Az ​élet jó oldala 9 csillagozás

Értékek keresése az ingatag világban
Csák János – Böjte Csaba: Az élet jó oldala

Két ​nem hétköznapi életút, amely egy ponton találkozik. Két nem hétköznapi ember, akik az élet egészen más területén munkálkodnak, mégis meglepően hasonlóan gondolkodnak az igazán lényeges dolgokról. Két nem hétköznapi világ, amelyet egy több évtizedes barátság kapcsol össze.

Böjte Csaba ferences szerzetes és Csák János politikus-üzletember beszélgetéssorozata különleges eszmecsere. Az élet mindannyiunkat érintő, húsbavágó kérdéseit feszegetik a maguk tapasztalataiból merítve, miközben megosztják azokat az elgondolkodtató, szívszorító, mosolyra fakasztó vagy épp meghökkentő történeteiket, amelyeket eddig sehol másutt nem tártak fel.

Melyek azok a legfőbb emberi értékek, amelyek nem szétválasztanak, hanem összekötnek? Miként találhatjuk meg az állandóságot egy olyan világban, amely folyamatosan elbizonytalanít? Vannak-e olyan emberi jók, amelyek egységet formálhatnak és biztonságot adnak?

A napjainkig hatezer árva gyereknek otthont teremtő, világhírnévre… (tovább)

Open Books, Budapest, 2022
Open Books, Budapest, 2022

Edit_Bíró>!
Csák János – Böjte Csaba: Az élet jó oldala

Csák János – Böjte Csaba: Az élet jó oldala Értékek keresése az ingatag világban

Szívesen forgattam esténként ezt a szép és tartalmas, de derűs hangulatú és olvasmányos könyvet. A szövegen helyenként észrevettem, hogy élő beszélgetés szerkesztett változata, de ez egyáltalán nem volt zavaró. Sőt, kimondottan tetszett a tagolás és a gördülékeny stílus. A bölcs gondolatokat alátámasztó sok-sok történet pedig gyakran mosolyt csalt az arcomra.

Csák János – Böjte Csaba: Az élet jó oldala

Meglepő lehet egy üzletember és egy szerzetes barátsága. Kivéve, ha hasonló értékeket vallanak, és mindketten egy kisebb társadalmat vezetnek a maguk módján. Eredetileg arra számítottam, hogy beszélgetni fognak, ezért kicsit csalódtam, mert az szerintem még jobb lehetett volna, de annak, aki szeret elmélázni az élet dolgairól, így is tetszeni fog. Csaba testvér két lábbal a földön járó gondolatait és épkézláb tanácsait olvasni mindig megmosolyogtató ugyanakkor bátorító élmény, fogok még tőle olvasni, szeretem az egyszerűségét.

Mária_Pfaff>!

Én gyakorló hívő vagyok, gyakorolnom kell, mert nem vagyok elég jó. /Csák János/

Mária_Pfaff>!

Az igazi boldogság az, amikor a másik szemében feltűnik a tiszta szeretet, a jóság. Ide kellene valahogy a társadalmat is elvezetni, hogy érezzék meg az emberek, jó dolog jónak lenni. /Böjte Csaba/

Mária_Pfaff>!

Azt gondolom, hogy a mi munkaruhánk vagy a mindennapi viseletünk a keresztény derű, az öröm kellene, hogy legyen és ezt az örömöt kellene terjesztenünk.

Mária_Pfaff>!

Mitől akad ki Jézus? Attól, ha valaki a talentumát elássa, és üldögél rajta. Tehát a tunyaság az, ami kihozza Istent a sodrából.

Mária_Pfaff>!

Merjünk hinni abban, hogy bármennyi kudarc történt is, akár a saját életünkben, akár a környezetünkben lévők életében, van remény. Bárki meg tud térni, újra tud kezdeni. A törött csontot is összerakják. Időbe telik, de meggyógyul, talpra áll és elindul az ember. /Böjte Csaba/

Mária_Pfaff>!

Egyszerűen nincs más orvosság: meg kell tanulni törekedni arra, hogy a következő percben, napban egy kicsit jobb legyen az ember a szeretteihez. /Csák János/

Mária_Pfaff>!

Voltaképpen az egész életem egy nagy álmélkodásban telik. Jön szembe egy kérdés, szorgalommal, alázattal felkészülök, de mégis csak afféle prizmának érzem magam. Fentről jön a fény, én pedig megpróbálom a saját prizmámon keresztül közvetíteni. /Csák János/

Mária_Pfaff>!

Beletalálni a saját ritmusunkba, a problémáink ütemébe igazi művészet. Ehhez érdemes megfontolnunk Platón meglátását: „a vizsgálódás nélküli élet nem emberhez méltó élet”. Ha nem szánok időt önmagam vizsgálatára, hogyan érthetnék meg másokat? /Csák János

Mária_Pfaff>!

Ha a gyerekek néha kérdezik, „Kit vegyek el, ha felnövök?” – arra azt felelem: aki mellett szárnyaid nőnek. /Böjte Csaba/

Mária_Pfaff>!

…a tartalmas élethez az üzletben is három jót kell szem előtt tartani.
Először is csak jó ügyekkel szabad foglalkozni. […]
A második, hogy csak jó emberekkel szabad bármibe belevágni. Erre van egy egyszerű mércém: csak olyanokkal üzletelek, akiket meghívnék az otthonomba is. […]
A harmadik tényező pedig, hogy a befektetésnek jó hozama is kell legyen. Ha nincs hozam, akkor egyszer csak elfogy a pénz, nem lesz mivel gazdálkodni, pedig remélhetőleg lesznek még ötleteim az életben, és felelős vagyok azért is, ami tíz-húsz év múlva történik velem. A hozam lehet anyagi, szellemi, vagy akár lelki is. Az a lényeg, hogy a vállalásod ne eméssze fel a szellemi, lelki és anyagi energiádat, ne elszegényítsen, hanem erősítsen.