Abarat (Abarat 1.) 86 csillagozás

Clive Barker: Abarat

Haplatán ​Cukinak, a csirkevári tinilánynak mintha mindenki csak nehezíteni akarna a sorsán.
Iskolatársai csúfolják, tanárai szigorúak, részeges apja pedig időnként még jól el is tángálja. Amikor Cuki a város határán túl keres menedéket, egy mező közepén elhagyatottnak tűnő világítótoronyra bukkan. Mielőtt utánajárhatna, hogy kerül egy efféle, tengerpartra való építmény a szárazföld közepére, összetalálkozik a legkülönösebb lénnyel, akit addigi életében valaha látott – azaz inkább lényekkel, hiszen, mint kiderül, Pajkos János hét testvérével osztozik egy testen, amiről nyolc karja, nyolc feje és be nem álló nyolc szája tanúskodik.

A Jánosok menekülnek valaki elől, és az ügyben immár Cuki is nyakig benne van. Nincs mit tenni, irány Abarat csodálatos világa, amely itt terül el körülöttünk, mégis csak a kiválasztottak pillanthatják meg. Ez a különösebbnél különösebb teremtményekkel benépesített mesés szigetbirodalom most nagy bajban van, és úgy tűnik, csakis egy… (tovább)

Eredeti mű: Clive Barker: Abarat (angol)

Eredeti megjelenés éve: 2002

Metropolis Media, Budapest, 2008
324 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639828124 · Fordította: Maleczki B. Miklós

Diamanda · Jánosok · Szajkófalvi Norma · Deaux-Deaux

vicomte MP
Clive Barker: Abarat

Barker ebben a (rém)mesés fantasyjében sikeresen dolgozta össze a Végtelen történet kimeríthetetlen és szárnyaló fantáziagazdagságát a horrorok által feszegetett egyik alapkérdéssel – hogy mi is a gonosz valójában?

Ebben az öt részesre tervezett sorozatban a gonosz ugyanis tucatnyi különböző arcot ölt, és nem (csak) a groteszksége, hanem motivációjának ismerős vonásai miatt is ijesztő. Nem meglepő módon Barker nem tagadja meg a horror írói múltját, ezért egy ifjúsági regényben sem riad vissza a legsötétebb gótikus mesék rémalakjainál is rettenetesebb figurák szerepeltetésétől.
Persze nem csak a mesékből ismerős rémségek tűnnek fel, de ínyencek számára nyilvánvaló utalás van Lovecraft minden emberitől távol álló Mérhetetlen Vénjeire is.

A történet egy unalmas minnesotai kisvárosban indul, ahol a főszereplő lány, a 16 éves
Haplatán Cuki él, de hamarosan áttevődik a cselekmény fókusza Abaratra, erre a mágikus szigetbirodalomra, ahol minden órának külön szigete van, sőt, van egy huszonötödik óra is, amelynek szigetéről kevesen tértek eddig vissza ép elmével.

A cselekmény fő mozgatója Kremátor Kristóf, Éjfél Ura, aki már hosszú ideje szövögeti a maga hálóját, s nagyanyjával, Mánia Mutterrel, a férclények úrnőjével együtt az Éj legnagyobb szabású gonosztettét készíti elő.
Ebbe a cselszövésbe keveredik bele Cuki, aki a kezdeti bizonytalanság után egyre magabiztosabban mozog ebben a számára meglepő módon ismerős és otthonos világban. A sztori haladtával egyre több dolog lesz világos az olvasó számára, és a kezdetben talán nem egyértelmű utalások is történetszálak is a helyükre kerülnek.

Nekem az első néhány tucat oldal elolvasását követően azonnal kedvencemmé vált ez a világ minden bizarrul bájos és hökkentően hátborzongató szereplőjével, és helyszínével együtt és továbbra is és újra csak ajánlani tudom mindenkinek, aki kedveli a sötét hangulatot és nem becsüli le a mesék erejét.

Navi
Clive Barker: Abarat

Szívem szerint nem csillagoznám. Gyorsan olvastam, mert lehet és mert sűrűsödnek a kihívásaim, de ezt a könyvet nem lehet gyorsan olvasni. Nem, mert szinte minden sorban van valami apróbb utalás, infó, amit észben kell tartani, hogy a későbbiekben ezek az apróságok összeálljanak egy nagy egésszé. Ha valami felett átsiklasz, akkor jönnek a gondok.
Van egy gyönyörűen összerakott, megkomponált világ, mindennek saját helye és ideje van, gyönyörű és beszédes nevekkel, de nagyon-nagyon oda kell figyelni.
Valószínűleg egyszer majd újra fogom olvasni, lassabban, s akkor nagyobb élvezeti értékkel fog bírni.
CSAK LASSAN!!!

Clive Barker: Abarat

Egy olyan világ, amelyet nemcsak szebbnél szebb teremtmények népesítenek be, a főszereplő pedig egy tinilány, mindez számomra nagyon üdítően hatott vagyis borszasztóan tetszett!

Abarat szigetvilága elképesztő, szédületes és veszélyes hely. Nagyon eredeti világot teremtett C. Barker: a nap minden órájának külön szigete van, sőt van egy Huszonötödik Óra is, és minden szigethez olyan dolgok párosulnak, amelyeket az adott órához társítunk, illetve bizarr és gyakran félelmetes teremtmények (legalábbis Ideáti szemmel nézve), amelyek csak úgy hemzsegnek szárazföldön és az Izabella-tengerben egyaránt. A huszonöt Óra-szigeten kivül több másik kisebb sziget is létezik, tovább bonyolítva Abarat szigetvilágát. Ennek a világnak néhány eleme a görög mitológiát jutattja eszembe: pl. a három Fantomaja a Moirákra, a sorsistennőkre emlékeztet, míg az Éjfél Órája a Tartaroszra.
A történet elején eléggé zavartak a fura nevek: a Haplatán Cuki, a Pajkos János(ok) stb., de Abarat világába csöppenve és miután már ízelítőt kaptam ebből a furcsán megoszott (a fény és a sötétség szigetei) világból, már egészen ideillőknek találtam ezeket a mesebeli, beszélő neveket (mi sem természetesebb ebben a kicsit sem szokványos világban).
A könyv nyelvezetével a végére sem tudtam megbarátkozni, túlságosan a célközönség nyelvén íródott, és örültem volna néhol a hosszabb leírásoknak, pl. Kremátor könyvtáránál.
Mindent összevetve az Abarat egy sokat sejtető, ígéretes kezdete az öt részesre tervezett sorozatnak, és úgy érzem lesz ez még jobb is!

(első találkozás a dark fantasy műfajával, és nagyon tetszett!)

kkata76 P
Clive Barker: Abarat

Kicsit Alice, kicsit Dorothy, nagyon abszurd. Tetszett.

imma A+P
Clive Barker: Abarat

nekem ez a könyv abszolút „végre!” élmény volt. végre egy könyv, ami a Korbácshoz hasonlóan elképesztően fantáziadús, és szerencsére nincs olyan Barker-re igencsak jellemző horrorelemekkel tűzdelve, ami számomra olvashatatlanná tenné. gyerekeknek azért bizonyos kor alatt semmiképpen sem ajánlanám.

Balázs_Erőss P
Clive Barker: Abarat

Kellemes kis „párhuzamos-világ” történet. Bár gyerekkönyvként jelölik, ez inkább a kicsivel idősebb korosztálynak szól. Az is lehet, hogy mindez csak a történet alapjául szolgáló kettősséget hangsúlyozza. A lényeg, hogy vén hülye létemre, tetszett.

bonnie9 P
Clive Barker: Abarat

Egy kihívásra olvastam újra, de nagyon jó volt, mert a harmadikat nemrég fejeztem be és ennyi évvel a megjelenés után sajnos megkoptak az emlékek a régi barátokról és bajtársakról, hogy és miként is találkoztak Cukival.
Amit régen és most is nagyon élveztem az az volt, hogy elképesztően megdolgoztatja az ember fantáziáját. Mindent el kell képzelni, de olyanokat, amiket eddig még nem képzeltél el. Nem vámpírokat, embereket, egyszarvúakat, hanem olyan álombéli lényeket, amelyeket még olvasni is elképesztő. Mikor először olvastam szabályosan elfáradt az agyam a nagy képzelésben :) (csak a 3.résznél puskáztam Clive Barker festményeiből és grafikáiból, amiket az Abarathoz készített, vagyis amikből az Abarat készült, vagy hogy is volt pontosan?)
Az 1 csillag levonás csak azért, mert a 3 még sokkal jobb és akkor arra már nem tudnék többet adni. Újra kell olvasnom a kettőt is :)

Metropolis Media, Budapest, 2008
324 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639828124 · Fordította: Maleczki B. Miklós
Lahara SP
Clive Barker: Abarat

Énnekem nem tetszett ez a sötét, szürrealista kaland, szigetről szigetre, óráról órára. A másik két kötetet nem sietek elolvasni, sőt, egyáltalán nem is fogom. A nevek fordítása meg rémes. Miért Cuki?

Pro_SKA
Clive Barker: Abarat

Eddig nem igazán olvastam fantasyt, de ez a könyv megfogott. Varázslatos világ, különös teremtmények, lovecrafti szörnyszülöttek (a csak megemlített gyászdúlókra gondolok), és ennek középpontjában egy kívülálló tini, akivel együtt kerül felfedezésre Abarat egyre több csodája és rémsége.
A szerző nem igazán hagy időt, hogy az olvasó megálljon, és elgondolkodjon az olvasottakon, mert a szereplőket egyik kalandból a másikba, újabb és újabb slamasztikákba dobja. Ez személy szerint kicsit zavart, igazán lehetett volna egy kis üresjárat, amikor nem történik semmi, csak az ember emészti az átélteket.
Ezt leszámítva viszont nem volt hibája a könyvnek, minden jól ki volt találva, még a szereplők nevei is, amiken időnként elég jókat mosolyogtam.

explorerdora
Clive Barker: Abarat

A hirvivot olvastam elsőre Barkertől, úgyhogy picit félve vettem a kezembe ezt a könyvet. DE TE JÓ ÉG! Egyszerűen lenyűgözött, alig bírtam letenni.
Polcomon a helye ^^

SophieOswald

– Majd rájössz, szívem – mondta Norma –, hogy a szerelem a legjobb dolog az életben, de a legrosszabb is. Nincs nála borzasztóbb.

Kapcsolódó szócikkek: Szajkófalvi Norma · szerelem
SophieOswald

– A sárkányvadászat nem a hosszú, nyugodt életre vágyók sportja.

Kapcsolódó szócikkek: sárkány · sport · vadászat
Amrita IP

Elszöktem Henrytől. Nagyon kevés álma volt.

Kapcsolódó szócikkek: Diamanda
SophieOswald

A fény a világ legrégibb játékszere.

vilmos

A sötétségnek is van szerepe. Nélküle honnan tudnánk, milyen a fény?

SophieOswald

– Szentek nem vagyunk, az biztos.
– De hát ki az? – vetette fel Deaux-Deaux. Ezen aztán eltűnődött egy kicsit. – Mármint a szenteken kivül.

Kapcsolódó szócikkek: Deaux-Deaux
vilmos

Honnan tudnád, kivé válj, ha nem tudod, ki voltál?

Kingszton

"Utazz a nap végére,
A szentjánosbogárhoz,
A hold fényébe;
Az Úrnak imával mondj szívből hálát,
Álmodó arcodra szeretet írjon ódát." – Abarat 1. rész

Pöfivonat

A vihar villámlábán prédáját cserkésző ördögkènt támadt délnyugatról. Szelet is hozott, kíméletlent. akár a Sátán lehelete, felkorbácsolta a békès tengert.

vilmos

Amikor az élet sötétnek tűnik, valahol mélyen rejtett világosságot találsz.

Abarat sorozat · Összehasonlítás