Csaba Emese (szerk.)

A ​múlt nagy rejtélyei 44 csillagozás

Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Tények ​és téveszmék, avagy mi rejlik a történelem igaznak vélt 91 eseménye mögött (Reader's Digest)
A rendhagyó történelemkönyv a tegnap titkairól és téveszméiről rántja le a leplet, olyan eseményekről számol be, amelyek mindig is foglalkoztatták a közvéleményt. A témák szerint csoportosított, közel 100 izgalmas történet segítségével nyomtalanul eltűnt személyek, kétes körülmények között történt halálesetek után nyomozhat, titokzatos személyiségeket ismerhet meg és sokszor feltett kérdésekre kaphat választ. Több mint 600 fénykép és illusztráció, illetve térképek százai teszik még elevenebbé ezeket a lenyűgöző történeteket.
Tartalom:
I. Nyomtalanul eltűntek
Úti cél: a Nagy Dél-tenger 12 Eltűnt náci háborús kincsek 18 A Tower titkai 23 Politikai repülőgép-szerencsétlenség 26 A legkeresettebb ember Ausztráliában 31 A románc vége 37 Utazás a zöld pokolba 42 Raoul Wallenberg nyomában 44 Az elveszett kolónia 51 Végzetes repülés 56 Jéghalál az… (tovább)

Reader's Digest, Budapest, 2001
448 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638475064 · Fordította: Defta Kármen, Dobrás Zsófia, Garai Attila, Janáky István, Kocsis Anikó, Nemesbüki Miklós, Rónay Krisztina, Vitray Tamásné
Reader's Digest, Budapest, 1995

Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei Tények és téveszmék, avagy mi rejlik a történelem igaznak vélt eseményei mögött?

A történelem tele van rejtélyesebbnél rejtélyesebb eseményekkel és személyiségekkel, a könyv előszavának megállapítása szerint

„A rejtélyeket mindenki szereti. De ha híres emberekről van szó, vagy fontos történelmi események maradnak meg megválaszolatlanul, sokkal érdekesebbé válik a talány, még a regényirodalom misztériumainál is izgalmasabbá.”

Ennek köszönhetően, számos ilyen válogatás jelent meg napjainkban, szakmailag is talán a legelfogadhatóbbak Hahner Péter tévhittel foglalkozó kötetei. Jelen kötet még az 1990-es évek közepén jelent meg, amolyan hibrid változatban, mivel átmenet az ismeretközlő irodalom és az album között, utóbbit nagyon jól mutatja a mérete és a minőségi papír, amely kissé nehézkessé teszi a kötet súlyát, azonban ezt még lehet egy hosszabb vonatúton is olvasgatni.

Maga a kötet hét fejezetből áll, az egyetemes történelem főbb eseményeit és személyiségeit veszi vizsgálódás alá. A korszakonkénti elosztás hagy némi kívánnivalót a történelem kedvelői számára. Ókorral foglalkozó témát egyáltalán nem, a középkorhoz tartozóval is csak mindössze az ötödik fejezetben találkozhatunk, tehát a tárgyalt témáknál túlteng a kora újkor és a 19-20. század. A fejezeteken belül a történetek véletlenszerűen követik egymást, nincs konkrét kronologikus beosztás. A pár oldalas történeteket először egy kedvcsináló bevezető mutatja be, majd az aktuális szerző felvázolja a téma hátterét is és levezeti a történetet. Az első egységben a nyomtalanul eltűnt személyekről olvashatunk, ahol kiemelkedik Raoul Wallenberg esete. A második blokkban már egy fokkal izgalmasabb témákat kapunk, megismerhetjük többek között, milyen körülmények között vesztette életét Christopher Marlowe, Sztálin, Napóleon, de választ kapuink Mozart halálára és felbukkan a napjainkig rejtélyes Kennedy-gyilkosság is. Ezen izgalmas rész után még izgalmasabb személyiségek következnek, mint Raszputyin, Nostradamus és Heinrich Schliemann. A negyedik blokkban napjainkig sem tisztázott személyek és események kerülnek terítékre, mint a Watergate-ügy és a titokzatos Mata Hari, de olvashatunk az ártatlanul megvádolt Alfred Dreyfusról is. Az ötödik fejezet a legenda és a történelem határát súrolja olyan témákkal, mint Arthur Király, Drakula, Robin Hood és előrekerül, hogy létezett-e Rómeó és Júlia? A legendák után rejtélyes kérdések kerülnek elő, ahol arról olvashatunk egy kisebb eszmefuttatást, hogy biztos maga Shakespeare írta-e a műveit? Megismerhetjük az USA egyik legtöbbet vitatott elnökválasztását, ahol az lett az elnök, aki veszített. Olvashatunk még a Reichstag felgyújtásáról, a titokzatos álarcos férfiról XIV. Lajos udvarában és a Lusitania elsüllyesztéséről. Az utolsó fejezet a nagyon nagy baklövések bemutatása, ahol végigkövethetjük a Nagy Armada pusztulását és a Titanic tragédiáját, de olvashatunk a Barbarossa hadművelet kudarcáról és a waterloo-i csatáról is.

A kötet szövege változatosan követhető, egyes témák rendkívül érdekesen vannak kifejtve, míg néhány kevésbé olvasmányos, ez egy szerkesztett kötet esetében szokványos. A szöveget nagyon gazdag képanyag egészíti ki. Sajnos hiányzik belőle az irodalomjegyzék, amely az olvasó számára megkönnyítené a témában való további elmélyedést. A kötetet lehet egyszerre és kis adagokban is fogyasztani, a fejezetek nem kapcsolódnak egymáshoz. Ajánlható minden olyan érdeklődőnek, aki érdekes történeteket szeretne megismerni az egyetemes történelem fejezeteiből!

ScarlettBlair>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Másodzsor olvasva a könyvet, már nem tudott annyira lekötni mint először, de így is imádtam. Emlékszem, először pont érettségi környékén olvastam-talán egy hónappal előtte, és iszonyatosn sokat segített az összefüggések átlátásában, hogy mikor ki volt az uralkodó melyik országban. Ki-kinek volt a kortársa, ki volt a pápa stb. Aki szereti a történelmet, és érdeklődik a múlt eseményei iránt, annak szerintem egyszer mindenképp érdemes elolvasnia a könyet!

ladybird12>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Már azelőtt lapozgattam mielőtt nekiültem, úgyhogy várható volt, hogy elfogom olvasni. Mindegyik történetet nagyon élveztem, kedvenc részem a Faust története volt.

Pennmenelien P>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Kétkedve, de sokszor elolvastam a rejtélyes történeteket, Szeretem a történelmet, és még annál is jobban a kevésbé megmagyarázható, rejtelmes dolgokat.

Aemitta>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Rengetegszer kiolvastam gyerekkoromban, szinte már kívülről fújtam. Már nincsen meg, de nagyon sok fejezetre emlékszem. Egyik kedvencem volt Arthur király története.

Kathreen>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Imádtam! Tiniként nem egyszer olvastam!

carduelis>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Rengetegszer olvastam tizenéves koromban, jó volt újra kézbe venni. Még mindig érdekes, bár némileg felváltotta a konteoblog .

Joeymano>!

Legjobb!

Izolda P>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

14 évesen faltam. Ma nem hiszem, hogy lenne türelmem végigolvasni.

szodav>!
Csaba Emese (szerk.): A múlt nagy rejtélyei

Ha kétszázszor nem olvastam, akkor soha!

Alvarando P>!

Ha hihetünk annak a négy, minden hájjal megkent férfiúnak, akik átvették tőle a hatalmat, a Szovjetunió és Kelet-Európa teljhatalmú ura agytrombózist szenvedett. Egy szerényen berendezett szobában merengett valamin csöndes magányában, amikor a szélütés érte. Utána még órákon át hevert eszméletlenül. Országlásának 27 éve alatt a vaskezű despota már rég leszoktatta testőreit, családját és munkatársait arról, hogy ajtaján kopogni merészeljenek.

113. oldal - Ármány a Kremlben

Alvarando P>!

1618-ban kitört a történelemkönyvekben harmincévesként jelzett háború, amely Európát történelmének egyik legmélyebb válságába taszította. A háború Csehországban, a katolikusok és a protestánsok összecsapásával kezdődött, s Franciaország és Svédország német földön vívott háborújával ért véget. A véres konfliktusok fonák módon jó alkalmat kínáltak az igazság és a bölcsesség forrását az osztályterem falain kívül kereső Descartes-nak nagyralátó céljai megvalósítására.

119. oldal - Arzénnyomok a filozófiatörténetben

Alvarando P>!

Csak azért kapták el őket, mert egy éber biztonsági őr arra lett figyelmes, hogy ragasztószalagot helyeznek el az egyik ajtózáron. Amikor az őr leszedte a szalagot, valamelyik betörő, láthatóan mit sem sejtve, ismét leragasztotta.

215. oldal - A Watergate-ügy megoldatlan rejtélyei

Alvarando P>!

A spanyol fővárosban Mata Hari rövidesen kapcsolatba került a Német Birodalom tengerészeti és katonai attaséival, szolgálatait bőkezűen meg is fizették. Hogy pontosan milyen jellegű szolgálatokat tett a német tiszteknek, az a Mata Harit övező rejtély marad.

221. oldal - A Hajnal Szeme

Alvarando P>!

Egyes történészek szerint Fülöp sohasem akarta megszállni Angliát. Talán csak annyira akarta megijeszteni Erzsébetet, hogy behódoljon neki. Ha ez igaz, súlyos baklövés volt, komoly csapás a spanyol katonai erőre és tekintélyre.

398. oldal - A győzhetetlen Armada

Alvarando P>!

A világ első „elsüllyeszthetetlen ” hajója elmerült, néhány órával azután, hogy nekisodródott az óvatlan tengerészek egyik ősi ellenségének – egy néma, könyörtelen jéghegynek.

415. oldal - Az elsüllyeszthetetlen hajó

Alvarando P>!

Mesélik, hogy egyszer a Hattyúk tava szünetében távozott a Bolsojból, kocsiba ült, átment a Vörös tér túloldalán álló Ljubjanka börtönbe, főbe lőtte néhány elvtársát, aztán, amint aki jól végezte dolgát, nyugodtan végignézte a második felvonást.

113. oldal - Ármány a Kremlben

Alvarando P>!

Nixon mindenképp el akarta kerülni, hogy saját adminisztrációja egyik tagjának ügyködése külföldön rossz fényt vessen rá, ezért megbeszélést tartott két legmegbízhatóbb és hozzá legközelebb álló tanácsadójával, H. R. Haldemannal és és a belügyi tanácsadó John D. Ehrilchmannal. Úgy döntöttek, hogy utasítják Egil Krogh-ot, Ehrilichmann első helyettesét, hozzon létre egy titkos csoportot, melynek feladata a „szivárgások megszüntetése”. Következésképp „vízvezeték-szerelőknek” nevezték magukat.

215. oldal - A Watergate-ügy megoldatlan rejtélyei

Kapcsolódó szócikkek: vízvezeték-szerelő
Alvarando P>!

Hanbury Williams titkos kölcsönökkel támogatta Katalin ambícióit és fényűző igényeit, még új szeretőről is gondoskodott a kíséretéhez tartozó jóképű, fiatal lengyel gróf, Stanislas Poniatovski személyében. Péter, aki időközben barátnőt költöztetett saját lakosztályába, és következetesen kerülte feleségét, könnyedén túltette magát azon, hogy Katalin 1757. december 9-én leánygyermeknek adott életet. – Fogalmam sincs, hogyan esik teherbe a feleségem – jegyezte meg állítólag –, de attól tartok, magaménak kell elismernem a gyereket.

238. oldal - Az erélyes feleség