Az ​emberfarkas-elv 17 csillagozás

Clifford D. Simak: Az emberfarkas-elv

Farkasember, vagy biológiai számítógép, vagy szintetikus ember? Melyik az igazi?… Fantázia, tudomány, szerelem – lebilincselően izgalmas olvasmány.

Eredeti cím: The Werewolf Principle

Eredeti megjelenés éve: 1967

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A sci-fi klasszikusai

>!
Cédrus, 1994
270 oldal · ISBN: 9637429646 · Fordította: Kiss Marianne

Kedvencelte 1

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Bla IP>!
Clifford D. Simak: Az emberfarkas-elv

Simac-nek mindig kitűnő ötletei vannak. Itt a távoli jövőbeli alapgondolat – mikor az ember már belakta a Naprendszert, s tovább kifelé merészkedik, hogy a felfedezett feltételekhez alakítja az embert mesterségesen, s a teremtmény adatokat, adathalmazokat, elméket gyűjt – s integrál…aztán visszatér a Földre és már gondot okoz – az embereknek…
Az író ismét az emberi fejlődésben találta meg témáját, de ez a kozmikus távlatot most véleményem szerint nem sikerült oly ütősen megjeleníteni, mint a korábban általam olvasott, magyarul megjelent regényeit…A ’60-as években megsejtett „intelligens ház” mára lassan megvalósul – ha nem is pontosan úgy, ahogy Simac képzelte…

csartak P>!
Clifford D. Simak: Az emberfarkas-elv

Kicsit megtévesztő a cím, semmiféle gótikus-vérfarkasos sztori nincs mögötte, ez egy sci-fi a hatvanas évekből, jó ötletekkel. Az emberfarkas elv szerint szintetikus embert hoznak létre. Őket azért készítik, hogy kapcsolatot kezdeményezzenek más bolygókon lévő életekkel, és azokról adatokat gyűjtsenek, felvegyék gondolkodásukat, testformájukat, beépüljenek.
A történet jelenében a Naprendszert már gyarmatosították, és megoldást keresnek a bolygók lakhatóságára. Földiesítés helyett azt tervezik, hogy átalakítják az embert, tehát nem a bolygót igazítják az emberhez, hanem az embert alakítják a bolygóhoz… A biotervezeti tárgyalások során persze felmerülnek etikai kérdések, mennyire lesz ember akit átalakítanak, mert külsőleg semmiként, de belsőleg akkor ember marad? Tehát szintetikus ember vagy emberátalakítás?
Ez persze a kerete a történetnek, inkább szól egy emlékeit veszett ember belső harcáról, vívódásairól, önelfogadásáról. Emiatt néha zavarosnak tűnik a sztori, mikor ezek a belső gondolatok kavarognak, amikor nem tudja elhelyezni magát a világban. De lassan tisztul a kép, és a megoldás sem várat magára.
Tetszett a könyvben még az intelligens házak gondolata. Bár néha kicsit idegesítőek lehetnek, azért elfogadnék egyet.
Én szeretem Simak stílusát, a Város az egyik kedvenc könyvem, így ezt is szívesen olvastam.

5 hozzászólás

Népszerű idézetek

csartak P>!

És a dimenzinóval szemközt, a nappali sarkában volt a könyvtár, amely elektronikus leegyszerűsítéssel magában foglalta mindazt az irodalmat, amely az ember hosszú történelmét túlélte. Ebben a könyvtárban az ember feltárcsázhatta és kiválogathatta az összes olyan fennmaradt gondolatot és reménységet, amelyet emberi lény, – aki valaha megpróbálta tapasztalatainak kovászát és agya mélyéből felbuggyanó érzését és meggyőződését papírra vetni –, leírt.

Bla IP>!

– Nagyon keserű érzéseket táplál irántunk.
– Nem is tudom, mit érzek igazán. Itt van egy ember, aki épp hogy hazajött, de akinek nem engedik, hogy itt maradjon. Akit a megérkezése pillanatában azon nyomban kirúgnak.

221. oldal

csartak P>!

A nappaliból nyílt az a kicsi helyiség, amelyben a dimenzinó állt, a két évszázaddal ezelőtt ismert televízió logikai kiterjesztése és kifejlesztése. A dimenzinó azonban már nem csupán olyan valami, amit néznek és hallgatnak, hanem az, amit az ember átélhet. Egy darabka képzelet, töprengett Blake, és ez a tengerpart itt nyúlik el a falon. Ha egyszer valaki a szobába lép és felkattintja a készüléket, akkor belép a cselekménybe és részt vesz a mulatságban. Nemcsak hogy körülveszik az embert a hangok, a szagok, az ízek, a hőmérséklet, az az érzés, hogy mi történik, de valami körmönfont módon rokonszenvvel és megértéssel részesül a cselekményből vagy érzelemből, amit a szoba ábrázol.

Sunshine>!

Felharsant a Konyha hangja: – Elkészült a zabpehely és várakozik. Meg a pirítós. Sonka és tojás. Meg kávé.
– A gazda telefonál – mondta a Ház rosszallóan. – És csak zabpelyhet rendelt.
– Megváltoztathatta a döntését – feleselt a Konyha.

Sunshine>!

STONE SZENÁTOR: Számos esetben ez valami szörnyeteg lesz, ugye?
DR. LUKAS: Szenátor, határozza meg ezt a kifejezést. Mi az a szörnyeteg?
STONE SZENÁTOR: Rendben van. Mondjuk, hogy a szörnyeteg olyan létforma, amely visszataszító lehet, ha az ember ránéz. Olyan létforma, amelyben az ember nem lát rokonságot önmagával. Olyan életmegnyilvánulás, amellyel szembesülve az emberben rettegés, borzadály vagy undor keletkezik.


Hasonló könyvek címkék alapján

Daniel Keyes: Virágot Algernonnak
Andy Weir: A Hail Mary-küldetés
Isaac Asimov: Asimov teljes Alapítvány – Birodalom – Robot univerzuma I.
J. D. Robb: Halálos menekülés
Timothy Zahn: Járulékos veszteség
Andy Weir: A marsi
James Luceno: Darth Plagueis
Frank Herbert: A Dűne
Anthony Doerr: Felhőkakukkvár
Orson Scott Card: Végjáték