saját magunkhoz is.

lúj>!
Csányi Vilmos: A bábosok

Egy nap alatt. Megszakadt a szívem közben. Sok okos gondolat, mesében. MIndenképp.
Vélemény egy nappal későbbről: néhol nagyon mese, néhol túlzóan idilli, tán jelzésképpen a valótlanságra. Az intézetis kislány fejlődéstörténete például konkrétan hihetetlen volt (szociális szempontból). Sajnos. Persze még mindig ajánlom, láthatóan mély benyomást gyakorolt rám a könyv. :)

cseri>!
Csányi Vilmos: A bábosok

Elgondolkodtató a tartalma, elég jó lenne a sztori is, de nem jól van megírva. Sajnos.

Ivetta>!
Csányi Vilmos: A bábosok

Egyszerűen zseniális! A maga egyszerű fogalmazásával, egyenes történetvezetésével,világos gondolkodásával megragadott, lebilincselt, magához láncolt. Csányi Vilmos ismét remeket alkotott. Bárkinek meleg szívvel ajánlom, aki gondolkodni akar jelenünkről, életmódunkról (pátosz nélkül) és nem csak a kacifántos, csűrős-csavaros történeteket kedveli.

csvkata>!
Csányi Vilmos: A bábosok

A történet tetszett. Nagyon hosszú és jó regényt lehetett volna írni belőle, ehhez képest egyszerűen csak leírta az író az események egymásutánját, semmi ciráda, semmi izgalom, még a tetőponton sem. (Valószínűleg nem véletlenül ilyen egyszerű és lényegretörő a fogalmazás – mégiscsak természettudományos beállítottságú férfi tollából származik.)

Az árnyéknál van-e múlandóbb
s megfoghatatlanabb?
Határt von, ahol határ nincsen,
s ha illan, mint a hab,
a látszólagos különválás
s összefüggés, mit ő
a dolgok felszínére firkál,
a fényben eltűnő
(Weöres Sándor)

n P>!

– A kultúrák összetett, egymással folyamatos kapcsolatban lévő, működő hiedelemrendszerek. A hiedelmek szerveződésében sajátos logika működik, az új hiedelmeknek illeszkedniük kell a régiek bevált rendszeréhez, mert különben zavar támad a kultúra működésében. Például a nagyon ellentétes értelmű hiedelmek csak akkor maradnak meg egymás mellett, ha a közösségek képesek őket a kulturális világukban jól elkülöníteni. Igazából a teljes hiedelemrendszer működése az életet szolgálja, a következő nemzedék felnevelését és annak életét is. Ha olyan új hiedelmek keletkeznek, amelyek ezt a közös érdeket sértik, akkor azok kihullanak, mert nem képesek beilleszkedni az addigi szerveződésbe, vagy ha mégis betörnek oda, tönkretehetik a hiedelmek működési harmóniáját, tönkretehetik a közösséget, megszüntethetik a nyugodt élet feltételeit.

n P>!

Minden közösségre jellemző, hogyha már megformálódott a kultúrája, akkor az akadálya jelentős változásoknak. Az életkörülmények, háborúk, belső konfliktusok persze megbontják a tradíció szövetét, és kialakulhatnak érdemleges változások, de ezek mindig a korábbi kultúrához kapcsolódva jelennek meg. Bármilyen szép és ideális egy kultúra, azt nem lehet egy csoportra simítani anélkül, hogy az emberek korábbi nézetei, hiedelmei, viselkedési módja ne befolyásolná azt, ami majd kialakul. […] A kultúra azért különlegesen szép terméke az emberi viselkedésnek, mert egyedi és megismételhetetlen. Minden igaz közösség egyszeri jelenség. Kialakulásának körülményei különlegesen erősen befolyásolják későbbi működését, egész sorsát. Mindig meg lehet változtatni, mindig el lehet indítani egy újat, egy változatot, de egyet sem lehet pontosan megismételni. A kultúra éppen úgy egyedi, mint az emberi személyiség.

Császárpingvin>!

Én azt hiszem, a szabadság a lehetőségek közötti okos válogatás, ha a szabadság nevében természeti törvényekkel próbálunk szembeszállni, az nemcsak illúzió, hanem ostobaság is.

56. oldal (Kalligram, 2009.)