A ​nárcizmus pszichológiája 17 csillagozás

Hogyan ismerjük fel és kezeljük az önimádókat?
Craig Malkin: A nárcizmus pszichológiája

A nárcizmus egészséges szintje adja a jó önismeret alapját.

A nárcizmus vagy nárcisztikus szavak hallatán a legtöbben hiú, pöffeszkedő alakokat képzelünk el, akik folyamatosan saját magukkal vannak elfoglalva. Valójában azonban nem minden nárcisztikus személyt érdekel a kinézete, a hírnév vagy a vagyon – még félénkek és halk szavúak is akadnak köztük.

Dr. Craig Malkin, a Harvard Egyetem orvosi karának pszichológiatanára leszámol a nárcizmust övező népszerű mítoszokkal. Bemutatja a nárcizmus megjelenési formáit, így könnyebben beazonosíthatjuk és kezelhetjük a környezetünkben élő nárcisztikusokat – párunkat, barátainkat, kollégáinkat és családtagjainkat. Valamint azt is megtudhatjuk, hogyan alakíthatunk ki egészséges nárcizmusérzést magunkban, hiszen a teljes önfeladás legalább olyan káros, mint a nagyzolás. Ez a lebilincselő könyv bárki számára hasznos lehet, aki szeretné jobban megérteni önmagát és másokat.

HVG Könyvek, Budapest, 2018
HVG Könyvek, Budapest, 2017
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633045114 · Fordította: Turóczi Attila

Siegbald>!
Craig Malkin: A nárcizmus pszichológiája

Craig Malkin: A nárcizmus pszichológiája Hogyan ismerjük fel és kezeljük az önimádókat?

Sajnos ez az a fajta tipikus könyv, ami folyamatosan nyújtja a rétestésztát, fenntartva a látszatot, hogy MAJD mindjárt ahhoz a részhez érünk, amiről valójában akar szólni, majd eltelik 200 oldal, végére érünk az egésznek, és elmarad a várva várt katarzis.

A könyv azzal reklámozza magát ugye, hogy segít, hogyan kezeljük a környezetünkben a nárcisztikus embereket. Nos, ez a könyv kb ~5%-át teszi ki (talán még jóindulatú is ez a becslés), és aki nem teljesen kezdő az emberi kapcsolatok-és konfliktusok kezelésében, annak sok újdonságot ez az 5% sem fog mondani.

Egyáltalán nem állítom, hogy felesleges elolvasni, pláne ha valakinek első olvasmánya hasonló témában, ugyanakkor jónak sem nevezném egyáltalán… Érdekesen ír ugyan a nárcizmus különféle fajtáiról/megnyilvánulásairól-; személyiségfejlődésekről; csak nekem nagyon felszínes darab.

Tamiops>!
Craig Malkin: A nárcizmus pszichológiája

A könyvben lévő nárcizmus teszt meglepett, ugyanis rettentő pontosan működik, ami sok más pszichológiai tesztről nem mondható el. Talán valóban az ennek az oka, hogy nem csupán a nárcizmust, hanem a totális ellentét is méri, így jóval kevesebb az esélye a téves eredménynek.
Emellett rengeteg tudást ad, amit érthetően közöl.

Nicole_Kinney I>!
Craig Malkin: A nárcizmus pszichológiája

Bánki György könyvét jobban szerettem, de ezt is érdemes elolvasni a téma iránt érdeklődőknek.

dontpanic IP>!

Megtanultam, hogy néha a saját anyám is okozhat nekem csalódást, és mégse dől össze a világ.

DaTa>!

Mint a legtöbb nárcisztikus szülő gyermeke, kiskoromban és később kamaszként is, teljesen megtagadtam magamtól, hogy különlegesnek érezzem magam. Még a gondolatától is rettegtem. Összerezzentem, ha megdicsért valaki, és elengedtem a fülem mellett, amit mondott. Bármit is értem el, soha nem volt elég.
Később, amikor fiatal felnőttként kerestem a saját hangomat, az inga a másik irányba lendült ki. Vaskos tréfáimmal és színes anekdotáimmal uraltam a beszélgetéseket, mindez azt a célt szolgálta, hogy bebizonyítsam: igenis elég érdekes a mondanivalóm. Végül fel kellett ismernem, hogy egyik véglet sem biztosít boldog életet – sem a folyamatos kételkedés önmagamban, sem pedig az állandó „tetszeni akarás”. Bármelyikkel is próbálkoztam, a végén magányosnak és meg nem értettnek éreztem magam.

dontpanic IP>!

Gina története kitűnően illusztrálja, milyen az, amikor valaki a skála közepén helyezkedik el. Megtanulta anélkül elviselni a kudarcot, hogy az szétrombolta volna a szeretetbe vetett hitét. Az anyja és az apja is elkövetett időnként hibákat, de soha nem keltették azt az érzést, hogy Gina nem számít nekik. Ha egy beszélgetés rossz irányt vett, újból el lehetett kezdeni. Ha valakinek kicsúszott a száján egy meggondolatlanság, vissza lehetett szívni és helyettesíteni lehetett valami mással. Senkinek sem kellett elsőre fején találnia a szöget. Mindenki tudta a családban, hogy ha megsért valakit, akkor azt mindig jóvá lehet tenni azáltal, hogy megpróbálja megérteni a másik érzéseit. Ennek eredményeképpen Gina biztosan tudta, hogy ha a szükség úgy hozza, hogy mások segítségére, gondoskodására vagy megértésére szorul, akkor ők ott lesznek.

DaTa>!

A rejtett nárcisztikusok társaságában mindig érzünk valamiféle nyomást: olyan, mintha mindig meg kellene erősítenünk az önérzetüket. Ha viszont válsághelyzetben vannak és követelőzni kezdenek, az az érzésünk támad, hogy mást se csinálunk, mint hogy életben tartjuk őket.

DaTa>!

Anyám volt a legcsodálatosabb és egyben a legidegesítőbb ember, akit valaha ismertem.

DaTa>!

Az extrém nárcisztikus követelőzés – nem meglepő módon – végül nemcsak az együttérzés képességét, hanem az erkölcsi és etikai megfontolásokat is kiírtja. A legérzéketlenebb nárcisztikusok egyben pszichopaták is. (Nem minden nárcisztikus pszichopata, de minden pszichopata nárcisztikus). […]
Ők a valódi 10-esek a nárcizmus skáláján. Nekik már nem számítanak az emberek. Nem érdeklik őket az emberi érzések és nem tartják be a hétköznapi szabályokat sem. Számukra a különlegesség érzése az egyetlen, ami számít. Olyanok, mint azok a heroinfüggők, akik képesek ölni a következő adagért. A nárcisztikus addikciónak erről a szintjéről szinte lehetetlen a visszatérés. Az elmozdulás csakis akkor következhet be, ha az illető képes külső segítséget kérni, és hosszú évekig kezelteti magát. Őszintén mondom, hogy ha ilyen emberrel találkozunk, akkor járunk a legjobban, ha gondolkodás nélkül elmenekülünk.

DaTa>!

Terapeutaként szilárdan hiszek abban, hogy mindenkiben benne rejlik a fejlődés lehetősége, akár pislákol, akár lobog benne a nárcizmus.

DaTa>!

[…] amikor valaki kényszeresen piedesztálra emeli a barátait, a szerelmeit és a főnökeit, tulajdonképpen nem tesz mást, mint a saját különlegességét erősíti meg. Mintha az lenne a mögöttes logika, hogy Ha egy ilyen különleges ember engem akar, akkor én sem vagyok mindennapi!

DaTa>!

[…] a nárcizmus nem kizárólag rossz dolog. Sőt némi nárcizmus még jót is tesz nekünk – akár létfontosságú is lehet – ahhoz, hogy boldog és termékeny életet élhessünk. A különlegességünk tudatában jobb szeretőkké, társakká, bátrabb vezetőkké és rettenthetetlen felfedezőkké válhatunk. Ez a gondolat kreatívabbá tehet bennünket, és még az is előfordulhat, hogy segítségével hosszabb ideig élünk.