Farkasokkal ​futó asszonyok 57 csillagozás

Beavatás a nőiség őseredetének titkaiba
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Minden nőben él egy zabolátlan és időtlen lény, az Ősi természeti asszony a maga hatalmas erejével, éles ösztöneivel, szenvedélyes kreativitásával és korlátlan tudásával. A társadalomba való beilleszkedés során azonban többé-kevésbé megszakadt vele a kapcsolatunk, a civilizáció merev szerepekbe kényszerít bennünket és elfedi előlünk saját lelkünk életadó üzeneteit. Ha, már nem találjuk az utat e hatalmas éltető forrás felé, félelemmel szorongásokkal teli túlszelídített, eltiport lényekké válunk. Clarissa Pinkola Estés élvezetes stílusban megírt könyve megtanít arra , hogyan lehet helyreállítani a megbomlott egyensúlyt, újra megtalálni a női vitalitást és a korlátlan tudást, mely ott rejtőzik minden asszony tudatának ősi rétegeiben. A jungiánus elemző és mesemondó szerző harminc évnyi kutatás és gyógyító gyakorlat eredményeit osztja meg olvasóival, népmeséken, tündérmeséken, mítoszokon álmokon át vezet el az állandó változásban lévő női lélek legbelső életébe.

Eredeti megjelenés éve: 1992

Édesvíz, Debrecen, 2021
Édesvíz, Budapest, 2020
Édesvíz, Budapest, 2019

bestelelke>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok Beavatás a nőiség őseredetének titkaiba

Van egy nő. Nem túl magas, a csípője széles. Viszont színes ruhát visel és lobog a haja. Ül, beszélget, és a keze alatt kunkorodnak a hámozott mesehéjak. Addig hámoz, amíg keménybe nem ütközik, így aztán faragni kezd. És a végén ott lesz a mágikus történet egy darabja, a térkép részlete, ami a kincshez visz (kinek mi), merthogy erre valók a mesék (ja, hogy akkor mit lehet a happy meal mellé tenn?- nos, ez egy kemény világ). Mindegyik más helyzetről szól, de az út mindig többfelé kanyarog: a kertedbe, a hasadba, az ágyadba; az anyád szavaihoz visz, az első hanghoz, amit kiadtál, meg az utolsóhoz, ami adni fogsz; elvezet a gyökereidhez, a világ szélén álló eszkimó asszonyhoz és a tavasszal született farkaskölykökhöz.
És mielőtt még ráadnánk a fejpántot, és rózsát raknánk a foga közé (love and peace)- a nő jungiánus analitikus. Az archetípusok úgy veszik körül, mint egy orvoslátogató mintái. Mászkál a psziché meredek falán, fekete kesztyűben zárakat nyitogat, fehér köpenyben jegyzetel és farkasok után futkos. És utoléri őket.

odivne P>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Pár éve hallottam erről a műről egy előadás keretében. Már akkor elhatároztam, amint lehetőségem lesz, megveszem a könyvet. Karácsonyi ajándéknak kaptam, igazán nekem való meglepetés volt.
Az ősi nőt, a szabadon futó női szellemet veszi górcső alá a szerzőnő, akinek magyar kötődése is van.
Régi mesékről hántja le az új korok üzeneteit, s jut el a legrégebbi igazságig: légy bátor, légy erős, légy nő! S ezt ne szégyelld! Furcsa módon olyan meséket említ, amelyek változatait az elmúlt hónapokban olvastam. Ilyen a Kékszakállú herceg vagy Vaszilisza története. A lényeg: el kell jutnia minden nőnek Baba Jagáig – a legbensőbb énhez –, megismerni jó és rossz oldalát, ennek tudatában folytatni az életet. A rosszat sem megtagadva, hanem felvállalva küzdeni ellene. Mondanivalója mint a legtöbb ilyen típusú könyvnek: fogadjuk el magunkat, s éljünk úgy, ahogy a legjobbnak és legtermészetesebbnek találjuk.
Nem volt könnyű olvasmány. Akik szeretik az önismereti műveket, ajánlom ezt is olvasásra.

Édesvíz, Budapest, 2016
Black_Venus>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Érdekes volt, a szerző stílusa miatt azonban nagyon tömény a szöveg. Feltétlenül lelkesítő, hogy a „természeti asszony” fogalmával az az érzést erősíti, hogy a hétköznapokkal, a napi tennivalókkal párhuzamosan minden nőben fut egy párhuzamos történet is, amely ugyan jellegzetes periódusokra osztható, mégis időtlen. A feldolgozott mesék, történetek is ezt támasztják alá, ezek terápiás történetekként is használhatók.
Az élet transzcendens mivoltába vetett hite és a töretlen optimizmusa miatt ajánlott olvasmány, nőknek és férfiaknak egyaránt.

lauranne>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Az volt a tervem, hogy erre a könyvre elegendő időt fogok szánni. Nem szerettem volna elkapkodni, nem szerettem volna más könyvekkel párhuzamosan olvasni – megfelelően rá akartam hangolódni. Így esett, hogy január elsején készítettem oda az éjjeliszekrényemre, de csak május első felében kezdtem hozzá az olvasáshoz. Majdnem egy hónapig tartott. A minden napra egy mese elvét követtem. Tudatosan nem akartam összefolyatni az egyes történeteket. Hihetetlenül jól éreztem magam Clarissa Pinkola Estés társaságában. Egyébként magyar vonatkozások sora jellemezte a könyvet: életrajzi elemekkel, mesemondó asszonyokkal, meseváltozatokkal együtt.
Felemelő, hasznos, konkrét, praktikus életvezetési tanácsokat kaptam a mesék és meseértelmezések által.

tinuviel89>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Minden nőnek el kellene olvasnia.

gjudit8>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Rajongok érte, mert annyi gondolat van benne, ami egy egész életre elég, sőt még jut belőle bőven ahhoz is, hogy továbbadjam, sőt, ez a lényeg… Mintha saját magamat olvastam volna ki a lapok közül, azt a történetet, amit évtizedeken keresztül nem sikerült megértenem, vagy nem egészen pontosan és azt is, ami most zajlik és ami a többinél sokkal fontosabb és gyönyörűbb élmény.

LadyM>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Az alapötlet nagyon jó, de sajnos az a baj, hogy a könyv végig csak a felszínt kapargatja. Nagyon sok témát hoz fel, de egyiket sem bontja ki, inkább csak vázlat szinten megemlíti. Kár, mert nagyon jó téma, amivel KELL foglalkozni, de sajnos nem így. Nem ilyen semmitmondó, vázlatszerű stílusban.

B_Bori>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Megfelelő időben érkezett csodálatos ajándék.

Lilu82>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Mindig erre a könyvre vártam, nagy szerelem. Rólam szól, rólunk, a nőkről.

Terezia_Gondon>!
Clarissa Pinkola Estés: Farkasokkal futó asszonyok

Minden nőnek kötelező olvasmánnyá tenném! Nem instant olvasmány. Nekem időről-időre félre kellett tenni, megrágni, hagyni, hogy leülepedjenek az érzések, gondolatok és közben folyamatosan reflektáltam önmagamra. Biztos, hogy még elő fogom venni újra.

Annamarie P>!

A művészet azért fontos, mert a lélek ünnepeit vagy útjának egy- egy különleges vagy tragikus eseményeit idézi fel. Ám a művészet nem csupán értünk van, nem csak a megértés fokozatait jelzi; térképként is szolgál az utánunk jövök számára.

eeszter >!

A mesékben gyógyító erő lakozik. Azóta nagy hatással vannak rám, amióta az elsőt hallottam. Hatalmuk van felettünk, noha nem követeli meg, hogy bármit is tegyünk, cselekedjünk, bármik is legyünk – csak meg kell őket hallgatnunk.

Kapcsolódó szócikkek: mese
Terezia_Gondon>!

Sokkal rosszabb azok között maradni, akikhez nem tartozunk, mint vándorolni egy ideig azokat a pszichikus és lelki rokonainkat kutatva, akikre vágyunk. Sosem hiba ezek után kutatni. Soha.

180. oldal (Édesvíz, 1996)

B_Tünde P>!

A kertben érzékelhető az érés és az elhalás ideje. A kertben az ember a nagy, ősi természet lélegzésével együtt, s nem annak ellenében él.

114. oldal (Édesvíz, 2018)

Annamarie P>!

Lényünket betölti a vadon utáni vágyódás.

B_Tünde P>!

Ha valaminek változnia kell, hát mi vagyunk azok.

487. oldal (Édesvíz, 2018)

Annamarie P>!

A zabolátlan természet ismertetőjegye, hogy folytatódik.

B_Tünde P>!

Remélem, te is elindulsz, s hagyod, hogy a mesék megtörténjenek veled, s hogy megdolgozol értük, könnyeddel, véreddel, nevetéseddel locsolgatod őket, míg virágba nem borulnak, míg te magad is ki nem virulsz. Akkor rájössz majd, hogy micsoda gyógyszerek ezek, s arra is, hogy hol és mikor kell alkalmazni őket.

492. oldal (Édesvíz, 2018)

B_Tünde P>!

A tündérmesék tíz oldal után befejeződnek, életünk azonban nem. Többkötetes történet a miénk, amelyben egyik epizód talán szerencsétlenséggel végződik, de mindig vár ránk az újabb epizód és aztán a következő.

242. oldal (Édesvíz, 2018)

B_Tünde P>!

A könnyek nem csak az érzést fejezik ki, hanem olyan lencsékként is szolgálnak, amelyeken át más látásmódhoz jutunk.

175. oldal (Édesvíz, 2018)