Comte 1 csillagozás

Egy pozitív gondolkodó
Cristina Redaelli: Comte

Auguste Comte (1798–1857) egy életre elszigetelődött, a balszerencsés tudományos karrier kudarcai miatt állandóan zaklatott, téves vagy meghiúsult házasságoktól állandóan sújtott, de egy új tudományág, a pozitív tudomány kezdeményezője volt. A teológia és a metafizika fantáziadús igényeit elhagyva az emberi tudást egy szerves és szisztematikus, módszertani szigorral jóváhagyott és a tényekhez szilárdan kötődő ismeretanyagban kellett újraalapozni. A tudományos észszerűség segítségével a pozitivista projekt az egész európai társadalom újjászervezéséhez fog vezetni, ami új politikai rendet, új szellemi hierarchiát, sőt új vallást is eredményez, egy újonnan megválasztott pápával: Auguste Comte-tal.
(Manuel Cruz, filozófus)

Róla szól: Auguste Comte

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A világ filozófusai Líra, EMSE

EMSE / Líra, Barcelona, Budapest, 2023
144 oldal · keménytáblás · Fordította: Folland Laura

Cukormalac>!
Cristina Redaelli: Comte

Cristina Redaelli: Comte Egy pozitív gondolkodó

Ha a sorozat összes kötete ilyen felszabadult, kifejezetten szórakoztató és gördülékeny stílusban lenne megírva, talán sokkal gyakrabban olvasnám őket, nem csak alkalomszerűen. De komolyan, nem hittem volna, hogy egy szakkönyvön valaha el fogom nevetni magam, pedig ezúttal így történt! A szerző pikírt, ironikus humorral, de mindvégig komolyan, a témá(k)ra koncentrálva mutatja be a címszereplő filozófus életét és munkásságának jelentős szeletét. Még ha gyorstalpaló jelleggel is, de igen jelentős összefoglalót kapunk a báró kudarcokkal szegélyezett magánéletéről, a pozitivizmusról és olyan kérdések, eszmék hátteréről, amik jelentősen befolyásolták az elméleti tudományt, hosszú évtizedekre, évszázadokra. Az eddig szokatlan, de nálam abszolút bajnok hangnemnek és felépítésnek köszönhetően megvan az egyedisége, nekem pedig a hajlamom arra, hogy laikusoknak is jó szívvel merjem ajánlani – nem csak okosabbak leszünk tőle, de pluszban még jól is szórakozunk, így legalább igazán emlékezetessé válik.

EMSE / Líra, Barcelona, Budapest, 2023
144 oldal · keménytáblás · Fordította: Folland Laura