Szentháromság (A Rózsák háborúja 2.) 22 csillagozás

Conn Iggulden: Szentháromság

1454. Az élőhalott VI. Henrik király több mint egy éve senyved a windsori kastélyban.
Ambiciózus és hűséges felesége és királynéja, Anjou Margit fáradhatatlanul őrködik férje érdekei felett, reménykedve, hogy Edward fiuk egy napon még megismeri az apai szeretetet.
Richard yorki herceg, a királyság protektora hónapról hónapra növeli befolyásást, miközben a király éber álmot alszik. Félelmetes hármasszövetségben Salisbury és Warwick grófokkal mindent elkövet, hogy szétzilálja Henrik és a királyné táborát.
Ám amikor a király váratlanul magához tér, és belovagol Londonba, hogy ismét elfoglalja a helyét a trónon, a hatalmi egyensúly megint felborul, és elszabadul a káosz.
A Yorkok és Lancasterek viszálya olyan háborúval fenyeget, amely szét fogja tépni Angliát.

Eredeti megjelenés éve: 2014

GABO, Budapest, 2015
386 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634061410 · Fordította: Bihari György
GABO, Budapest, 2015
386 oldal · ISBN: 9789634061977 · Fordította: Bihari György

jehuka P>!
Conn Iggulden: Szentháromság

Ennek a könyvnek a zsenialitása véleményem szerint abban áll, hogy elérte, fejezetről fejezetre változott meg a véleményem, melyik oldallal szimpatizálok inkább. Iggulden sem állt az egyik vagy másik oldal pártjára, csak írt egy olvasmányos, korrekt történelmi regényt. Itt nem a jó és a rossz küzdelméről volt szó, hanem két politikai tábor csatározásáról a hatalomért. Arról, hogy az uralkodásra teljesen alkalmatlan királyra mely nagyurak tudják kiterjeszteni a befolyásukat. Részben mindkét oldal motivációival lehet azonosulni, de teljes mértékben egyikével sem. Bonyolítja a helyzetet, hogy az események menetét nagymértékben a Percy és Neville családok régóta fennálló személyes viszálya határozza meg, így nem is mindig az ország érdeke, hanem a kicsinyes személyes bosszú mozgatja a szereplőket és határozza meg Anglia sorsát.

Conn Iggulden: Szentháromság

Conn Iggulden csúcsformában van. Tudjuk, hogy aki valós alapokra helyezett könyvet ír spoiler, az felelősséget vállal. Ez itt nem fantasy, nem az a világ ahol bármi megtörténhet, és ha olyan sarkalatos, komoly eseményeket elevenítünk fel, ami egy nép életét évszázadokra meghatározza, azt felelősségteljesen kell tenni. Az emberek nem jók és rosszak, nem lehet velük csatározóst játszani, tisztelettel és felelősséggel kell eljárni. A jellem ábrázolások, a karakterek belső vívódásai is mind kiválóak, és ezek mellé csatlakozik a könyv lüktető üteme. A történet egyébként rettentő sok képet generál az ember agyában, azaz könnyen vizualizálható a szereplőktől kezdve a helyszínekig minden. És ne felejtsem el, a könyvnek saját, kimunkált története is van, bár nem egy mélyenszántó dráma, de legalább szól valamiről, és nem csupán káprázatos harci jelenetek egymásra hányt sorozatából épül fel. Amellett, hogy a regény filmszerű vágásokkal, izgalmasan váltakozó, remekül megírt jelenetekkel szórakoztatott, alapvetően azzal nyert meg, hogy minden szava mögött – kis túlzással – könyvtárnyi – tényt és bizonyítékot éreztem. Ráadásul, bár ez a könyv egy trilógia középső kötete, sok szempontból önállóan is megáll, s tisztességesen lezárul. Tanulságos és nagyhatású történet arról, hogy milyen játszmák tudnak elindítani olyan háborúkat, amik őszinte szándékkal kezdődtek. Mindenkinek ajánlom – olvassa a sorozatot. Érdemes!

mate55>!

Harag. Évek óta nem érezte az igazi harag örömét, azt a tiszta tüzet, amely megerősíti a kart, és veszedelmes szintre emeli az ember önbizalmát.

mate55>!

Az olyanok, akik megkóstolták a hatalmat, mindig vágyni fognak rá.

mate55>!

A megfelelő szavak mindig megvannak, ha az embernek elég éles az esze, hogy meglássa őket.

mate55>!

Michael Gascault vikomt bizönyosan nem volt kém.

Klalli>!

-Ó, ne beszélj már ilyen lenézően! – mordult rá York. – Ez nem a trónok harca, ennek valódi vége van, és valódi vér folyik. Hogy van ez? Királlyá akarsz tenni, de közben beleszólnál, hogy mit teszek? Olyan szörnyű, hogy nem tudtam megölni egy gyermeket? Egyáltalán ismerlek én téged?

A Rózsák háborúja sorozat · Összehasonlítás