A ​spártai sólyom 23 csillagozás

Conn Iggulden: A spártai sólyom

Kr.e. ​401. Artaxerxész perzsa birodalma az Égei -tengertől Észak- Indiáig terjed. A világ legnagyobb urának legalább ötvenmillió alattvalója volt.
A spártai katonák egy csoportja, akiknek nagyapja még a görög-perzsa háborúban Thermopülainál harcolt, a fiatalabb perzsa herceg, Kürosz szolgálatába áll zsoldosként.
Kürosz meg akarja szerezni a koronát bátyjától, ehhez áll rendelkezésére a spártaiak elit serege. Ezt a harcot csak egyetlen csatában lehet megnyerni vagy elveszíteni – és Kürosz elesik.
Az életben maradt spártaiak egy kis csoportja elhatározza, hogy kijut az ellenséges birodalom szívéből. Felszerelésük hiányos, vizük, élelmük alig van. Xenophon, a fiatal athéni katona vezeti el a megmaradt túlélőket több száz kilométeren át a görög partokig Artaxerxész legendás perzsa harcosaitól üldözve.

Egy királynak nem lehet egyetlen fia, hiszen a halál olyan könnyen eljön: méregtől, romlott ételtől, láztól vagy az istenek akaratából. Ha a szerencsés… (tovább)

Eredeti cím: The Falcon of Sparta

Eredeti megjelenés éve: 2018

GABO, Budapest, 2018
384 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634067313 · Fordította: Bihari György

Klearkhosz

Conn Iggulden: A spártai sólyom

FIGYELEM! A fülszöveg erősen spoilerez, érdemes nem elolvasni!!

Hasonlóan a szerző korábbi műveihez (Az uralkodó, A hódító és A rózsák háborúja sorozatok) most is egy olvasmányos, izgalmas, fordulatokban gazdag, hamisítatlan történelmi kalandregényre számíthat, aki kezébe veszi a kötetet. Kr. e. 401-ben vagyunk az akkori világ legnagyobb birodalmában. Teljes a paletta: monumentális csaták, lázadás, árulás, embert próbáló megmérettetések, hősies küzdelem az elemekkel az életben maradásért egy kis szókratészi filozófiával fűszerezve (…)
Iggulden a korábban már jól bevált módszerhez nyúlt ismét. Ahogy A Hódító sorozat esetében a Mongolok titkos történetét dolgozta regénnyé, most is egy már kész irodalmi alkotást, név szerint a görög hadvezér és történetíró, Xenophón Anabaszisz: A perzsa expedíció című munkáját vette alapul. Ez a körülmény meghatározza a kötet történelmi hűséghez való viszonyát. Eleve nehéz meghatározni, hogy az eredeti történetet interpretáló Xenophón – aki maga is részt vett Kürosz herceg hadjáratában, így saját tapasztalatait vetette papírra – mennyire színezte ki az eseményeket. Ehhez jön még hozzá az Iggulden számára is rendelkezésre álló írói szabadság, hogy saját szája íze szerint formáljon történeti tényeket, karaktereket. Szerencsére a regény végén található egy hosszabb szerzői jegyzet, ami nagymértékben elősegíti a tájékozódást és egyértelművé teszi a tények és a fikció közötti határvonalat.
A regény stílusát a „minimalista” jelzővel lehetne leginkább jellemezni. Kifejezetten illik a történethez, feszes tempóba kényszeríti és állandó mozgásban tartja a cselekményt. Szikár, hatékony és lényegre törő, akárcsak maguk a főhősök, a spártai katonák. Nincsenek szépirodalmi igényességgel megfogalmazott mondatok, nem szabdalják hosszas leíró részek a történetet, de ez nem is igazán hiányzott. Többek között ennek a fegyelmezett leírásmódnak köszönhető, hogy a hősiesség és a heroikus küzdelem nem válik érzelgőssé, csöpögőssé. Persze leíró részek nélkül sem maradunk híján az érdekes információknak, Iggulden a cselekményen, a főhősök tettein és a párbeszédeken keresztül ábrázolja mindazt, amit a korról, az akkori világról tudni érdemes (…)
Iggulden regényeinek mindig nagy erőssége, hogy remekül alkot harcos karaktereket, olyan hősöket, akik emberiek tudnak maradni, így gyorsan megkedveltetik magukat az olvasókkal (…)
Szeretném megköszönni a Gabo Kiadónak, hogy hozzásegítettek az élményhez.
Teljes rendezői változat:

dpart>!
Conn Iggulden: A spártai sólyom

Ezt a történetet nem ismertem a történelemből. A spártaiakat mindig csodáltam, és ez a könyv segített abban, hogy még inkább megszeressem, becsüljem őket a fegyelmezettségük, a kitartásuk, az erejük miatt.
A történetben sokszor volt olyan fordulat, amire nem számítottam. Xenophón szépen felépített karakterré vált, tetszett.
Iggulden ugyanakkor nem azt a lendületes történet mesélést hozta most, amit a korábban olvasott könyvében megismertem, ezért a fél csillag levonás. Voltak oldalak, amikor indokolatlanul belassult a cselekmény mesélésébe.

Csanat>!
Conn Iggulden: A spártai sólyom

Örülök, hogy elolvastam, meglepően kiszámíthatatlan lett. Többször estem pofára az olvasása alatt. Mint amikor az általam főhősnek gondolt szereplő egyszer csak meghalt. A perzsa-görög háborúk rengeteg nagyszerű történelmi regény szültek. Ez is az, bár Conn Igguldentől ez az első egyedülálló regény amit olvastam.

mepeg>!
Conn Iggulden: A spártai sólyom

Izgalmas, letehetetken történelmi regény, csak ajánlani tudom!

Petya15>!
Conn Iggulden: A spártai sólyom

Egy alig ismert történelmi esemény és annak hátteréről olvashatunk ezen fordulatokban gazdag regényben. A tájleírás és a cselekmény izgalmas, fordulatos, átható. Viszont vannak fejezetek, amik a történet cselekményét lelassítják, döcögőssé teszik. Kíváncsi voltam ezen történetre, hiszen a nagy perzsa-görög háborúk alkalmával ezen alkalom kevésbé ismert.
A karakterek jól felépítettek, a spártaiak erőjükön felül teljesített harcai szinte maga előtt látja az ember, de mégis vannak hiányosságok. A cselekmény, mint mondottam, olykor lelassul, egy-két stratégiai lépésesek logikátlannak tűnnek, vagy hiányos hátterűek a döntések. A csata leírások, nos itt-ott egész jók, de inkább elnagyoltak, nem kellő részletekkel leírtak. Ezért a 3,5 csillag.

jehuka P>!

Egy katonának kevés befolyása van arra, mikor és hogyan hal meg. De azt mindig megválaszthatja, hogyan néz szembe vele.

Kapcsolódó szócikkek: Klearkhosz
jehuka P>!

Semmi sem formál annyira egy embert, mint a háború, akár jó, akár rossz irányba.

dpart>!

Az embereknek szükségük van a melegségre és a nevetésre, mert különben a barátság fonnyadni kezd.

345. oldal, 29 (GABO, 2018)