Afganisztán-iratok 10 csillagozás

A háború titkos története
Craig Whitlock: Afganisztán-iratok

„Az ​Afganisztán-iratok Amerika ostoba közép-ázsiai beavatkozásának boncjelentése. Vádirat az amerikai elbizakodottság ellen, egyben figyelmeztetés jövendő vezetőknek.”
Kevin Maurer, A Bin Laden-akció társszerzője

A vietnámi és iraki háborúkkal ellentétben az Afganisztán ellen 2001-ben indított amerikai támadásokat a közvélemény szinte egyhangúlag támogatta. A célok eleinte világosak voltak: legyőzni az al-Káidát, és megakadályozni, hogy a szeptember 11-i terrorcselekmény megismétlődhessen. De nem sokkal azután, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei elűzték a hatalomból a tálibokat, a küldetés letért az eredetileg kijelölt útról.
Az amerikai katonaság gerillaháborúba bonyolódott egy olyan országban, ahol semmilyen téren nem tudott tájékozódni. Sem Bush, sem Obama, sem Trump nem ismerte be, hogy a háború kudarcot vallott, sőt egyre több katonát küldtek Afganisztánba.
Az Afganisztán-iratok több mint ezer olyan személlyel – fehér házi tisztségviselők, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Barack Obama · George W. Bush · Osama bin Laden

Amerikai Egyesült Államok · Németország · Afganisztán · Pentagon

kaporszakall>!

'Van előrelépés!'
Ezt a mondatot ismételgették az amerikai hadsereg tábornokai és a kormány szóvivői húsz éven keresztül, amikor az afganisztáni harcok eredményességéről kérdezték őket az újságírók. Csak azt felejtették el hozzátenni: '…a mocsár sűrűbb részeibe' vagy '…a szakadék irányába.'

Amit az öntelt impotencia, a más népek viszonyainak semmibevétele csak megvalósítani képes, azt az amerikaiak megvalósították Afganisztánban. Amit a Habsburgokról mondtak évszázadokkal korábban, az rájuk nézve is igaz lett: semmit sem tanultak és semmit sem felejtettek. Nem tanultak semmit sem a saját vietnami, sem a szovjetek afganisztáni hibáiból, viszont nem felejtették el megismételni ezeket a hibákat.

Nem sorolom fel az összes ostobaságot, melyet e könyv felleltároz, csak a legfontosabbat említem meg: egy alapvetően a mienkétől eltérő életmódot folytató nép életfelfogásának és céljainak figyelmen kívül hagyása. A Fehér Ház, a Kongresszus és a Pentagon szakértői mintha nem is hallottak volna Afganisztán néprajzi összetételéről, belső feszültségeiről, történelméről. Ami jó az irakiaknak, jó az afgánoknak is: arab, tadzsik és pastu egykutya, Bagdad és Kabul, (Budapest és Bukarest) mindegy!

Ha a sok seggfejű tanácsadó, think-tank-talkshowman helyett felkeresnek pár antropológust vagy etnográfust, akik ténylegesen jártak a vidéki Afganisztánban, és megkérdik őket a tapasztalataikról, már előbbre lehettek volna.

Egy világos célok nélküli, stratégiailag megtervezetlen háború így végződik, ahogy ez is: csúfos kudarccal. Becsülendő a könyv szerzőinek makacssága, mellyel utánamentek a tényeknek, és a világ elé tárták őket. Szomorú, hogy ezek a tényfeltárások – immár sokadszor – csak az események után valósultak meg, s magukra az eseményekre semmi befolyást nem gyakoroltak.

Ugyanakkor ez a könyv nekem túl részletes, mind az afganisztáni, mind az amerikai belpolitika szempontjából. A hibák tömör összegzése és indoklása, kevesebb idézettel kb. fele ekkora terjedelemben is megfelelt volna. Bevallom – az elszomorító ostobaságok olvasása mellett is – ásítoztam néha.

Craig Whitlock: Afganisztán-iratok A háború titkos története

Igen kiváló könyv Amerika egyik leghosszabb háborújáról. Ez az igazi oknyomozó újságírás! A szerző és újságírótársai rengeteg közérdekű információt szereztek meg, néha úgy kellett kiperelni az illetékes hivataltól. Ezeknek eredménye ez a könyv, amely kíméletlenül beszámol arról, mi minden ment félre ebben az egész történetben. A legdurvább, hogy már kábé a legelején, amikor nem próbáltak meg a tálibokkal egyezségre jutni, félrement az egész projekt. Aztán az is szomorú, hogy habár megvoltak a korábban elkészített doktrinák (pl felkelés-ellenes), azokat egyáltalán nem használták az amerikaiak. Így aztán nem véletlen, hogy beleragadtak ebbe az egész mocsárba.
Megdöbbentő olvasni, hogy milyen hatalmas összegeket költöttek el, és nem csak a hadseregre, hanem Afganisztán „újjáépítésére”, amiből aztán a nagyja nem meglepő módon különböző korrupt emberek zsebébe vándorolt, ami meg ténylegesen az építkezésre ment, azt sem lehetett normálisan használni.
Egyetlen negatívum volt nekem, hogy amikor interjúalanyokat idézett, főleg amikor valakit többször is, minden egyes alkalommal leírta, hogy ő kicsoda és mit csinált a háborúban. Ez szerintem felesleges volt, legalábbis másodjára, harmadjára, tizedjére, mert egyrészt úgyis emlékszik rá az olvasó, másrészt megszakítja a szöveg folytonosságát. Talán hasznosabb lett volna a függelékbe belerakni a megszólalókat, röviden leírva, kik ők, mik ők. Így ha valaki elfelejtené, ki is ez, csak hátra kéne lapoznia.
De ezt leszámítva amúgy egy nagyon jó, érdekes könyv ez.

robertbardos P>!

Craig Whitlock: Afganisztán-iratok A háború titkos története

Oknyomozó újságírás nélkül sok minden homályban maradna. Szerencsére vannak kitartó emberek, mint például Craig Whitlock és a The Washington Post csapata, akiknek sikerült kiperelniük a nyilvánosság számára is tanulságos (angolul Lessons learned) több mint 2000 oldalnyi anyagot az afganisztáni háborúról. A forrás feldolgozásának az eredménye ez a könyv, ami döbbenetes módon mutatja meg, mennyi átgondolatlan döntés, majd képmutató hazudozás (pártállástól függetlenül) volt háború során.

Szinte sokkoló, ahogy minden újonnan kinevezett parancsnok elismétli a “van előrelépés”, “folyamatosan haladunk előre” vagy a “jó úton járunk” – miközben a háttérben manipulált statisztikák, idegesen megírt belső feljegyzések voltak. Pedig a folyamatosan változó célok és a megfoghatatlan mérőszámok még az egyszerűbb projektekben is káoszt okoznak. Ahhoz is csak józan paraszti ész kell, hogy kétfrontos háborút nem érdemes elkezdeni. Számomra bizonyos témák (korrupció, máktermesztés, afgán politikai harcok) és szereplők már ismertek voltak egy brit újságíró 2014-es könyvéből (https://moly.hu/konyvek/jack-fairweather-the-good-war), de a végleges kivonulás feltette az i-re a pontot.
Az afganisztáni háború tényleg sokban hasonlított a vietnámi háború dinamikájához – milyen érdekes, hogy a helyi erőket ott sem sikerült jól kiképezni, a lezárása is hasonlóan pánikszerű volt, valamint az is rengeteg pénzt, értékes életeket emésztett fel. Sajnos az akkori tanulságokat nem sikerült beépíteni sem az afganisztáni, sem az iraki háborúban. Talán majd egyszer.

David93>!

Craig Whitlock: Afganisztán-iratok A háború titkos története

A Park kiadó 2022-ben két Afganisztánról szóló könyvet is kiadott. Mindkettő nagyszerű olvasmány.
Az első Dalrymple – A sah visszatér a XIX. századi brit megszállásról szól, még az utóbbi Craig Whitlock könyv az USA beavatkozását veszi górcső alá a XXI. században.
Bár a két esemény között kb. 200 év eltelt, mondhatni elég sok a hasonlóság.
Mindkét esetben gyors katonai győzelmet aratott a megszálló, majd egyik esetben egy brit barát sah, a másikban pedig egy USA barát elnök került hatalomra. (ez az új afgán elnök mellesleg egyenes ági leszármazottja az egykori brit barát sah-nak).
A problémák ezután jöttek csőstül. Végül mindkét megszálló kivonul, magára hagyva afgán szövetségeseit. A megszállás eredménye mindkét esetben rengeteg elvesztegetett pénz és emberi élet.

Ahogy Dalrymple írja: 517.o.
„Amikor csapataink megkezdték a visszavonulást…Az afgán nemesek könnyek közepette járultak elém, mondván, hogy megtévesztettük és megbüntettük a tulajdon barátainkat; felbujtottuk őket, hogy szálljanak szembe a tulajdon honfitársaikkal, azután pedig otthagyjuk őket az oroszlán torkában. … amint a britek kiteszik a lábukat Kabulból. Akkor nyomban visszatér és megkínoz, börtönbe vet, minden vagyonunktól megfoszt és megszégyenít mindenkit aki a mi (brit) pártunkra állt”

Whitlock szerint pedig: 322.o.
„Kabul eleste sok tekintetben nagyon hasonlított Saigon negyvenhat évvel korábbi elestére. A légihíd megindításakor kétségbeesett afgánok ezrei özönlötték el a repülőtér egyetlen kifutóját..Néhányuknak sikerült felkapaszkodnia az óriás gép külsejére. Később összezúzott emberi testrészeket találtak a jármű kerékaknájában”

Andriska>!

Craig Whitlock: Afganisztán-iratok A háború titkos története

Nagyon olvasmányosan megírt könyv egy összefüggéseiben bonyolult témáról.

mate55>!

Két héttel a szeptember 11-i támadások után, amikor az Egyesült Államok az afganisztáni háborúra készült, egy újságíró feltett egy egyszerű kérdést Donald Rumsfeld védelmi miniszternek: hazudnának-e az amerikai tisztviselők a sajtónak a katonai műveletekről azért, hogy ezzel félrevezessék az ellenséget?

Anton_Gorogyeckij P>!

Fonák módon az egyedüli hatalom, amely képes volt megfékezni az afgán drogipart, a táliboké volt.
2000 júliusában, amikor a tálibok uralták az ország nagy részét, a félszemű, visszahúzódó vezető, Muhammad Umar molla kijelentette, hogy az ópium ellentétes az iszlámmal, és betiltotta a máktermesztést. A világ legnagyobb meglepetésére a tilalom bevált. A táliboktól való félelmükben az afgán gazdák azonnal felhagytak a máktermesztés­sel. Az ENSZ becslése szerint a máktermesztés 2000 és 2001 között 90 százalékkal csökkent.

Craig Whitlock: Afganisztán-iratok A háború titkos története

Kapcsolódó szócikkek: Afganisztán · drogkereskedelem · kábítószer, drog · ópium · tálibok
Anton_Gorogyeckij P>!

Németország nem engedte, hogy katonái harci bevetéseken vegye­nek részt, éjszaka járőrözzenek, vagy elhagyják a többnyire békés Észak-Afganisztánt. Azt viszont megengedte nekik, hogy nagy mennyiségű alkoholt fogyasszanak. A német kormány 2007-ben egymillió liter házisört és 68 000 liter bort szállított a háborús övezetben tar­tózkodó 3500 katonájának.

Kapcsolódó szócikkek: 2007 · Afganisztán · alkohol · bor · Németország · sör
Anton_Gorogyeckij P>!

– Amikor valaki azt mondja, hogy Afganisztán nem képes meg­tenni ezt vagy azt, általában azt szoktam válaszolni, hogy „hát, az egész világot képesek ellátni ópiummal”.

Kapcsolódó szócikkek: Afganisztán · ópium
Anton_Gorogyeckij P>!

Az üzenet megerősítése érdekében az Obama-kormányzat tiszt­viselői olyan statisztikákat hoztak nyilvánosságra, amelyek torzítva mutatták be, ami a helyszínen valójában történt. A Bush-kormányzat ugyanezt tette, de az Obama-adminisztráció munkatársai a Fehér Házban, a Pentagonban és a külügyminisztériumban új szintre emelték a tevékenységet, és olyan számadatokat hoztak nyilvánosságra, amelyek félrevezetők, meghamisítottak vagy egyenesen valótlanok voltak.

Kapcsolódó szócikkek: Afganisztán · Barack Obama · George W. Bush · Pentagon
Anton_Gorogyeckij P>!

William Burley őrnagy, egy polgári ügyekkel foglalkozó csoport vezetője 2005-ben humanitárius segélyt szállított az uruzgáni Sinkaj régióba. Elmondta, hogy az ottani nincstelen falusiaknak alig akadt vízforrásuk, és annyira elszigetelten éltek, hogy a fiatalok gyakran az unokatestvéreikkel házasodtak össze.
– Utálom ezt mondani, de nagyfokú volt a beltenyészet. A körzeti főnöknek például három hüvelykujja volt – mondta a hadseregnek adott interjúban.

Kapcsolódó szócikkek: 2005 · Afganisztán · afgánok
Anton_Gorogyeckij P>!

Miután az Egyesült Államok megtámadta Afganisztánt, George W. Bush elnök azt mondta az amerikai népnek, nem fogják magukra vál­lalni az „országépítés” terhét és költségeit. Ez az elnöki ígéret azonban, amelyet két hivatali utódja is megismételt, a háborúval kapcsolatban elhangzott egyik legnagyobb hazugságnak bizonyult.

Kapcsolódó szócikkek: Afganisztán · George W. Bush · hazugság
Anton_Gorogyeckij P>!

Ezzel szemben a tálibok kizárólag helyi ügyekkel foglalkoztak. Legtöbb követőjük a dél- és kelet-afganisztáni pastu törzsekhez tar­tozott, amelyek évek óta háborúskodtak más etnikai csoportokkal és hatalomgyakorlókkal az ország irányításáért. A tálibok megvédték bin Ládent, és erős szövetséget kötöttek az al-Káidával, de az afgánok nem játszottak szerepet a szeptember 11-i gépeltérítésekben, és nincs bizonyíték arra sem, hogy előre tudtak volna a támadásokról.
A Bush-kormányzat azért vette célba a tálibokat, mert vezetőjük, Muhammad Umar molla szeptember 11. után nem volt hajlandó átadni bin Ládent A gyakorlatban azonban az amerikai hadsereg alig tett különbséget a tálibok és az al-Káida között, s egyformán rosszfiúként kategorizálta őket.

Anton_Gorogyeckij P>!

Az afganisztáni kudarcok közül az ópium elleni háború a legsú­lyosabbak közé tartozik. Két évtized alatt az Egyesült Államok több mint kilencmilliárd dollárt költött olyan programok szédítő sorára, amelyek célja annak megakadályozása volt, hogy Afganisztán heroinnal lássa el a világot. Egyik intézkedés sem vált be. Sok esetben még rontottak is a helyzeten.

Kapcsolódó szócikkek: Afganisztán · heroin · ópium
Anton_Gorogyeckij P>!

Az afgán katonák és rendőrök körében olyan magas volt a veszteségek aránya, hogy az afgán kormány titokban tartotta a pontos számokat, nehogy tovább rontsa a morált. A kutatók 2019 novemberére kiszámolták, hogy a háború során több mint 64 000 egyenruhás afgán halt meg – nagyjá­ból tizennyolcszor annyi, mint amennyi amerikai és NATO katona.

Craig Whitlock: Afganisztán-iratok A háború titkos története

Kapcsolódó szócikkek: afgánok · Amerikai Egyesült Államok · háború · halál · katona · morál · NATO · rendőr