Gusztáv ​Adolf apródja 1 csillagozás

Conrad Ferdinand Meyer: Gusztáv Adolf apródja

A svájci irodalom – Gottfried Keller melletti – legnagyobb alakja a költőként és prózaíróként egyaránt maradandót alkotó Conrad Ferdinand Meyer (1825-1898) – akit Lukács György méltán nevez „a modern történelmi regény tulajdonképpeni klasszikusának”, a „történelmi téma mint külön műfaj” kialakítójának és megteremtőjének – minden egyes prózai alkotását, zseniális regényremeklését, a Jürg Jenatscht csakúgy, mint összes elbeszéléseit, kivétel nélkül történelmi témáknak szentelte. Jelen kötetünkbe Meyernek azokat az elbeszéléseit válogattuk, amelyekben a történelmi téma valójában történelmi katonatéma, s mint ilyen, sorozatunkba, a világirodalom klasszikus katonaelbeszéléseit reprezentáló, Zrínyi-zsebkönyvekbe illeszkedik.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Zrínyi zsebkönyvek Zrínyi

Zrínyi Katonai, Budapest, 1988
408 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633263891 · Fordította: Bor Zoltán, Háy Gyula, Lányi Viktor

BabusM>!
Conrad Ferdinand Meyer: Gusztáv Adolf apródja

Szegény Meyer, nincs épp agyonolvasva itt a Molyon sem, pedig még az egyetemen is kötelező olvasmány. Akkor csak minimálisan sikerült teljesítenem a tőle kiírt kötelezőket, de azok nagyon tetszettek; megfogadtam, hogy előveszem még majd az el nem olvasottakat. De csak most kezdtem, és azt is csak félig, mert a könyvben olvasható elbeszélések közül a Pescara megkísértése volt az egyik elolvasott szöveg, nagyon-nagyon tetszett akkor is, most is. Valószínűleg az ilyen regényei miatt van számon tartva az irodalomban. És a másik három? Hát, azok miatt nemigen lenne ő a realista történelmi regény megteremtője, de a háromból kettő legalább bájosan szórakoztató volt, az első viszont nagyon gyenge. Dehát ebben a sorozatban még Jókaitól is lehet gyenge műveket olvasni…

József_Pete I>!

Nem messze Szent Szébald templomától, egy nürembergi patríciusház írószobájában terebélyes íróasztal mellett apa és fiú egymással szemközt ülve, megfeszített fegyelemmel dolgozott egy nagyobb szabású üzlet lebonyolításán. Egy-egy szelet papíron mind a ketten ugyanazt a hosszú számsort adták össze, hogy végül a két eredményt biztonság kedvéért egybevessék.
A vézna ifiúr, szakított mása apjának, dugta elő elsőnek hegyes orrát gondosan rótt számjegyei közül. Készen volt némi jele a magabízásnak, amint nálánál megfontoltabb atyájára várakozott.
Ebben a pillanatban egy szolga lépett a szobába és nagy alakú, nehéz pecsétű írást adott át.
– A svéd karabélyosok egy kornétása hozta – jelentette a szolga –, most a szomszédba ment, megnézni a városháza dísztermének világhírű festményeit, de pontosan egy óra múlva itt lesz.