Indigó 16 csillagozás

Clemens J. Setz: Indigó

Mintha ​Thomas Pynchon és Stephen King találkozna a járványügyi hatóság zárt furgonjában – az év pszichothrillere!

Stíriában, a Helianau nevű bentlakásos intézetben foglalkoznak az indigószindróma nevű rejtélyes betegségben szenvedő gyerekekkel. Ez a veleszületett rendellenesség azzal jár, hogy ha valaki egy beteg közelébe megy, rögtön hányingere támad, és szédülni kezd. Clemens Setz – a szerző képzeletbeli alteregója – fiatal matektanár, a Helianauban tanít, amíg ki nem rúgják, mert nyomozni kezdett a több gyereket érintő, rejtélyes „relokációk” ügyében. Tizennégy évvel később Robert, az intézet korábbi diákja talál egy újságcikket, amelyből kiderül, hogy Setzet felmentették gyilkosság vádja alól – egy állatkínzó megölésének ügyében nyomoztak ellene. Vajon összefügg az eset azokkal a furcsaságokkal, amelyekre Robert még diákkorából emlékszik?

A grazi születésű Clemens J. Setz (1982) az osztrák írók új generációjának legsikeresebb képviselője. Négy éven belül… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2012

Európa, Budapest, 2015
472 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634050582 · Fordította: Harmat Tamás

Clemens J. Setz: Indigó

Ezt a könyvet vagy nagyon fogja bírja az ember, vagy hörögve a sarokba vágja. Sajnos nincs használható módszerem arra, hogy kiderüljön, Te, kedves Olvasó, melyik csoportba tartozol* – egyszerű volna azt mondani, hogy ha tetszett Pynchon-tól a 49-es tétel kiáltása, akkor ez is tetszeni fog, ám gondolom, nem ilyen egyszerű ez. Nekem mindenesetre rettenetesen bejött ez az izé – ahogy az az izé is. Setz fogja az összeesküvős orvosi thriller zsánert, és csinál belőle egy posztmodern viccet. No de milyen a posztmodern vicc? Lássuk csak… helyenként fárasztó. Eredeti. Tiszteletlen. És nem titkolt célja, hogy átverje az olvasót – mondjuk idézetekkel, amelyek első ránézésre Frazer Az aranyág-jából vannak előcitálva. Meg aztán a posztmodern vicc sajátossága, hogy gyakran félbeszakad, és többnyire akkor, amikor már végzetesen felcsigázta a hallgatót. Mondjuk vegyünk egy fickót az esőben, az éjszakai buszmegállóban, egy néptelen bekötőúton, aki egyszer csak azt veszi észre, hogy ott áll a háta mögött valaki ballonkabátban, és a nyakába szuszog. És akkor megkérdezi tőle, hogy uram, Ön is a buszra vár? – de ez a valaki nem szól egy szót sem. És akkor feltűnik a busz a kanyarban, mire az a valaki lassan benyúl a zsebébe, és elővesz… de hagyjuk, nem erről akartam beszélni.**

Nyilván ezek a trükkök csak akkor működnek, ha maga az alapsztori is erős. Itt van ez az Indigó-szindróma – szerte a világon gyermekek születnek azzal a rendellenességgel, hogy aki a közelükben eltölt egy bizonyos időt, rosszul lesz. Szédül, hányinger gyötri, miegymás***. Ebből a szituációból számtalan irányba el lehet indulni: beszélhetünk a kirekesztésről, mint társadalmi reakcióról, az elmagányosodás következményeiről, vagy a családon belüli mély frusztrációkról. Setz a maga szellemes módján mindegyik utat megjárja, hogy aztán egy stratégiai pillanatban kuncogva visszatáncoljon, ott hagyva az olvasót a tengernyi kérdéssel. Ráadásul Setz egy remek tükör-trükkel megkettőzi a lehetőségeit, amikor saját magát helyezi el a történetben, mint botcsinálta nyomozót, aki véletlenül kerül gyakornok-tanárként az Indigó-intézetbe – és megszimatolja, hogy valami bűzlik. Már ha bűzlik… (És micsoda Setz ez a főszereplő-Setz! Alig hiszem, hogy író valaha szellemesebben írta bele saját magát egy könyvbe****.) És innentől már indul is a bonyolódás, térben és időben ugrálva, számtalan kacskaringós indát növesztve… Különös könyv ez, az egyik legizgalmasabb kortárs írótól. Road movie – egy olyan sztrádán, ahol minden közlekedési tábla hazudik.

* Már persze a könyv tevőleges elolvasásán kívül.
** Fontos megjegyezni azonban, hogy a posztmodern vicc a közhiedelemmel ellentétben nem feltétlenül nehezen emészthető, masszív, tömbszerű textus. Van szép, tiszta, pontosan megfogalmazott posztmodern szövegtest is – nos, ez pont ilyen. És remélem, ezzel nem vettem el tőle a fanatikusok kedvét.
*** Aki szerint az Indigó-gyerekek nem ilyenek – nos, a saját univerzumában talán igaza van.
**** Talán a Térkép és táj jut eszembe még.

Morpheus>!
Clemens J. Setz: Indigó

Lelkesedéssel kezdtem bele az olvasásba, ami sajnos egyre lejjebb és lejjebb csúszott, pedig még kedvenc szavaim is megjelennek benne, mint: szimulákrum, egzisztenciális, Oliver Sacks, de ez önmagában mégis kevésnek bizonyul. A könyv olvasása előtt fogalmam sem volt, milyenek az indigó gyerekek, és nem is érdekelt a téma. Most, hogy elolvastam, kaptam egy „Ne engedj el´” típusú fikciót, aminek nincs köze a valósághoz, és az indigó téma ezek után sem érdekel. Ami viszont biztos, hogy a szereplők nagy többsége (akár indigónak titulált, akár nem) mentálisan súlyos beteg, és van egy olyan sejtésem, hogy a szerzőnek ezzel kapcsolatban személyes tapasztalatai lehetnek. Lehet, hogy mindez viccesnek tűnik kívülről, pedig valójában nem az.
Érzékenyebbeknek kiválóan alkalmas arra ennek a könyvnek az elolvasása, hogy beleélve magukat a szereplők (és így a szerző) lelkivilágába, fokozódjanak ideiglenesen saját lelki problémáik.
´http://moly.hu/konyvek/kazuo-ishiguro-ne-engedj-el

Juci IP>!
Clemens J. Setz: Indigó

Ójaj, hát azért ez erős WTF, nekem nem igazán volt hozzá most elpocsékolható szellemi energiám. Mindazonáltal pompás mondatokkal van tele, szóval érdemes elolvasni, csak nem az a fajta olvasmány, ami sokat ad az olvasójának, inkább megterhel, fejfájást és rosszullétet okoz, Indigó-könyv végtére is…

hattori>!
Clemens J. Setz: Indigó

Nem szerettem, nehézkesnek és elvontnak találtam, igaz a sokat hivatkozott Pynchon sem a kedvencem.

Kuszma>!

Kint olyan kék volt az ég, hogy hallani lehetett volna, ha leesik egy gombostű.

Kuszma>!

A legelőre visszatérő bárányok összevetik egymással a számokat, amit aznap éjjel rájuk osztott az álmatlanul fekvő: Te mit kaptál? – A tizenkilencet, már megint. – Kié az egyes? Hé, Egyes! Tudnunk kell, ki halad az élen! – Csalódott, gondba görnyedt anyajuhok, akiknek a kicsinyére megint csak háromjegyű szám jutott, szegény, most sem került be az első százba! Akadnak magukban csöndesen pityergő bárányok is, ők számlálatlanul maradtak. A bárányok zöme az orrát lógatja, elégedetlen az életével. Mégis ott vannak mind, estéről estére, az álmatlanul fekvő elsötétített hálókamrájában, aki egyre számolja őket, hátha belefárad, hátha elálmosodik végre. Szükségük van rá, éppúgy, mint neki rájuk. Mert alapjában véve szeretik azt a pillanatot, amikor eltalálja őket a szám, gyapjas hasuk kellős közepén. Elfelejteti velük egy másodpercre, hogy számuk – csak úgy, mint az alvó napjainak és éjeinek száma – véges.

Kapcsolódó szócikkek: juh
Kuszma>!

Matematika- és némettanári egyetemi tanulmányaimat 2005 késő őszén a matematikatanításban jelentkező apa-fiú problematikáról szóló dolgozattal zártam.
Van egy apának két gyermeke. Közülük legalább egy fiú. Mekkora a valószínűsége, hogy a másik gyermek is fiú? A válasz meglepőmód 1 : 3. Nem pedig 1 : 2. Akkor hát tegyük föl, hogy egy apának van két gyermeke, közülük legalább egy fiú – és hogy az apa átkiabál a kisszobába, mire az ajtóban megjelenik egy kisfiú, és azt mondja: oké, a fiad vagyok, és velem minden rendben – nos, ez esetben mekkora a valószínűsége, hogy a másik gyermek is fiú?

Kuszma>!

Mióta visszatértem Brüsszelből, képtelen voltam megfogni a kilincseket. Azt a széles körben elterjedt elméletet juttatták eszembe, mely szerint bármely adott személy nem több mint öt vagy hat kézfogásnyira esik bárki mástól a földön. Újabb ok zsebre dugni a kezünket.

samspade>!

Ha az embernek több ezer ujja lenne, egy kezén össze tudná számolni a földigiliszta összes idegsejtjét. Ha pedig kiválasztja a földigiliszta egy tetszőleges agysejtjét, megvizsgálja annak tulajdonságait és környezetét, hát pontosan ugyanazt a sejtet fogja megtalálni az adott gilisztafaj bármely másik képviselőjének az agyában. Ebből az következik, hogy a giliszták agya izomorf.
Csak egy giliszta van.