A ​tengely 11 csillagozás

Clive Irving: A tengely

Egy ​régi és elegáns angliai kastélyban, a buckinghamshire-i Clivedenben előkelő társaságba csöppen Edward Seton: ez a látszatra szürke, középkorú köztisztviselő, az első világháború pilótahőse. Lady Nancy Astor vendége többek között Charles Lindbergh ezredes, Sir Alexander Cadogan külügyminiszter-helyettes és Neville Chamberlain pénzügyminiszter. 1936-ban vagyunk. Különös párbeszédeket hallhat itt Seton: Lindbergh a náci Németország légierejének legyőzhetetlenségéről papol s arról, hogy Angliának sosem szabad konfliktusba kerülnie Hitlerrel. Mások Gőringert magasztalják. Az angol felső tízezer eme csoportjának meggyőződése nem változott 1940-ig, sokaké még azután sem. S ahogy a hitleri agresszió egyre fenyegetőbb méreteket öltött, a brit közvélemény (és a kémelhárítás) fokozatosan ráébredt, hogy ezekben az emberekben az „ötödik hadoszlopot” kell látnia – a nemzet és az emberiség árulóit. Történelmi regényt írt Clive Irving, némiképp a Walter Scott-i szabályok szerint: a háttérben… (tovább)

Clive Irving: Axis

Eredeti mű

Eredeti megjelenés éve: 1980

>!
Európa, Budapest, 1987
472 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630742446 · Fordította: Miklós Katalin

Enciklopédia 1

Szereplők népszerűség szerint

Neville Chamberlain


Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

BrushScript>!
Clive Irving: A tengely

Irving a Condé Nast Traveller egykori újságírójának első regénye a Tengely 1980-ban jelent meg. A cím talán félrevezető, nem valami járműműszaki szakkönyvről van szó, hanem a tengelyhatalmak, azaz az Axis és ellenfeleik diplomáciai illetve kémjátszmájáról a második világháborút megelőző években. A brit birodalom egyes politikai képviselőinek náciszimpatizáns gondolkodásmódja, mint mellékszál pl. Ken Follettnél is szerepet kapott, de Irving egy egész könyvet szentelt a témának. A téma érdekes, újdonság is talán, de a könyv kihagyott ziccer. Sajnos a központi szál alig felfedezhető az első 200 oldalon és utána is csak annak rostjait bogozhatja az olvasó. Hiányzik a ritmus, a lendület, csak jelenetek és párbeszédek egymásutánja a történet, melyben a főszereplők (egy szerelmi háromszög) is csak epizodisták, mint a valós történelmi szereplők. Ezekből elég sokkal találkozni a könyv oldalain. Hitler, Heydrich, Canaris, Chamberlain, Churchill, Lloyd George, Burgess, Joe Kennedy és a náci-szimpatizánsok: Lady Astor, Lindbergh és Unity Mitford. Bár történelmi fikció, az alapok valóságosak. Kiderül, hogy a második világháború elkerülhető lett volna (jó előre sejthető volt, hogy Németo Ausztria és Csehszlovákia anexálására készül), ha már az első Hitler ellen szőtt összeesküvést sikerre viszik az elégedetlen tábornokok, akik az első világháború tapasztalatai alapján már ekkor tartottak attól, hogy Hitlerrel elszalad a ló és valahogy kiprovokálja az Egyesült Államok háborúba való belépését (ahogy 30 évvel korábban is ez lett a német ambíciók veszte). Megismerhetjük Operation Willi, azaz a VII. Edward elrablására szőtt náci terveket. Hatásos könyv lehetett volna, ha az írói eszközökkel jobban bánt volna a szerző. A jó dialógusok, a sok rétegű történet miatt lehetett volna emlékezetes a könyv, de sajnos nehezen követhetők a szereplők motívációi és sokat ront az élvezeti értéken a folyékonyság hiánya. A véletlenszerű és néha elég esetlenül beszúrt szexjelenetek semmit sem tesznek hozzá a következetlenül hömpölygő cselekményhez. Az a fajta a könyv, amit vagy már az elején félre kell tenni, vagy végigolvasni…


Népszerű idézetek

Tipti>!

„Nem vagyok benne biztos, hogy nem kellene-e mégis csinálnunk valamit?”

285

Kapcsolódó szócikkek: Neville Chamberlain
Tipti>!

Azzal a tudattal ment ki a Parliament Square-re, hogy az ima éppoly hiábavaló, mint a vita; de úgy érezte, valamit megtudott a saját elkötelezettségéről és arról is, milyen könnyen felcsérli az ember hiábavalóságokra a reményt.

288


Hasonló könyvek címkék alapján

Viola Stern Fischer – Veronika H. Tóth: A Mengele-lány
Tomcsik Nóra: Tél Berlinben
Ariel Lawhon: Fedőneve Hélène
Hans Hellmut Kirst: Farkasok
Závada Pál: Természetes fény
Kate Quinn: A vadásznő
Fábián Janka: Emma fiai
Simon Sebag Montefiore: Szásenyka
Arthur Golden: Egy gésa emlékiratai
María Dueñas: Öltések közt az idő