Az ​igazságtevő 2 csillagozás

Csabua Amiredzsibi: Az igazságtevő

„Már ​alkonyodott, amikor Data Tutashia Bikenti lalkanidze fogadójának közelébe ért. Valami lárma ütötte meg a fülét. Rövidebbre fogta a gyeplőt és hallgatózott. Az esti csendben messzire elhallatszott a zaj, de a hangokat nem lehetett tisztán kivenni. Az út bokrokkal benőtt vízmosáson vezetett keresztül. A betyár ebben a vízmosásban haladt tovább, megkötötte a lovakat és óvatos léptekkel elindult a zaj irányába.”
A magyar olvasó számára kevésbé ismert egzotikus világ elevenedik meg Csabua Amiredzsibi epikus ihletésű regényének lapjain: az igazságtevő Data Tutashiának, a „grúz Rózsa Sándor”-nak a kalandjai, szinte egész életén végighúzódó küzdelme a cári hatalommal és az azt képviselő unokafivérével, aztán bűntények, nyomozás, csapdák, ördöngős ármányok, hatalmi intrikák…
A fényes karriert befutó Musni Zrandia és a szabad grúz pásztorból betyárrá vált Data Tutashia életútját Csabua Amiredzsibi, a neves grúz író a kaukázusi rendőrség magyar származású egykori… (tovább)

>!
Európa, Budapest, 1988
852 oldal · ISBN: 9630745399 · Fordította: Bíró Margit, Manana Szaladze

Enciklopédia 1


Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

Outwar>!
Csabua Amiredzsibi: Az igazságtevő

Gyanítom nagyon kevesen hallottak az íróról és a könyvről.Ennek oka véleményem szerint az,hogy annak idején az oroszok nagyjairól ugyan tanultunk,de a tagállamok irodalma abszolút kimaradt a tananyagból.A miértre a válasz e könyv esetében egyértelmű. Data Tutashi a grúzok Rózsa Sándora.Valóban élt,bár a történetek valószínűleg tartalmaznak népi ihletésű elemeket is.A századforduló környékén játszódik.Data Tutashia egy hatalmas igazságérzettel és józan megfontoltsággal rendelkező ember.Ugyan ellentmondásosan hangzik,de ezeknek a tuulajdonságainak köszönhetően kényszerül a betyáréletre.Életét és tetteit azon emberek elbeszélésein keresztül ismerjük meg,akikkel kapcsolatba került.A visszaemlékezések mindegyike egy önálló történet is,melyek egészéből kialakul a kép az olvasóban Data-ról.Ez a kép nagyon is pozitív.Ráébreszt,hogy nem nemzetek között,hanem emberek és emberek között van különbség.Megjavítani az emberiséget ? Data megpróbálja,ám az eredmény nem mindig az,amit várunk.Talán ez nem is meglepő. A másik,amit fontosnak tartok megemlíteni : ha egy olyan nemzet irodalmával ismerkedsz,amelyről nem sokat tudsz,társadalmi ismereteid bővülnek.Hiszen egy olyan emberen keresztül kapsz betekintést az idegen világba,aki maga is ott élt,alkotó része volt annak a bizonyos társadalomnak.A kép rögzül és már nem az aktuális napi politikai hírveréseek fátylán át tekintesz a nemzetre.Rám nagy hatással volt a könyv.Nagyon érthető,nagyon jól lefordított epikus alkotás.Elég terjedelmes,de ha valami különlegesre vágytok,ez a könyv minden tekintetben meg fog felelni az elvárásaitoknak.


Népszerű idézetek

Szelén>!

A betyár sorsa végül mindig az akasztófa, az üldöző golyója, egy áruló tőre vagy méreg.

28. oldal

Kapcsolódó szócikkek: betyárromantika
Szelén>!

Maruda boltja megszűnt, a piacotokon Griska Pimenov kezdte kopasztani az embereket az „itt a piros, hol a piros”-sal. A tetteimből semmi jó sem származott. Rossz viszont annál több .

75. oldal - Imígyen kesergett az igazságtevő betyár.

Szelén>!

Változott minden, csak a szellem nyomorúsága, vagyik maga az ember maradt változatlan.
[új bekezdés]
Ebből következik, hogy egy társadalmi rendszernek egy másikkal való felváltása önmagában véve semmivel sem igazolható.

51. oldal S. í. t. Ez az idézet bizonyítja, hogy Orwell Csabua Amiredzsibitől lopta a téziseit.

Szelén>!

{{ A csavaros eszű rendőr hűtlen feleségeket szándékozok beszervezni rémhírterjesztésre. }}
– Könnyelmű népség? … A hűtlen feleségek említett hajlamának a magyarázata szerintem nem a könnyelműségükben, hanem egy teljességgel gyakorlati igényükben rejlik: állandóan ellenőrizniük kell, hogy intim kapcsolatuk mennyire maradt titokban.

257. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Nino Haratisvili: A nyolcadik élet
Bakóczy Sára – Bányai D. Ilona – Cselenyák Imre – Fábián Janka – Gál Vilmos – Gáspár Ferenc – Hacsek Zsófia – Izolde Johannsen – Jezsó Ákos – Kapa Mátyás – Nemere István – Novák Andor – Schmöltz Margit – Soós Tibor – Szélesi Sándor – Trux Béla: Buda & Pest
Silingi Terézia: Ómama nyaklánca
Lesznai Anna: Kezdetben volt a kert
Alex Haley: Gyökerek
Nermin Bezmen: Kurt Szejt és Sura
Eve Curie: Madame Curie
Henryk Sienkiewicz: Őt kövessük!
Edward Rutherfurd: New York
Erdei Zsuzsanna: Változó idők