Stílustérkép 3 csillagozás

Divat, testkép, önismeret
Csalár Bence: Stílustérkép

Csalár Bence immár harmadik könyve a fenntartható divat egyik legfőbb pontjára fókuszál egy nagyot, nevezetesen az önismeretre, amely elengedhetetlen része minden változásnak, legyen szó egy fenntarthatóbb gardróbról, tudatos öltözködésről vagy önmagunk mélyebb megismeréséről. Sokszor beszélünk arról, hogy nem szabad lemondanunk megunt ruháinkról…

Boook, 2023

ElizaDay>!

Csalár Bence: Stílustérkép Divat, testkép, önismeret

Igényes, modern, közvetlen, és informatív… elsőre ezek a jelzők jutottak eszembe, amikor arra gondoltam, mit is írnék a könyv értékeléséhez az elolvasása után. Az alcíme Divat, Testkép, Önismeret, amely témák mindegyikéről valóban tartalmaz is fontos gondolatokat és érdekes adatokat a kötet. Váratlanul láttam meg egy könyvesboltban, és mivel a témák mindegyike nagyon érdekel, megvásároltam, de kissé kétkedve… fenntartva azt a lehetőséget, hogy – mint annyi hasonló témában íródott könyvben – ebben is több lesz a „látvány-pékség”-elem, és a „nesze semmi, fogd meg jól”-gondolat. Szerencsére nem ez volt a tapasztalat, ez egy valóban elgondolkodtató és igényes munka az öltözködés és önismeret összefüggéseiről, a stílusról és tulajdonképpen az önbizalomról is. Szakemberekkel készült interjúk és személyes történetek is helyet kaptak benne, amelyek közelebb hozták a szerzőt, aki számomra nagyon szimpatikus.
Ajándékba is megvásároltam a kötetet egy érdeklődő családtagnak.
Ajánlom mindenkinek, aki szívesen elmerülne a stílus és öltözködés – önismereti szempontú – vizsgálatában. Nem arról szól, hogy mit mivel lehet kombinálni, és mi a helyes megjelenés egy-egy eseményre, ez a könyv inkább egy belső munka kezdetéhez lehet segítség.

konyvkritika >!

Csalár Bence: Stílustérkép Divat, testkép, önismeret

Minden könyvet akkor olvasok el, mikor az megszólít. Ez a könyv már hetek óta a könyvespolcomon van, és most éreztem azt, hogy üzenete pont most, pont nekem szól.⁣

Ez egy igényes, sokszínű, informatív és edukatív önfejlesztő könyv, ami három fontos témát ötvöz: divat, testkép és önismeret.⁣

Személyes beszámolók, szakemberek véleményei és hírességekkel készült interjúk mesélnek arról, hogy mindaz, amit hordunk, viselünk, a smink, a ruha, a kiegészítőķ, mennyire tükrözik vissza személyiségünk alapjegyeit.⁣

Ez egy amolyan önismereti könyv, egy belső utazás, ami nem (csak) a külső megjelenésről szól, hanem arról, hogy merjük felvállalni önmagunkat, ismerjük meg testi-lelki adottságainkat és merjünk önazonosan egy olyan stílust képviselni, ami kortalan.⁣

BalogHelga>!

Hiszek abban, hogy egy kiegyensúlyozott ember nem vásárol feleslegesen, ismeri igényeit, tudja, mi áll jól neki, és nem lehet könnyen átverni a greenwashing eszközeivel: a divat jövője a tudatos fogyasztóban rejlik.

BalogHelga>!

Menjünk vissza az időben 6000 évet: színvak őseink csak feketét, fehéret, pirosat, majd később zöldet és sárgát voltak képesek érzékelni, a kék színt viszont nem tudták leírni pontosan. Erre tökéletes példa Homérosz Odüsszeia című műve, amelyben többször is hivatkoznak az „éjszínű tengerre”, valamint a „borszínű tengerre”.

BalogHelga>!

… 1933-ban a párizsi rendőrfőnök még azzal fenyegetőzött, hogy letartóztatja Marlene Dietrich színésznőt, amiért férfiöltönyt viselt!

BalogHelga>!

Ha tételmondattal kellene ezt bevetetnünk, akkor azt mondhatjuk, hogy az ’50-es évektől a férfiak már nem azért élnek, hogy dolgozzanak, hanem azért dolgoznak, hogy éljenek/élhessenek.

konyvkritika >!

Ha nem hiszünk magunkban, lehetetlen, hogy egészséges testképünk és önértékelésünk legyen. Mert ahogy a magabiztosság nem egyenlő az önhittséggel, úgy a stílus is túlmutat a ruhák fizikai megjelenésén. Rólunk szól. És amikor végre megtalálod a saját stílusodat, erős leszel és önazonos.

BalogHelga>!

Sok idős ember nem fél használni a színeket és mintákat az öltözködésében! Az 55-65 évesek, valamint a 65 év felettiek 44%-a nem viszolyog az élénkebb színek viseletétől. Ezzel ellentétben a 18-24 éves korosztály mindössze 25%-áról mondható el ugyanez. Vajon az idő előrehaladtával mindenkinél eljön a „nem érdekel”-korszak, ami azzal járhat, hogy 60 éves korunkra a színek mestereivé válunk, ha divatról van szó? Mindenesetre úgy fest, az életkorunk felszabadít bennünket a társadalmi elvárások súlya alól, ami azért jó hír.

BalogHelga>!

Pedig milyen jó lenne, ha az öltözékismétlés (minden alkalmat beleértve), (sic!) természetes lenne!
[…]
Persze, nagyon jó olvasni arról, hogy Cate Blanchett mennyire következetes a gálákra viselt ruhái kiválasztásában, azonban önmagában az, hogy az öltözékismétlésnek hírértéke van, jelzi a téma jelentőségét a társadalomban.

BalogHelga>!

S habár a nők szavazati jogáért vívott harcokról természetesen „csak” fekete-fehér fényképek készültek, a további forrásoknak hála hozzáképzelhetjük azt a színharmóniát, amelyet tudatosan alkalmazott a mozgalom.
[…]
Angolul a tudatosság még inkább tetten érhető: green/white/violet, így a „Give Women the Vote” (Szavazati jogot a nőknek!) szlogen szavainak első betűi pont kiadják a színek neveinek kezdőbetűit.

BalogHelga>!

Nem véletlenül érezheted tehát a gardróbod előtt állva, hogy némelyik ruhadarabod, kiegészítőd nosztalgiát vált ki, és ettől jobban érzed magad. De egy ruha nem csak boldog emlékeket idézhet fel […].

BalogHelga>!

A szerzők véleménye szerint például a pazarlás a sikertelen kapcsolatokra jellemző tünetekkel vonható párhuzamba. Tanulmányok igazolták azt is, hogy a boldog, tartós interperszonális kapcsolatok alapelvei megtalálhatók a viselő-ruha kapcsolatokban, eredményeik azt sugallják, hogy a viselőnek az érzelmi kötődés megteremtéséhez a baráti rendszerre kell összpontosítania, amely a ragaszkodás kialakulásának alapja.

Említett könyvek