Vesztegzár ​alatt 2 csillagozás

A mikrobiológia regénye
Csákány György: Vesztegzár alatt

Egy pestisgyanús, vesztegzár alatt lévő hajó utasainak vitájába kapcsolódik be az olvasó és a vita mi egyébről szólhat, mint a fertőző és járványos betegségekről. A tapasztalt hajóorvos által vezetett beszélgetések során kibontakozik az a nagy harc, amelyet a kórokozók ellen folytattak az orvosok, hős, minden áldozatra kész kutatók. Leuwenhook észrevételeiről Pasteur és Koch felfedezéséig, a Paster-féle veszettség elleni oltástól Salk gyermekbénulás elleni vakcinájáig végigjárja az olvasó, az író szakavatott vezetésével ennek a nagy harcnak fontosabb állomásait és közben arról is tudomást szerez, hogy e küzdelemnek voltak magyar hősei, akikről vagy nem tud a közvélemény, vagy mindmáig csak hiányosan ismeri nagyszerű munkájukat (Gruby Dávid, Semmelweis, Jancsó Miklós stb.)
A fiatal olvasót bizonyára magukkal fogják ragadni a kutatók hősies erőfeszítéseit, és nagyszerű leleményességét közérthető és érdekfeszítő formában tárgyaló leírások.

Móra, Budapest, 1958
224 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Csergezán Pál

nettas>!
Csákány György: Vesztegzár alatt

Csákány György: Vesztegzár alatt A mikrobiológia regénye

Én nagyon nagyon szeretem a tudománytörténeteket, ez is színes érdekes olvasmány volt – még ha érződik az előző rendszer szaga is.

(mondjuk én soha nem értettem, hogy miért erőltetik az temérdek érdektelen irodalmi művek olvasását középiskolában amikor van értelmesebb is, még kedvet is csinálnak a tanuláshoz illetve tájékozottságot is növelik, megtanítanak gondolkodni)