Húsz ​óra a halálig 99 csillagozás

„Hátborzongató ​thriller!” – SHARI LAPENA
„Hipnotikusan jó.” – LEE CHILD
Megmentheted százak életét. Vagy azt az egyet, ami igazán számít…

Izzik a hangulat az első közvetlen London-Sydney járaton. Azt beszélik, celebek is ülnek az első osztály utasai között – a világ kíváncsian követi a történelmi repülőutat. A légiutas-kísérő Mina igyekszik az utasokra koncentrálni, ahelyett, hogy otthon maradt ötéves kislánya problémáin és romba dőlő házasságán járna az esze. De amint elemelkednek a földről, Mina egy dermesztő, név nélküli üzenetet kap. Valaki azt akarja, hogy a gép soha ne érje el úti célját. Minától együttműködést várnak… és tudják, hogyan érhetik ezt el.
Húsz óra van hátra a leszállásig. Sok minden történhet húsz óra alatt…
A Sunday Times bestsellerszerző, Clare Mackintosh regénye garantáltan az utóbbi idők egyik legizgalmasabb thrillere. A szerző zseniálisan mozgatja a szálakat, mígnem kiderül, mi az elkövetők célja, és miért éppen Mina az,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Álomgyár, Budapest, 2021
464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635701797 · Fordította: Laik Eszter
Álomgyár, Budapest, 2021
464 oldal · ISBN: 9789635701803 · Fordította: Laik Eszter

Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Mackintosh könyve tele van megbízhatatlan (nem igazán szerethető) szereplőkkel, változó nézőpontokkal és egy félelmetes dilemmával, amelyet átitat a bezárt szoba rejtélyének klausztrofóbiája. A történet feszültségének középpontjában olyan karakterek szerepelnek, akiknek homályos motivációi és folyamatosan változó szövetségesei vannak. Központi alakjai: Mina és férje Ádám, akik uralják a könyv nézőpontjának többségét. Mina nemcsak „sziklás” kapcsolatával küzd, hanem szakmai életének súlyos kudarcaival is. A szerző két abszurd cselekményvonallal tárja fel karakterei életének szürke területeit, amely túl sok kérdést próbál lefedni: örökbefogadást, éghajlatot, ápolást, terrorizmust, függőséget, az erkölcs megkérdőjelezését stb. Sajnálatos módon azonban nem nagyon tetszett…., hiszen a szórakoztató alaphelyzetek szinte minden feladott labdáját veszni hagyja. Hiába adagolja a szerző ügyesen a műfaji kikacsintásokat, sajnos fokozatosan kiürül az ötletesség a sztoriból. Azt éreztem, hogy az írónőt az feszíti, hogyan ítélje meg a szereplőit, hogyan tárja fel, miért kerültek ebbe a helyzetbe, mit jelentenek egymásnak, és hogy mit tudnak kezdeni nem mindennapi kapcsolatukkal. Kár, mert amúgy van itt nekünk rengeteg utalgatás és egy remekbe szabott finálé – az élmény mégis inkább gyorsan felejthető, egyszeri szórakozás marad.

Ferger_Jolcsi P>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Az írónőtől olvasott másik kötet (Látlak) nekem jobban tetszett, de ez sem volt rossz. Egy eltérített repülő áll a cselekmény középpontjában, illetve olyan súlyos kérdések, mint a klímaválság, radikális nézetek, szerencsejátékfüggőség. Számomra nagyon tanulságos és elgondolkodtató történet volt, bár helyenként el tudtam volna viselni egy kicsivel több izgalmat. Sophia, Adam és Mina örökbefogadott kislánya nagyon különleges, korát meghazudtoló tudással rendelkezik általános iskolásként. A történet végén viszont volt egy olyan pálfordulás, ami miatt nem tudom, hányadán is állok a kislánnyal szemben. Az írónő nagyon ért ahhoz, hogy az utolsó fejezetben felülírjon minden addigi elképzelést az olvasó fejében. Most a könyvet befejezve több kérdés kavarog bennem, mint a cselekmény olvasása közben.
Bővebben: link

KöfférTzitzah P>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Nagyon imádtam ezt a könyvet! Ahogy elolvastam az utolsó oldalakat is, végre megint elfogott az a bizonyos érzés, amit akkor szoktam érezni, ha egy történet teljesen megvett magának: az ordító hang a fejemben, ami egyre csak azt kiabálja, hogy „Micsodaaa???”, az ereimben sebesen száguldó adrenalin és a késztetés, hogy most azonnal megosszam valakivel ezt az élményt.

Nem tudom, mire számítottam, amikor elkezdtem olvasni, de biztosan nem erre. A leírás alapján azt gondoltam, hogy érdekes lesz, kavar egy kis vihart a lelkemben aztán továbblépek, de már biztos vagyok benne, hogy nem tudom egyhamar kiverni a fejemből.

Mina egy légiutas kísérő, aki részese lehet egy történelmi eseménynek: szolgálatban lehet a Londonból Sydney-be repülő legelső járaton, amely 20 órán keresztül a felhők között lesz, hogy 300-nál is több utasát álmai felé röpítse. Azonban nem csak ettől válik különlegessé az utazás: néhány ember mindent megtesz azért, hogy a gép ne érkezzen meg Sydneybe, s a várt siker kudarcba fulladjon – ehhez pedig éppen Mina segítségére van szükségük. És hogy a gépeltérítők megbizonyosodjanak Mina együttműködéséről, férjét és kislányát is bevonják az eseményekbe.

Ahogy halad a történet, egyre biztosabbá válunk abban, hogy valami történni fog, valami rossz, s ez a tudat már a legelső soroktól fenyegeti nyugalmunkat. Váltott szemszögből nyerünk betekintést Mina és férje harcába, akik előtt egy cél lebeg mindvégig: bármi áron megmenteni Sophiát. Mindig történik valami furcsaság, hol kisebb, hol nagyobb dolog, s ennek köszönhetően fokozott feszültség kísér minket végig a sorokon, „csak még egy oldal, csak még egy fejezet” ígéreteket előidézve a fejünkben. Időnként beférkőzhetünk egy-egy utas gondolatai közé is, akik közül sokan jobb élet reményében kezdenék újra életüket Sydneyben, s akik közül néhányan nem is átlagos emberek, hanem nagyon is közük van a gépen folyó eseményekhez. Ezáltal nem csak az ártatlan, de a bűnös szereplőkhöz is közelebb kerülhetünk, megismerhetjük őket, megtudhatjuk, min mentek keresztül, hogy ennél az egy, közös kalandnál mindannyian összefogjanak egy nemesebb cél érdekében.

Fontos témák is megjelennek a könyvben, mint például a környezettudatosság, a klímavédelem, az élni akarás, a családunk iránti és az élet iránti szeretet, s bár ezek közül sok csak pár pillanat erejéig köszön be, közös céljukat elérik: valamit megbolygatnak a lelkünkben, valami megmozdul bennünk általuk.

Komplex, összetett történetet olvashatunk, szépen kidolgozott karakterekkel és logikusan egymásra épülő eseményekkel. Fokozódó izgalomra, megdöbbentő húzásokra, s egy végső, nagyot szóló csavarra is számíthat az, aki kezébe veszi ezt a könyvet. Nem ez az első kötet, ami Clare Mackintoshtól az olvasmányaim között kötött ki, és nem is az utolsó, abban biztos vagyok.

Blogbejegyzés: link

Lanore P>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Nem mondom, hogy tökéletes könyv volt, megvoltak a maga sablonszerű hibái, de nagyon olvastatta magát, kb. mintha egy izgalmas filmet néztem volna, tényleg filmszerűen láttam magam előtt az egészet. Tetszett, hogy sokszor visszatekintettünk a múltba, ahol megismerhettük Mina és Adam történetét, míg a jelen szál sajnos nagyon is aktuális – és borzasztó. Amire nem gondoltam, az az, hogy az írónő meg tud majd lepni, pedig ez történt, méghozzá az utolsó lapokon. Még csak nem is spoiler, hanem a legvégén Sophia gondolatai spoiler, kíváncsi lennék egy utolsó utáni epilógusra.

Kate_Moon IP>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Hát… sajnos nálam nem nyert ez a könyv. :-/ Nekem túlságosan el volt húzva, feszesebb történetvezetéssel jobban élveztem volna. Nálam nem fokozta a feszültséget az, hogy lassan épült fel a sztori és az összefüggések. A végén az epilógus pedig nem hiányzott, és nem is éreztem úgy, hogy úúú, mekkora ötlet és csattanó :-/
Sajnálom, de ettől függetlenül adok esélyt az írónőnek, mert nem volt olyan rossz könyv, talán az volt a baj, hogy én egyáltalán nem félek a repüléstől, a terroristák indokai pedig szerintem megalapozottak, nekem tetszett ez a szál.

Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Figyeltjeim értékeléseivel egyetértve megerősíthetem, hogy valóban sodró lendületű, pörgős cselekményű kötet ez. Kicsit talán túl sok mélyenszántó témát akart felmarkolni, amik közül aztán némelyik kicsúszott a szerző keze közül, viszont a fordulatokban és izgalmakban hiányt nem szenvedő történet mégis élvezhető maradt és egy thrillernél ez nem hátrány. A fő téma, amire rámutat, szintén kardinális, ezt piros pontként értékelem. Remek kikapcsolódás volt, műfajában vitán felül helytáll, azonban így sem lesz felejthetetlen olvasmány.

mankaolvas>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Ahhoz képest, hogy @Rana88 hogyan adta elő a véleményét a könyvről, nekem kimondottan tetszett. Nem izgultam halálra magam, valahol sejtettem, hogy spoiler. Thrillernek azért nem mondanám, de gondolom, akik sokat repülnek, azoknak ez megfordul a fejükben, hogy bármikor terrortámadás érheti a gépet. :/ A könyv végi csavar pedig egyértelműen lenyűgözött, hogy spoiler spoiler

Erzsébet_Károly>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Csavaros ki történet. Én az ilyen könyvekre kicsit félve gondolok.. Nem kellene tippeket adni….

Acanthinula>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

Az alaptörténet nekem nagyon tetszett, sok fordulat volt benne, a váltott szemszöges elbeszélés pedig még izgalmasabbá tette. Több szálon, több konfliktus is kibontakozik benne, de ezek a szálak egymás kiegészítői. A szereplők nincsenek pozitív vagy negatív skatulyába szorítva, ami sok helyen elgondolkodtatott, hogy vajon mit tennék az adott karakter helyében. A történet lezárása és a végső csavar pedig valóban meglepő volt.

L_Sandra P>!
Clare Mackintosh: Húsz óra a halálig

London-Sidney között elindult az első közvetlen járat, 20 órás repülési idővel. 20 óra elvágva a külvilágtól, több ezer kilométer magasan, egy fém dobozba zárva 353 utassal, 4 pilótával és 16 légiutas kísérővel a fedélzetén.
A repülés során fő szálként Mina és a családja életét követjük nyomon. Mina légiutas kísérő a repülőgépen, a férje Adam rendőr, aki otthon maradt a kislányukkal. Mina és Adam kapcsolata a férfi hibájából megromlott, a felszállás előtt már külön éltek, de Adam rossz döntései követik őt az otthonába is. Miközben Adam az otthonukban küzd a múltjával (az alvilági kapcsolataival), Mina fenyegető levelet kap a gépen, vagy beengedi a gépeltérítőt a pilóta fülkébe vagy megölik a kislányát. És innentől válik igazán izgalmassá a történet. Vajon Mina engedelmeskedik a zsarolóknak? Bekövetkezik a legrosszabb több ezer méterre a földtől, terrortámadás éri a repülőgépet?
Olvasás közben minden kérdésre választ kapsz, de készülj fel, hátborzongató belegondolni, hogy ez több ezer méter magasan történik és egy rossz pillanat és vége lehet mindennek… És az utolsó oldalak, ha ekkor már azt hiszed, tudsz mindent, ezek az oldalak borítanak mindent.

Izgalmas, hátborzongató, fordulatos regény, mely egy húsz órás időintervallumban játszódik, míg a világon először Sidneybe tart egy repülőgép Londonból megállás nélkül. Komplex regény, mely egy család drámájanak kibontakozása mellett komolyabb témákat is érint, mint a környezetvédelem, a terrorizmus, és ezeknek is a radikális formáját. Lassan épülő , fokozatosan megjelenő izgalom, akciódús jelenetek.
Nekem nagyon tetszett, végig lekötött, kíváncsi voltam, ki az, akiben végül meg lehet bízni. De az biztos, hogy ha legközelebb repülőre szállok, eszembe fog jutni… ☺️

Kókuszka>!

Az emberek azt látják, amit látni akarnak. Abban hisznek, amiben hinni akarnak.

mate55>!

– Mi a különbség egy terrorista és egy menstruáló nő között? A terroristával tárgyalhatsz.

Kapcsolódó szócikkek: terrorista
mate55>!

Azt mondják, a családon belüli erőszak áldozatai átlag hatszor próbálnak meg elmenekülni, mielőtt végül sikerül nekik.

mate55>!

KÖZPONTOS: Milyen vészhelyzetet kíván bejelenteni?

Harriet P>!

A családokat a szeretet tartja össze, nem a gének.

FreeAngel P>!

Könnyű tökéletes szülőnek lenni, ha nincs az embernek gyereke […]

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · gyermektelen · szülő
Kókuszka>!

Csak azt gondolom, hogy rossz célpontot választottak. Olyan világot hoztunk létre, ahol muszáj repülni, és ezen már nem lehet változtatni. Nem jobb lenne a gyárak károsanyag-kibocsátását, a szemétlerakókat támadni?
Bűntudattal gondolok a nedves törlőkendőkre, amelyeket nap mint nap használok, és elhatározom, hogy újra előveszem a Clarins krémet.

FreeAngel P>!

Egy pillanatig se gondold, hogy nem tudsz változást előidézni, hogy nem vagy valódi hatással a világra. A gyerekeid gyerekei számítanak majd rád.

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · környezetvédelem · változás
rókatündérlizi P>!

Az ijedt bűnöző veszélyes fajta. Kiszámíthatatlan.

Kapcsolódó szócikkek: bűnöző
rókatündérlizi P>!

A pilótafülke ajtaja kattan, én belépek. Nem látok mást a hatalmas szélvédőn át, csak feketeséget, és hirtelen olyan érzésem támad, hogy zuhanunk, bucskázunk lefelé Alice nyúlüregében, elveszítjük a kontrollt…

Kapcsolódó szócikkek: zuhanás