Értékelések 14

mdiana>!

Delta Vision, Budapest, 2017
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633951736 · Fordította: Boza Gergely, Tarján Eszter, Molnár András, Kornya Zsolt · Illusztrálta: Molnár Áron
vicomte P>!
Clark Ashton Smith: Sarki regék

Clark Ashton Smithtől második novelláskötete, ami a MesterMűvek sorozatban jelent meg, valószínűleg elsősorban a hozzám hasonlóan az SFF zsáner gyökerei iránt érdeklődőknek jelentenek majd igazán nagy élményt, de azok számára, akik kedvelik a Lovecraft és/vagy Howard műveit is kellemes élményt nyújthat ez a kötet, mivel CAS stílusát és témáit tekintve e két pályatársa között helyezkedik el. Sőt, számomra talán még a korszak két ikonikus ponyvaírójánál sokkal könnyebben emészthető és szórakoztatóbb volt olvasni, elsősorban a gonoszkodó humorérzékének és a szatírára hajló stílusának köszönhetően.

A novellák Hyperborea kontinensén játszódnak egy történelem előtti korban, amely díszleteiben és hangulatában engem hol az antik Görögországra, hol pedig valamely ősi Tigris menti civilizációra emlékeztetett. Az írások leginkább valamiféle csattanóra, vagy csavarra építenek és többnyire az adott világ hétköznapi (ámbátor a legkevésbé sem ártatlan lelkű) polgárai keverednek olyan helyzetekbe, amelyek valamiféle sötét lezárással végződnek.
Néhány novelláról röviden:
Avoosl Wuthuqquan végzete
Egy velejéig kapzsi uzsorás ragyogó üzletet köt egy átutazó tolvajjal, ám a megvásárolt ékkövek lényegesen többnek bizonyulnak, mint smaragdoknak. spoiler
A hét parancsolat
Egy nagy hatalmú és legalább annyira arrogáns nagyúr vadászatra indul, de ott a várt prédája helyett egy spoiler ingerült varázslóba botlik, aki e tettéért geast tesz rá, amelynek engedelmeskedve véráldozatként kell levonulnia egy ősi istenség lakába. Aki viszont spoiler nem tart rá igényt, és ezért továbbküldi még mélyebbre a föld gyomrába. Summa-summárum, szerencsétlen csillagzat alatt született nagyúr egyre borzalmasabb és atavisztikusabb lények elé kell hogy járuljon, spoiler. Ám ezzel messze nem menekül meg a rémálomból.
Athamus tanúságtétele
Egy maga módján roppant mulatságos történet, amit Commoriom város köztiszteletben álló bakója mesél el, aki munkájának végzése során egy spoiler haramiát kell, hogy kivégezzen. Azonban e gonosztevő a kivégzését követően visszatér az életbe és egyre torzabb és torzabb szörnyeteggé válik… spoiler
Satampara Zeiros története & A harminckilenc erényöv elbitorlása
Két lazán összefüggő sztori, amelynek főszereplője Satampara Zeiros a mestertolvaj, számos szempontból a későbbi Haldokló Föld sztorik hangulatát idézi meg: itt is tolvajok a főszereplők, akik morális rugalmassággal kezelik a világi javak tulajdonlásának kérdését, és nem restek egymást sem átverni, már persze csak akkor, ha a legcsekélyebb lehetőségük nyílik rá. Ám a varázslókkal és ősi hatalmakkal történő találkozásból ők sem kerülnek ki jobban, mint későbbi utódjuk, Ravasz Cugel…
A fehér féreg eljövetele
Ez a novella viseli magán legtisztábban a Lovecraft munkásságának nyomait. Kozmikus horror, amelyben egy halottakkal teli gályát sodor partra az áramlat, ami felkelti a környék varázslójának érdeklődését is, ám az események mögött álló erővel – a fehér féreggel – már nem olyan könnyű spoiler megbirkózni.
Kapu a Szaturnuszra
Egy inkvizítor próbálja meg elkapni Eibont, a kétes hírű varászlót, ám őt nem találja meg, és mikor egy mágikus kapun keresztül próbál a nyomába eredni a Szaturnuszra kerül, ahol mindenféle ősi lényekkel és istenségekkel kerülnek kapcsolatba kényszerű szövetségük alatt és sajátos módon be is rendezkednek ezen az idegen bolygón…
Jégdémon
Ez a sztori inkább a howardi kard és boszorkányság történeteket hangulatát idézi meg, egy kincsvadász trió főszereplésével. S bár megszerzik a kincset, de egy ősi hatalom spoiler nem hagyja ezt annyiban…
Az utolsó varázslat
A kötet számomra leginkább lírai üzenetű novellája, a gyilkos időről, amin a mágiának sincs fogása…
Malygris halála
A vénséges és félelmetes fekete mágusról az a király főmágusa úgy véli, hogy már halott és csak egy emlékképtől rettegnek még mindig az emberek. Ám egy mágus halála nem feltétlenül jelenti azt, hogy ne tudna bosszút állni a nyugalmát megzavarókon. spoiler

Gunray>!
Clark Ashton Smith: Sarki regék

Novelláskötetek korszakát élem most amint láthatáttok ezek között vannak az alapművek, Lovecraft és kortársai.
Na egy újabb Weird Fantasy univerzumot ismerhettem meg, ami Atlantisz elsüllyedése és a Jégkorszak eljövetele előtt játszódnak. Örültem hogy alig van állandó szereplő, de néha örültem hogy egy két novellában viszont láthattam egy két szereplőt.
Novelláskötetek véleményezésével hadilábon állok, de ennél egy újabb kedvenc univerzumot választhattam ahol szivesen kalandoznék, rejtélyes jégmezőktől hegyeken át a trópusi dzsungelekig.
Kedvenc történeteim a Satampra Zeiros története, Kapu a Szaturnuszra, A hét parancsolat, és a Kettős árnyék.
Kicsit pihentetem ezt a Weird műfajt majd utánna jöhetnek Lovecraft és Howard történetei mert azért ugye ezek nehéz falatok és nem szabad egyszerre ledarálni őket mert herototok lesz tőle. :)

kvzs P>!
Clark Ashton Smith: Sarki regék

Értem én, hogy Clark Ashton Smith mennyire fontos szereplője volt a zsánernek, és milyen nagy hatással volt az őt követőkre. Számomra azonban a novellák mindegyikén túlságosan érződik a kor. Látom az értékeiket, csak nem tudtak közel kerülni hozzám.

Mortii>!
Clark Ashton Smith: Sarki regék

Régóta kerülgettem már Smith-t, valahogy sohasem jutottam el hozzá. Idén bele dobtam magamat Lovecraft kortársai és mesterei világába, így CAS is megkerülhetetlenné vált!
A hangulatot, a tájat zseniálisan meg festi a mester. A sztorik egyszerűek, könnyen emészthetőek!
Maga a kötet nagyon nívós, viszont sajnálom, hogy a végére beválogattak pár kiegészített novellát.