Meseatlasz 21 csillagozás

Claudia Bordin: Meseatlasz

A képzelet szárnyán repülni a lehető legjobb ezen a világon, de most próbáljátok felhasználni a mesés barangoláshoz a könyvben található térképeket! Végigkalauzolhatjátok rajtuk a kedvenc szereplőiteket, de kitalálhattok hozzájuk egészen más történeteket és befejezést is.

Nos, mire vártok?
Indulhat a repülés!
Olvassatok el egy mesét, aztán nézzétek meg a térképet! De ne siessetek, mert számtalan elrejtett részlet vár felfedezésre, mielőtt visszatérnétek a földre…

Naphegy, Budapest, 2018
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634760108 · Fordította: Nagy Antal · Illusztrálta: Claudia Bordin

Hintafa>!
Claudia Bordin: Meseatlasz

A nyolc kiválasztott főhős hosszú, kacskaringós, kitérőkkel tarkított utat jár be. Nem csak fizikai valójukban, de lélekben is. Volt olyan szöveg, ahogy időnként éreztem egy-egy döccenést, amitől egy picit megtört a mese drámaisága (a kevesebb most nem lett több). A Szépség és a Szörnyeteg esetében például hiányzott Belle érzéseinek kellő kibontása, ami magyarázatul szolgál a fináléhoz.

A térképek kellemes színkavalkádot bocsátottak a retinánkra. A szerző-illusztrátor többnyire a pasztellt részesíti előnyben, de olyan sokféle árnyalatot vonultat fel egy-egy térképen belül, amit már önmagában is izgalmas dolog nézegetni. Tetszett, ahogy a hétköznapi városi, falusi helyszíneket milyen jól megragadja decensen visszafogott színekkel, kiszámítható formákkal. Ellenben a mesebeli tér sok-sok színből, kerek, burjánzó formáival megmutatja, hogy milyen szertelenül gyönyörű tud lenni fantáziaország. A térben távoli helyszínek elhelyezkedésének megoldása, az árnyalatok változása, egymáshoz képest eltolt síkjaik teszik egyértelművé. Egyfajta részletgazdag minimalizmus jellemző rá, sehol egy felesleges vonás, egy idegesítő részlet, minden a helyén van és minden jól, okkal van ott.
Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2018/09/26/meseatlasz

Mariann_Czenema P>!
Claudia Bordin: Meseatlasz

Tényleg nagyon kevés ez a kötet, örülök, hogy csak könyvtárból hoztam el. A sima meséket 2 oldalra, a meseregényeket 4 oldalra rövidítette le. Általában mindenből a Disney verziókat dolgozta át az illusztrátor szerző, Hófehérke esetében még az ikonikus varázstükör szöveget se sikerült rímesre faragni :/

A mesetérképek szépek, mondjuk helyenként pontatlanok – ha szó esik Ariel hat nővéréről, akkor miért nem rajzolta le őket? Csingilingi miért majd akkora, mint egy sellő?
Hol a Kalapos, Vigyori macsek, Április Bolondja Alice térképéről?

josageszter>!
Claudia Bordin: Meseatlasz

Egyáltalán nem érdemel ez a meséskönyv ilyen alacsony százalékot. Klasszikus meséket tartalmaz és rövidebb verziókat, de a Disney aranygyűtemény megirigyelné ezt a rövidítést. Alapvetően sem a Disney féle mesék vannak rövidítve, inkább a klasszikusabb verziók, ami nagyon jót tett a történeteknek. Kevesebb szereplő, kevesebb dráma és kevesebb halál van így a mesékben. Tény, hogy az Óz és az Aliz kicsit trappolósabb és jobban fókuszál az utakra, mint a sztorira, de amúgy teljesen jók ezek a mesék is. A szépség és a szörny, Hófehérke nagyon tetszett, a Pán Péter és a Pinokkió meg elég hosszú ebben a könyvben is, ki van bontva a sztori. A 4 évesemnek szerintem teljesen elég egy ilyen történet egy estére, a térképek meg gyönyörűek. Nagyon jók a vonalvezetők, a lányom nagyon élvezte ahogy az ujjával követte az utat, és át is lehet beszélni a történetet, a gyereket is ösztönözi a könyv, hogy meséljen. A fülszöveg szerint vannak rejtett kincsek is a térképeken, na én azokat nem találtam, de majd idővel hátha észreveszem őket. Könyvtári olvasás volt, de már megrendeltem a saját példányunkat is! Nagy alapú és jó áron van!

ViraMors P>!
Claudia Bordin: Meseatlasz

Pedig annyira jó lehetett volna! És az alapötlet annyira tetszik! De ilyen szinten lerövidítve nagyon nem voltak jók a történetek, és nem csak én érzem összecsapottnak, a kölkök is leszólták a Szépség és a szörnyeteget, amit felolvastam nekik, pedig amúgy szeretik ezt a történetet… Azt sem nagyon értettem, min múlt, hogy a neveket magyarították-e vagy sem, volt, hogy mesén belül felemás volt… John és Michael mellett pont Peter-ből kellett Pétert csinálni?
A térképek azok tetszettek, nekem is, a lányoknak is, persze, hogy alternatív útvonalakat – és meséket – kellett kitalálnunk.

Mesepatika>!
Claudia Bordin: Meseatlasz

Egy fantasztikus ötlet nem túl sikerült megvalósítása ez a könyv. Az alapkoncepció, miszerint klasszikus mesékhez készüljenek térképszerű illusztrációk, szerintem remek. A kettő-négy oldalas szövegek mellett valóban csak kevés kép szerepel, a történetet azonban egy fantasztikusan kidolgozott, dupla oldalas mesetérkép követ – és ez így jó is lenne. A vizuális megvalósítás is szuper: a térképes oldalak áttekinthetőek, térképszerűek, mégis varázslatosak. Nagyon jó ez az illusztrációs stílus, látszik, hogy a szerző valójában illusztrátor. Ez eddig akár 5 csillagot is érdemelne.
Viszont: nem értem, miért kellett komoly terjedelmű meseregényket is beválogatni abba a 8 mesébe, ami végül bekerült a könyvbe. Az Ózt, a Pán Pétert, a Pinokkiót vagy az Aliz Csodaországbant mi értelme két oldalon zanzásítva elolvasni? Éppen a lényeg veszik el. Sőt, igazából még a cselekményt sem sikerül mindig jól érthetően elmondani ilyen mértékű rövidítés esetén. Igazán lehetett volna találni 8 egyszerűbb mesét is, ahogyan ez sikerült is a Hófehérke, a Jancsi és Juliska, a Szépség és a Szörnyeteg, vagy A kis hableány esetében. Ez főleg azért bosszantó, mert a könyv egyébként egy kifogástalanul szuper mesekönyv lehetett volna.

Niphrendil IP>!
Claudia Bordin: Meseatlasz

Csodaszép mesekönyv. A legismertebb meséket tartalmazza, kicsit rövidebb, de szép és értelmes formában. A térképes nagy ábrák nagyon tetszenek, azokat lehet hosszasan böngészni a gyerkőccel. Igényes gyűjtemény, érdemes beszerezni, ha valakinek még nincsenek meg ezerféle verzióban ezek az ismert mesék.

rekettyevirág P>!
Claudia Bordin: Meseatlasz

Annyira sokat vártam ettől a könyvtől és az alapötlet is tetszik, de ezek a történetek… pfff. A grafika miatt kap 3 csillagot.