Shakespeare 4 csillagozás

Cs. Szabó László: Shakespeare

„Életkorom ​miatt igaz, ami máskülönben alig hangzanék hihetőnek. Én még V. György alatt is, utószülött tanúként a tömény Viktória-kori Angliával találkoztam először. Tetőtől talpig gondosan ápolt, lányos lényű, miniatűr vénkisasszony, a budai Várban lakó Miss Bartle volt a megszemélyesítője. Egy emberöltőnyi élet Budapesten se fertőzte meg egyetlen árva magyar szóval. Diákkoromban ő kezdett angolra tanítani. Szelíden korholt, amiért Shakespeare-t szerettem volna olvasni, hallgassak rá, s ne tegyem: trágár. Csak részben okolható érte maga; mocskos szájú, neveletlen időkben élt, rá is ragadt a környező koszból, akármekkora költő. A színház, az más, ott a mai illedelmes hallgatók miatt kihúzzák a botrányos sorokat. Talán igaz volt, amit mondott és szentül hitt, bár soha nem látott Shakespeare-darabot színpadon.”
(Magyar író Angliában. Válasz Siklós Istvánnak. Hűlő árnyékban 229-230. l.)

"1951 és 1984 között mintegy negyvenszer írt az emberről és darabjairól, kor- és… (tovább)

Gondolat, Budapest, 1987

SignorFormica>!
Cs. Szabó László: Shakespeare

Cs. Szabó életművének csúcsa ez az esszégyűjtemény. Minden egyes sora ízes stílusbravúr, szinte betaszítja az embert az Erzsébet kor atmoszférájába. Az elemzések elbűvölnek, újraolvasásra sarkallnak, néhol felnyitják a szemet, kihegyezik a fület. Cs. Szabó igazi varázsló. Legnagyobb esszéíróink egyike.