Az ​emberfarkas-elv 17 csillagozás

Clifford D. Simak: Az emberfarkas-elv

Farkasember, vagy biológiai számítógép, vagy szintetikus ember? Melyik az igazi?… Fantázia, tudomány, szerelem – lebilincselően izgalmas olvasmány.

Eredeti cím: The Werewolf Principle

Eredeti megjelenés éve: 1967

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A sci-fi klasszikusai

Cédrus, 1994
270 oldal · ISBN: 9637429646 · Fordította: Kiss Marianne

Bla IP>!
Clifford D. Simak: Az emberfarkas-elv

Simac-nek mindig kitűnő ötletei vannak. Itt a távoli jövőbeli alapgondolat – mikor az ember már belakta a Naprendszert, s tovább kifelé merészkedik, hogy a felfedezett feltételekhez alakítja az embert mesterségesen, s a teremtmény adatokat, adathalmazokat, elméket gyűjt – s integrál…aztán visszatér a Földre és már gondot okoz – az embereknek…
Az író ismét az emberi fejlődésben találta meg témáját, de ez a kozmikus távlatot most véleményem szerint nem sikerült oly ütősen megjeleníteni, mint a korábban általam olvasott, magyarul megjelent regényeit…A ’60-as években megsejtett „intelligens ház” mára lassan megvalósul – ha nem is pontosan úgy, ahogy Simac képzelte…

Clifford D. Simak: Az emberfarkas-elv

Kicsit megtévesztő a cím, semmiféle gótikus-vérfarkasos sztori nincs mögötte, ez egy sci-fi a hatvanas évekből, jó ötletekkel. Az emberfarkas elv szerint szintetikus embert hoznak létre. Őket azért készítik, hogy kapcsolatot kezdeményezzenek más bolygókon lévő életekkel, és azokról adatokat gyűjtsenek, felvegyék gondolkodásukat, testformájukat, beépüljenek.
A történet jelenében a Naprendszert már gyarmatosították, és megoldást keresnek a bolygók lakhatóságára. Földiesítés helyett azt tervezik, hogy átalakítják az embert, tehát nem a bolygót igazítják az emberhez, hanem az embert alakítják a bolygóhoz… A biotervezeti tárgyalások során persze felmerülnek etikai kérdések, mennyire lesz ember akit átalakítanak, mert külsőleg semmiként, de belsőleg akkor ember marad? Tehát szintetikus ember vagy emberátalakítás?
Ez persze a kerete a történetnek, inkább szól egy emlékeit veszett ember belső harcáról, vívódásairól, önelfogadásáról. Emiatt néha zavarosnak tűnik a sztori, mikor ezek a belső gondolatok kavarognak, amikor nem tudja elhelyezni magát a világban. De lassan tisztul a kép, és a megoldás sem várat magára.
Tetszett a könyvben még az intelligens házak gondolata. Bár néha kicsit idegesítőek lehetnek, azért elfogadnék egyet.
Én szeretem Simak stílusát, a Város az egyik kedvenc könyvem, így ezt is szívesen olvastam.

csartak P>!

És a dimenzinóval szemközt, a nappali sarkában volt a könyvtár, amely elektronikus leegyszerűsítéssel magában foglalta mindazt az irodalmat, amely az ember hosszú történelmét túlélte. Ebben a könyvtárban az ember feltárcsázhatta és kiválogathatta az összes olyan fennmaradt gondolatot és reménységet, amelyet emberi lény, – aki valaha megpróbálta tapasztalatainak kovászát és agya mélyéből felbuggyanó érzését és meggyőződését papírra vetni –, leírt.

Bla IP>!

– Nagyon keserű érzéseket táplál irántunk.
– Nem is tudom, mit érzek igazán. Itt van egy ember, aki épp hogy hazajött, de akinek nem engedik, hogy itt maradjon. Akit a megérkezése pillanatában azon nyomban kirúgnak.

csartak P>!

A nappaliból nyílt az a kicsi helyiség, amelyben a dimenzinó állt, a két évszázaddal ezelőtt ismert televízió logikai kiterjesztése és kifejlesztése. A dimenzinó azonban már nem csupán olyan valami, amit néznek és hallgatnak, hanem az, amit az ember átélhet. Egy darabka képzelet, töprengett Blake, és ez a tengerpart itt nyúlik el a falon. Ha egyszer valaki a szobába lép és felkattintja a készüléket, akkor belép a cselekménybe és részt vesz a mulatságban. Nemcsak hogy körülveszik az embert a hangok, a szagok, az ízek, a hőmérséklet, az az érzés, hogy mi történik, de valami körmönfont módon rokonszenvvel és megértéssel részesül a cselekményből vagy érzelemből, amit a szoba ábrázol.

Sunshine>!

Felharsant a Konyha hangja: – Elkészült a zabpehely és várakozik. Meg a pirítós. Sonka és tojás. Meg kávé.
– A gazda telefonál – mondta a Ház rosszallóan. – És csak zabpelyhet rendelt.
– Megváltoztathatta a döntését – feleselt a Konyha.

Sunshine>!

STONE SZENÁTOR: Számos esetben ez valami szörnyeteg lesz, ugye?
DR. LUKAS: Szenátor, határozza meg ezt a kifejezést. Mi az a szörnyeteg?
STONE SZENÁTOR: Rendben van. Mondjuk, hogy a szörnyeteg olyan létforma, amely visszataszító lehet, ha az ember ránéz. Olyan létforma, amelyben az ember nem lát rokonságot önmagával. Olyan életmegnyilvánulás, amellyel szembesülve az emberben rettegés, borzadály vagy undor keletkezik.