Kilenc ​cigány 5 csillagozás

Csalog Zsolt: Kilenc cigány

„320000 cigány él ma Magyarországon. Ez igen nagy szám, az arányokat tekintve is – minden harmincadik magyar ember cigány! Tizenöt év múlva minden huszonkettedik magyar ember cigány lesz. De az arányokat nem nézve is óriási tömeg: ha kézenfogva láncba állnának, Mátészalkától Sopronig érne a lánc. Gondolod, hogy ennyi embert képviseltethetsz, bemutathatsz kilenccel?” – idézi az író könyve utószavában egyik barátja kérdését. Csalog Zsolt igennel felel e kérdésre. Megkísérli, hogy kilenc cigány sorsán jelképezve, az egész magyarországi cigányság, elsősorban a fiatalabb nemzedék sorsának és életének legalább a körvonalait bontakoztassa ki az olvasó előtt.

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1976

Színek>!
Csalog Zsolt: Kilenc cigány

Szívszorító életsorsok! Magukra maradt asszonyok, gyerekek hatalmas küzdelme a család egyben tartásáért, a létért. A fiatalok, szüleik sanyarú sorsát látván új utakra készülnek egy biztosabb, munkával megteremtett, élhetőbb jövő felé. Csalog Zsolt kilenc cigány sorsot tárja elénk az 1976- évekből.
Azóta eltelt közel negyven év, az akkori fiatalok már 50-60 évesek, vajon elérték céljaikat? Tudtak -e jó példát mutatva elől járni gyermekeikért? Vajon hol lehetnek most?