Farkasokkal ​futó asszonyok 27 csillagozás

Beavatás a nőiség őseredetének titkaiba
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Minden nőben él egy zabolátlan és időtlen lény, az Ősi természeti asszony a maga hatalmas erejével, éles ösztöneivel, szenvedélyes kreativitásával és korlátlan tudásával. A társadalomba való beilleszkedés során azonban többé-kevésbé megszakadt vele a kapcsolatunk, a civilizáció merev szerepekbe kényszerít bennünket és elfedi előlünk saját lelkünk életadó üzeneteit. Ha, már nem találjuk az utat e hatalmas éltető forrás felé, félelemmel szorongásokkal teli túlszelídített, eltiport lényekké válunk. Clarissa Pinkola Estés élvezetes stílusban megírt könyve megtanít arra , hogyan lehet helyreállítani a megbomlott egyensúlyt, újra megtalálni a női vitalitást és a korlátlan tudást, mely ott rejtőzik minden asszony tudatának ősi rétegeiben. A jungiánus elemző és mesemondó szerző harminc évnyi kutatás és gyógyító gyakorlat eredményeit osztja meg olvasóival, népmeséken, tündérmeséken, mítoszokon álmokon át vezet el az állandó változásban lévő női lélek legbelső életébe.

Eredeti mű: Clarissa Pinkola Estes: Women Who Run with the Wolves

Édesvíz, Budapest, 2004
464 oldal · ISBN: 9635287801 · Fordította: Módos Magdolna

bestelelke
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok Beavatás a nőiség őseredetének titkaiba

Van egy nő. Nem túl magas, a csípője széles. Viszont színes ruhát visel és lobog a haja. Ül, beszélget, és a keze alatt kunkorodnak a hámozott mesehéjak. Addig hámoz, amíg keménybe nem ütközik, így aztán faragni kezd. És a végén ott lesz a mágikus történet egy darabja, a térkép részlete, ami a kincshez visz (kinek mi), merthogy erre valók a mesék (ja, hogy akkor mit lehet a happy meal mellé tenn?- nos, ez egy kemény világ). Mindegyik más helyzetről szól, de az út mindig többfelé kanyarog: a kertedbe, a hasadba, az ágyadba; az anyád szavaihoz visz, az első hanghoz, amit kiadtál, meg az utolsóhoz, ami adni fogsz; elvezet a gyökereidhez, a világ szélén álló eszkimó asszonyhoz és a tavasszal született farkaskölykökhöz.
És mielőtt még ráadnánk a fejpántot, és rózsát raknánk a foga közé (love and peace)- a nő jungiánus analitikus. Az archetípusok úgy veszik körül, mint egy orvoslátogató mintái. Mászkál a psziché meredek falán, fekete kesztyűben zárakat nyitogat, fehér köpenyben jegyzetel és farkasok után futkos. És utoléri őket.

Black_Venus
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Érdekes volt, a szerző stílusa miatt azonban nagyon tömény a szöveg. Feltétlenül lelkesítő, hogy a „természeti asszony” fogalmával az az érzést erősíti, hogy a hétköznapokkal, a napi tennivalókkal párhuzamosan minden nőben fut egy párhuzamos történet is, amely ugyan jellegzetes periódusokra osztható, mégis időtlen. A feldolgozott mesék, történetek is ezt támasztják alá, ezek terápiás történetekként is használhatók.
Az élet transzcendens mivoltába vetett hite és a töretlen optimizmusa miatt ajánlott olvasmány, nőknek és férfiaknak egyaránt.

Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Az volt a tervem, hogy erre a könyvre elegendő időt fogok szánni. Nem szerettem volna elkapkodni, nem szerettem volna más könyvekkel párhuzamosan olvasni – megfelelően rá akartam hangolódni. Így esett, hogy január elsején készítettem oda az éjjeliszekrényemre, de csak május első felében kezdtem hozzá az olvasáshoz. Majdnem egy hónapig tartott. A minden napra egy mese elvét követtem. Tudatosan nem akartam összefolyatni az egyes történeteket. Hihetetlenül jól éreztem magam Clarissa Pinkola Estés társaságában. Egyébként magyar vonatkozások sora jellemezte a könyvet: életrajzi elemekkel, mesemondó asszonyokkal, meseváltozatokkal együtt.
Felemelő, hasznos, konkrét, praktikus életvezetési tanácsokat kaptam a mesék és meseértelmezések által.

gjudit8
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Rajongok érte, mert annyi gondolat van benne, ami egy egész életre elég, sőt még jut belőle bőven ahhoz is, hogy továbbadjam, sőt, ez a lényeg… Mintha saját magamat olvastam volna ki a lapok közül, azt a történetet, amit évtizedeken keresztül nem sikerült megértenem, vagy nem egészen pontosan és azt is, ami most zajlik és ami a többinél sokkal fontosabb és gyönyörűbb élmény.

B_Bori
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Megfelelő időben érkezett csodálatos ajándék.

Lilu82
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Mindig erre a könyvre vártam, nagy szerelem. Rólam szól, rólunk, a nőkről.

Vyanna
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Tökéletes időben érkezett, zseniális könyv. Micsoda bölcsesség, micsoda élet….

Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Minden nőnek kötelező olvasmánnyá tenném! Nem instant olvasmány. Nekem időről-időre félre kellett tenni, megrágni, hagyni, hogy leülepedjenek az érzések, gondolatok és közben folyamatosan reflektáltam önmagamra. Biztos, hogy még elő fogom venni újra.

Snowberry

Tömény.
Meseterápiás tankönyvnek is elmenne ( lehet hogy az is?…nem tudom).
Mindenesetre nem könnyű olvasmány. Félbehagytam. Nem erre számítottam.
Talán majd máskor.

marcellveno2
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Oh igen és máris lehetne kezdeni újraolvasni :)

eeszter P

A mesékben gyógyító erő lakozik. Azóta nagy hatással vannak rám, amióta az elsőt hallottam. Hatalmuk van felettünk, noha nem követeli meg, hogy bármit is tegyünk, cselekedjünk, bármik is legyünk – csak meg kell őket hallgatnunk.

Kapcsolódó szócikkek: mese
B_Bori

Volt egyszer egy páciensem, aki az utolsó szalmaszálnál tartott, s öngyilkosságra gondolt. Egy nap észrevett a teraszon egy hálóját szövögető pókot. Sosem fogjuk megtudni, hogy pontosan mi lehetett az, ami ebben a látványban megragadta őt, s megtörte lelke körül a jeget, hogy azután szabadon mozogjon s növekedjen. Abban azonban analitikusként és cantadoraként is bizonyos vagyok, hogy sok esetben a természet jelenségei, különösen a legnyilvánvalóbbak és legegyszerűbbek fejtik ki a legjobb gyógyhatást. A természet gyógyszerei erősek és azonnal hatnak: a görögdinnye zöld héján ülő katicabogár, egy csőrében fűszálat tartó vörösbegy, egy virágzó gyom, egy hullócsillag vagy akár egy utcán heverő, szivárványban játszó üvegdarab jelentheti a megfelelő gyógyírt. Furcsa dolog a kitartás: rengeteg energiát emészt fel, de a nyugodt víz öt percen át tartó szemlélésével egy hónapra feltöltődünk.

Jaina

A kutyák az univerzum mágusai.

lauranne

[…] ha önmagunk akarunk maradni, akkor sokan mások kerülnek bennünket, ám ha mások kívánságaihoz alkalmazkodunk, önmagunktól kerülünk távol.

eeszter P

A láb mindent érző bőrének gondolata igaznak hangzott, mert egy ősi kultúráját elhagyó Kiché törzsbeli asszony mesélte nekem egyszer azt, hogy húszéves korában viselt először cipőt, s még sok év elteltével sem volt képes megszokni, hogy con los ojos vendados, „megvakított” lábbal járjon.

Jaina

Képzeljük el a következőt: hosszú asztalsor áll előttünk; az egyik asztalon tejszínhab és lazac és báránycomb, a másikon marhaszelet és gyümölcssaláta, a harmadikon rizs, zöldségek és joghurt, és így tovább, sok-sok asztalon át. Képzeljük el, hogy végigjárunk az asztalok között és azt látjuk, hogy sok étel az ínyünkre való. Az ember azt mondja magában, „Ebből is szeretnék egy keveset, abból is egyet, amabból is néhányat.” Vannak olyan nők és férfiak, akik életük minden döntését ily módon hozzák meg. A körülöttünk lévő világ állandóan hívogat, befurakszik életünkbe, étvágyat gerjeszt akkor is, ha éppen nem, vagy alig vagyunk éhesek. Az ilyen választások esetében azért választunk valamit, mert akkor történetesen épp ott van az orrunk előtt. Nem pontosan az, amit akartunk, de érdekes, és minél tovább nézzük, annál hívogatóbb.

Terezia_Gondon

Azok a nők, akik láthatatlanná próbálják tenni mély érzéseiket, halálra ítélik önmagukat. Kialszik a fény. Ez a tetszhalál fájdalmas formája.

Édesvíz Kiadó, Bp. 1996. 90. oldal

9. Szerelmeskedj
10. Gyakran üvölts

195. oldal (II. kötet)

Terezia_Gondon

Nehéz dolog éveken át olyanok között élni, akik nem tudnak az embernek a virágzásban segíteni.

Édesvíz Kiadó, Bp. 1996. 189. oldal

gjudit8

A hasat megremegtető nevetésnél pedig alig van egy nő számára jobb gyógymód.